Beşiktaş taraftarına dev anket! İşte sonuçlar…

Beşiktaş taraftarı kulübün mevcut durumuna değerlendirdi, anket sonuçları şu şekilde:

Beşiktaş taraftarına dev anket! İşte sonuçlar…
A+
A-
8 Eylül 2019 19:42

Geçtiğimiz günlerde 2365 kişi ile yaptığımız 77 sorudan oluşan Beşiktaş taraftar anketinden sonra 29/08/2019-05/09/2019 arasında 11 sorudan oluşan yeni bir araştırma yaptım.

Bu ankete de yine taraftarlardan yoğun katılım oldu.. 1131 taraftarın katılımı ile gerçekleşen bu defa ki anketimizde Beşiktaş’ın transfer politikasını, transferde ihtiyaç olan bölgeleri, yapılan transferlerden memnunluk durumunu, takımların transferlerine bakışlarını, Quaresma ve Orhan Ak konusunda alınan kararın değerlendirmesini, Fikret Orman’ın Kulüpler birliği Başkanlığına bakışı ve yine bir önceki anketimizde de sorduğumuz Fikret Orman ve yönetiminden sonra ki başkanlık seçiminde taraftarın bakışını sorduk.

Bu ankette ayrıca şampiyonluk adaylarını ve Fikret Orman ve yönetimine olan güven endeksini ölçmeye çalıştık..

Sonuçlara baktığımızda;

Katılımcıların % 99,2’sinin Beşiktaş’lı % 0,8’inin ise Fenerbahçe ve Galatasaray ile diğer takım taraftarlarından oluştuğunu görüyoruz..

Beşiktaş taraftarlarına çok seçenekli olarak sorduğumuz “Beşiktaş’ta transfere ihtiyaç olan bölgeler neresi?” sorusuna verilen yanıtlarda birinci sırada eksik bölgenin santrafor olduğunun düşünüldüğü görülüyor. Santrafor yanıtı % 78,7 oranı ile ilk sırada eksik bölge olarak işaretlenmiş. Sonraki eksik bölge ise % 76,9 ile 6 numara mevkisi olmuş.. Yine %39,1 ile 8 numara, % 24 oranı ile sağ açık ve % 22,2 oranı ile de kaleci eksikliği dikkat çekici şekilde vurgulanmış…

Taraftarlara “Beşiktaş yönetiminin transfer politikasından memnun musunuz?” sorusunu sorduğumuzda % 45 oranı ile memnuniyet ifade edilmiş. % 28,9 ise memnun olmadığını ifade etmiş. Kararsızlar ise %26,1 oranı ile yüksek seviyede kalmış. Kararsızların dağıtılması sonrası transfer politikasında memnuniyet oranı % 58,05 olurken % 41,95 transfer politikasından memnun olmadığı ortaya çıkmaktadır. Ancak bu anketin hem Mohammed Elneny hemde Abdoulay Diaby transferleri anket sonrası yapıldığı göz önünde bulundurulmalıdır.

 

Taraftarlara “Beşiktaş’ın şu ana kadar yaptığı transferlerden memnun musunuz?” diye sorduğumuzda % 73,5 evet derken % 12,4 hayır demiştir. Kararsızlar ise % 14,1 ile hayır diyenlerden daha fazla orana sahiptir. Kararsızlar evet ve hayır diyenler arasında dağıtıldığında memnun olanların oranı % 80,55’e memnun olmayanların oranı ise 19,45’e çıkmaktadır.

Beşiktaş’lılara “Süper Lig’de 4 büyükler içinde transferde başarılı bulduğunuz takım hangisidir?” sorusunu sorduğumuzda % 42,2 oranı ile Beşiktaş’ı seçmektedirler.. Sonraki takım ise % 39 ile Trabzonspor olmaktadır. Fenerbahçe % 11,9 ile üçüncü sırayı alırken Galatasaray % 6,9’da kalmıştır. Ancak bu araştırma yapılırken Galatasaray’da Falcao, Andone, Taylan Antalyalı, Lemina transferleri Beşiktaş’ta Elneny ve Diaby transferi sonuçlanmamıştı. Yeni anketimizde bu soruyu yeniden sorarak yeniden değerlendirme yapacağız ve karşılaştırmasını göreceğiz.

Taraftarlarımıza “Sizce bu sene kim şampiyon olur?” sorusunu sorduğumuzda % 62 Beşiktaş derken ikinci sırayı % 21,3 ile Fenerbahçe aldı. Trabzonspor diyenlerin oranı % 10,9 olurken Galatasaray % 5,1’de kaldı. Diğer diyenlerin oranı ise % 0,7 oldu.

Beşiktaş’ın yıldız oyuncusu Quaresma ile yolların ayrılması konusunda bir önceki anketimizde “Quaresma’nın takımdan ayrılmasını istermisiniz?” diye sormuştuk ve % 57 evet derken % 28,6 hayır demişti. Kararsızlar ise % 14,4′ olmuştu. Kararsızların dağıtılması ile % 64,2 evet % 35,8 hayır oranları çıkmıştı.

Bu araştırmamızda ise “Beşiktaş yönetiminin aldığı Quaresma kararını nasıl buluyorsunuz?” sorusunu sorduk. Anket sonuçlarında % 72,4 olumlu bulurken % 17,7 olumsuz bulduğunu söyledi. Kararsızlar ise azalarak % 9,9’da kaldı.. Kararsızların dağıtılması sonrası olumlu bulanlar % 77,35’e çıkarken olumsuz bulanlar % 22,65 oldu.

Bu sonuçlara göre son bir ayda Ricardo Quaresma’nın gidişine olumlu bakanların oranının arttığı net olarak görülmektedir.

Yine bir önceki anketimizde Orhan Ak ile ilgili bir çok soru sormuştuk. (Link) O ankette sorduğumuz “Orhan ak Beşiktaş’tan gitmeli mi?” sorusuna da % 76,3 evet cevabını vermişti. Hayır diyenlerin oranı ise % 10,6’da kalmıştı.

Bu anketimizde ise “Orhan Ak’ın istifa kararını nasıl buluyorsunuz?” sorusunu sorduk. Gelen cevaplarda % 91,9 olumlu, % 3,4 olumsuz buldu. Kararsızlar ise % 4,8 ile olumsuz bulanlardan daha fazla çıktı. Bu sonuçlara göre bakıldığında Orhan Ak’ın gitmesi konusunda da taraftarlar arasında ciddi bir fikir birliğinin oluştuğu görülmektedir.

Beşiktaş Kulübü Başkanı Fikret Orman’ın Kulüpler Birliği Başkanlığına yeniden aday olmasına olan bakış açısını görmek için “Fikret Orman’ın Kulüpler Birliği’ne yeniden Başkan adaylığı doğru bir karar mı?” sorusunu sorduk. Gelen yanıtlarda % 25,7 evet doğru karar derken % 53,9 hayır yanlış karar dedi. % 20,3 ise kararsız kaldı. Sonuçtanda anlaşılacağı üzere Fikret Orman’ın Kulüpler Başkanlığı kararı onaylanmamaktadır.

Daha öncede sorduğumuz “Fikret Orman döneminden sonra kimin başkan olmasını istersiniz?” sorusuna verilen yanıtlarda % 69,9 oranında Ahmet Nur Çebi büyük bir farkla önde bulunurken Ali Gültiken % 13,3 Serdar Adalı % 8,4 oranındadır. Hasan Arat % 3,4 oranında oy almıştır..
Diğer adaylar ise % 2,5 altında tercih edilmiştir.

Son olarak “Fikret Orman ve yönetimine ne kadar güveniyorsunuz?” sorusunu sorarak 1’den 10’a kadar puan verilmesi istenmiştir. % 70,6 oranında tercih 5 ve üstü olmuştur. Dağılımda en yüksek % 20,1 ile 7 puana verilmiş daha sonra sırası ile 5 puan % 14,9 oranını, 6 puan % 14,7 oranını almış 8 puan ise % 12,6 almıştır.

Buradan çıkan sonuca göre Fikret Orman ve yönetimi % 100 başarılı olmasa da taraftarlar arasında “geçer” not düzeyindedir.

Faik DOĞAN

ETİKETLER:
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.