Genius Hotel İstanbul

Beşiktaş’tan derbi başvurusu! Kural hatası…

Basketbol liginin 8. haftasında Beşiktaş, ezeli rakibi Fenerbahçe’ye 82-74 mağlup oldu.

22.11.2021
A+
A-

Akatlar’da oynanan karşılaşmaya yabancı oyuncu tartışması damgasını vurdu. Fenerbahçe’nin genç oyuncusu Tarık Biberovic’i oyuna almasıyla sarı lacivertli ekibin sahada görev alan yabancı oyuncu sayısı 6’ya çıktı.

ERCAN OSMANİ YABANCI SAYILMIŞTI

Beşiktaş’ın çift pasaportlu oyuncusu Ercan Osmani’yi yerli oyuncu statüsünde oynatmak için yaptığı başvuru Federasyon kararıyla reddedildi. Beşiktaş cephesi Ercan’ın yabancı oyuncu sayıldığı ortamda, Fenerbahçeli Tarık Biberovic’in de aynı şartları taşıdığını ve aynı yönetmeliğe tabi olduğunu, statüsünün yabancı oyuncu olması gerektiğini belirtiyor.

Vatani görevini Türk askeri olarak yapan Ercan Osmani yerli statüsüne kabul edilmezken hem annesi hem de babası Bosna Hersek vatandaşı olan Tarık Biberovic’in de yabancı sayılması gerektiğini belirten Beşiktaşlı yetkililer, Fenerbahçe’nin bu durumda fazla yabancı oynatarak kural hatası yaptığını savunuyor.

FENERBAHÇE’NİN SAVUNMASI…

Fenerbahçe cephesi ise Tarık Biberovic ile Ercan Osmani’nin statüsünün birbirinden farklı olduğunu belirtiyor.

Fenerbahçe; Türkiye Basketbol Federasyonu’na yapacağı savunmada Tarık Biberovic’i profesyonel ligden önce rezerv ligde oynattığını, bu yüzden oyuncunun yerli statüsü kazandığını belirtecek. Ercan Osmani ise Beşiktaş formasını direkt olarak profesyonel ligde giymeye başlamıştı…

YÖNETMELİK AYNI ANCAK…

Konuyla ilgili görüşlerine başvurduğumuz Beşiktaşlı yetkililer Ercan ve Tarık’ın durumlarını belirten yönetmeliğin aynı olduğunu savunuyor.

Tarık’ın oyuna girmesiyle birlikte itiraz tutanağını hazırlatan Ahmet Kandemir, maç devam ederken Kaptan Mehmet Yağmur’dan da imzayı aldı ve itirazı federasyona yolladı. Federasyon’un oybirliğiyle vereceği kararda Fenerbahçe’nin savunmasını dikkate alması yüksek ihtimal olarak gözükürken itirazın haklı bulunması halinde Beşiktaş, ezeli rakibini hükmen mağlup etmiş olacak.

Kaynak: Duhuliye.com

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.