Modern Çağ Koleji

Baba Recep’in duygulandıran Beşiktaş kariyeri

GundemBesiktas.com yazarı Ahmet Özdemiroğlu’nun yazısı

20.05.2020
A+
A-

Recep Adanır Beşiktaş’ımızdaki ‘’Baba’ ’ünvanlı üç futbolcudan biriydi ve Beşiktaş gibi Baba Hakkı’ların, Arap Sadrilerin, Şeref Görkey’lerin yaşadığı ortamda her babayiğidin harcı değildi.

1950-51 sezonunda geldi Beşiktaş’a, geldiği sezon 13 gol attı. Ünü günden güne artmaktaydı, Avusturya’nın ünlü Rapid takımı maç için Türkiye’ye gelirken, dünyaca meşhur kalecileri Zeman’a tek bir söz söylendi; Recep’e dikkat et… Ben ne futbolcular gördüm, Recep’te kim diyen Zeman bir daha Recep’i asla unutamayacaktı. Zira Beşiktaş Rapid’i 3-2 yenerken iki gol Recep’ten geldi. Bu maçla birlikte tribünlerde o meşhur tezahürat başladı ; Ba-ba Re-cep, Ba-ba Re-cep

Büyük başın derdi büyük olur, Recep büyüdükçe sorunlar artıyordu. Beşiktaş’ta söz sahibi olmak için iki babanın arasının açılması gerekiyordu. Ya Baba Hakkı’dan, ya Baba Recep’ten yana olunacak, ya da her ikisinin arası açılacaktı. Recep Adanır’ın Ankara deplasmanında kadroda olmadığı maçta Beşiktaş Ankaragücü’ne yenilince tribünde taraftar Beşiktaş bayrağı yakarak tepki gösterdi. Olay bomba gibi patladı, Başkan Ferhat Nasır, Recep’i evinden çağırttı ve unutulmaz şu sözleri sarf etti ‘’ Bayrağı sen yaktırmışsın’’…. Recep yutkundu, ne diyeceğini bilemedi.. Toparlandı ve cevap verdi ‘’ ben o bayrağı senelerdir şerefle sırtımda taşıyorum Başkanım, yaktırır mıyım hiç.’’ Bu üzüntüsünü o hafta sonu İstanbulspor’a 2 gol atarak hafifletti Recep.

Bir kaç sezon sonra bu yaşadığından daha büyük bir suçlamayla karşılaşacaktı. Recep’in Beşiktaş’a geldiği zamandaki Başkan Sadri Usoğlu (Arap Sadri) Beşiktaş’tan ayrılmış, Adalet takımına menajer olmuştu. O sezon ilk Beşiktaş-Adalet maçı Arap Sadri’nin eski takımına karşı onur mücadelesiydi. Adalet maçı 1-0 kazandı. Maç bitiminde Başkan Baba Hakkı Recep’in karşısına dikildi ‘’ maçı satmışsın’’ dedi. ‘’ Sadri Usoğlu ile Bolu’da buluşmuşsunuz ve maçı satmışsın’’…. Recep çıldırdı, ‘’Sen Hakkı isen ben de Recep’im’’ dedi..’’ Sen Babaysan ben de Babayım’’ dedi.
Asıl acı veren Beşiktaş’ın iki babasının düşürüldüğü tuzaktı.

Sezonlar birbirini izledi ve 1959-60 sezonuna gelindiğinde Beşiktaş’ta büyük bir gençleştirme hamlesi başlamıştı. Şöhretli ve pahalı yıldızlar gönderiliyor, yerlerine Şenol-Birol gibi genç ışıltılı yetenekler bulunuyordu. Sadece Recep’in takımda kalması arzulanıyordu. Recep yönetime bir dilekçe yazdı ; ‘’Artık yaşlandım, beni serbest bırakın, son bir transfer yapmak istiyorum.’’dedi. Kendisinden sonra gelen hem futbolca hem tecrübe ve yaşça kendisinden küçük oyuncuların kendisinden fazla para almasından bıkmıştı. Son cümlesini şöyle yazdı ‘’ Bu asla bir ayrılık değil, geçici bir veda.. Ben Beşiktaşlı doğdum, Beşiktaşlı ölürüm.. Ben Baba Recep’im, şimdi gidiyorum ama Beşiktaş’a hizmet için yine döneceğim.’’

Bu arada anlaşacağı kulüple Beşiktaş’a karşı oynamama maddesini koyduracağını söyledi Recep. Ve 1959-60 sezonunda Kasımpaşa’ya transfer oldu.

Sezonun ilerleyen haftalarında Kasımpaşa-Beşiktaş maçı geldi çattı. Kasımpaşa’nın hocası Cihat Arman’dı. Recep hüngür hüngür ağlıyordu. Arman’ın ısrarına rağmen maça çıkmadı. Ertesi yıl Kasımpaşa’dan Galatasaray’a gitti Beşiktaş’ın efsanesi Baba Recep. Ve yine tarih tekerrür etti, Beşiktaş-Galatasaray maçı geldi çattı. Recep yine oynamak istemiyordu, Galatasaray’ın Hocası Gündüz Kılıç sabah 04.00’e kadar dil döktü ve ikna etti. Recep sarı kırmızı forma ile sahaya çıktığında Beşiktaş tribünleri adeta yıkılıyordu. ‘’ Baba Recep buraya, Baba Recep buraya’’. Taraftar evladına sahip çıkmıştı. Yönetimin ve Beşiktaş içindeki o sert bürokrasinin yapmadığını yapmış, Recep’in siyah-beyaz renklerden kopmasına izin vermemişti taraftar. Doksan dakika boyunca Recep ağladı hem oynadı, Galatasaray maçı 1-0 kazandı. Recep’in de pek gollük pozisyonu yoktu.. İyi ki de yoktu..

Yaklaşık 10 yıl sonra Baba Hakkı ile bir ortamda karşılaştı Baba Recep. Hakkı Yeten Recep’in koluna girdi ve ‘’ o olayda sen haklıymışsın Recep ‘’ dedi ve uzaklaştı.

Vefatının 3. yıl dönümünde seni özlem ve saygıyla anıyoruz kartal yürekli Baba Recep. Cennet mekanın olsun.

Ahmet ÖZDEMİROĞLU / GundemBesiktas.com

#BırakmamSeni
YORUMLAR

 1. Anonim dedi ki:

  Çok başarılı tebrik ederim

 2. ADNAN ÜLKER dedi ki:

  Çok güzel bir yazı olmuş.
  Gerçek bir profesyonelmiş. Böyle isimler hatırlanmalı ve gelecek nesillere aktarılmalı.

  (wikipedia alıntı)
  1960-61 sezonunda ezeli rakip Galatasaray’a transfer oldu. İlk sezonunda 20 maçta 4 gol kaydetti. Metin Oktay’ın forvetliğini yaptığı takımda fazla forma şansı bulamamıştı. Galatasaray forması ile ilk kez Beşiktaş maçına çıktığında Galatasaray tribünü Recep’i sevgi gösterileriyle karşılamıştı. Recep Adanır ise önce Beşiktaş taraftarının olduğu tribüne gidip yüreğini gösterirken, sonrasında Galatasaray tribüne gidip onları da selamlayıp ayaklarını göstermiş ve profesyonelliğini belli etmişti…