Beşiktaş’ın Weghorst ısrarını doğru buluyorum

Vole yorumcusu ve futbol yazarı Uğur Karakullukçu, Beşiktaş’ın golcü gündeminin 1 numarası Weghorst hakkında yorumlarda bulundu.

A+
A-
24.06.2022

Karakullukçu’nun sözlerinden öne çıkanları şöyle:

BU ÜLKEDE FIRMINHO YETİŞMEZ 

Weghorst’un profil olarak Süper Lig’e çok oturan bir oyuncu olduğu çok ortada.

Tabi istenir ki, Firminho derine gelsin, Mane’yle Salah içeri bindirsin, sol bekten Robertson, sağdan Trent 5’li forvet hattı gibi yerleşsin… Çok güzel, yani hayali güzel de uygulamada olmaz.

Bu ülkede Firminho yetişmez. Bazı topraklarda o rolleri oturtman kolay değil. Bunu, ligdeki tüm oyunculardan, oyuncu yapısından kaynaklı söylüyorum. Zor yani.

Firminho tipi oyuncuyu işletmen için de ona uygun orta saha hattı kurgulaman lazım. Beklerinin ona göre olması lazım. İçeri devrilen kanat forvetlerinin ona göre olması lazım. Bunlar çok farklı oyuncu tipleri olduğu için Türkiye’de hepsini birden sağlaman çok zor oluyor.

AVRUPA’NIN UZAKLAŞTIĞI KLASİK 9 NUMARALAR TÜRKİYE’DE BİÇİLMİŞ KAFTAN OLUYOR 

O yüzden de, böyle daha farklı tip değil de daha klasik, aslında Avrupa’nın uzaklaştığı, biraz mesafe koyduğu, daha eski tip klasik 9 numaralar Türkiye için çok daha biçilmiş kaftan konumunda oluyorlar.

Klasik 9 numaralar bir sene formsuz olsa Avrupa’da çok daha çabuk gözden çıkarılabilir oluyor.

GOMEZ’İN YAPTIKLARINI BİLİYORUZ 

Mesela Mario Gomez Avrupa’da gözden çıkarıldığında burada neler yaptığını gördük. Adam burada öyle işler yaptı ki bir anda tekrar milli takıma gitti.

Sonra da yeniden transfer yaptı. Ve Bundesliga’ya gittikten sonra buradaki performansına çok yaklaşamadı. Ama biz görüyoruz ki klasik 9 numaralar bu ligde her zaman iş yapıyor. Weghorst’ta da o fiziki gücü, boğuşmayı görüyorum.

STOPERLERE ‘OYNAMAKTAN EN HOŞLANMADIĞIM FORVET ‘ DEDİRTECEK OYUNCU

Ben şunu isterim… Stopere, yayıncı kuruluşun programına çıktığı zaman, ‘Oynamaktan en hoşlanmadığım, en fazla boğuştuğum forvet’ dedirtecek oyuncu olmasını isterim. Bunu dedirtecek oyuncuyu aramak lazım.

Bence her zaman için, stoperi daha fazla zorlayacak, alanını daha dışarıya çıkartacak, ona bire bir oynamak zorunda bırakacak fiziksellikte oyuncular olmalı. Weghorst da tamamen bu tanıma uyan bir oyuncu. O nedenle, transferinin olmasını isterim.

Sonuç olarak Beşiktaş’ın ısrarını da doğru buluyorum. Israrlarının karşılık bulacağımı düşünüyorum.

 

ETİKETLER:
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.