Derbinin stratejisi Rıza Hoca’nın çantasında!

Kerem Eymür, GundemBesiktas.com okurları için yazdı.

Derbinin stratejisi Rıza Hoca’nın çantasında!
A+
A-
29 Nisan 2023 16:11

Futbolun mucidi İngilizler, bu oyunun tuhaflıklarla dolu olduğunu söyler. Zaten futbolu bu kadar ilginç kılan, bu kadar sevilmesini sağlayan da bu tuhaflığı değil mi? Beşiktaş olarak bizler olumlu ve olumsuz anlamda bu tuhaflıklara yeterince tanık olmadık mı? Sergen Yalçın ile lige başlayan, vasat kadrosunun bırakın şampiyon olmayı, ilk onun içinde zor yer alacağı konusunda pek çok kimsenin hem fikir olduğu Beşiktaş, sezonu 3 kupa ile kapatmadı mı? Bu bile futbolun ne kadar tuhaf olduğunu bizlere kanıtlamak için yeterli bir olgu değil mi?

Futbol 90 dakika ve hakem son düdüğü çalmadan maç bitmez deriz. O son dakikalara neler sığdığına, bazen 1 dakikanın bir ömür gibi geldiğine defalarca şahit olmadık mı? Nasıl hakem son düdüğü çalmadan maç kazanılmış sayılmazsa, bir takım matematiksel olarak şampiyonluğunu garantilemediyse, şampiyon ilan edilemez.

Sezona çok kötü başlayan, Şenol Güneş’in gelmesi ve devre arasında yapılan transferler ile bir ivme kazanan Beşiktaş, şansı az olsa bile bu derbiye “neden olmasın” sloganı ile başlayacaktır. Beşiktaş’ın 2 sezondur iyi futbol oynamadığını biliyoruz. Ancak son haftalarda edindiği kazanma alışkanlığını da bir kenaraatamayız. Bizlere çok iyi oyunlar göstermese de, son haftalarda rakiplerine göre daha rahat ve daha iyi olduğu herkes tarafından kabul gören bir gerçek. Bunun yanı sıra rakibi G.Saray, kaliteli oyuncularının ayaklarına bakıyor. Hücum gücü olarak ligimizin en tehlikeli takımı gibi görünse de, defansif anlamda çok kırılgan bir takım. Son haftalarda ki Konya yenilgisi, içeride Kayserispor karşısında son dakikalarda aldığı şans galibiyeti ve en son Karagümrük karşısında ki beraberliği, onların şampiyonluğun verdiği strese erken girdiğinin birer göstergesi. Tek şansları, arkasından gelen F.Bahçe’nin kötü oluşu ve hiç olmadık puanlar kaybetmesi oldu. Bu da onları fazlasıyla rahatlattı. Bu nedenle araya kendilerine bir stresdaha yaşatacak, Beşiktaş gibi bir takımın girmesini istemeyeceklerdir. Bu da onların İnönüye yenilmemek için geleceğinin bir işareti olabilir.

En yakın rakibi F.Bahçe’nin bugün Sivas’ta ki olası bir puan kaybı, Pazar günü oyun stratejilerini tamamıyla yenilmemek adına yapmaları için yeterli olacaktır. Böylelikle Fener ile hem puan farkını koruyacak, hem de Beşiktaş’ın “acaba mı?” hayallerine nokta koyacaktır. Bu da matematiksel olmasa bile, onların şampiyonluğu çok büyük bir oranda garantilemesini sağlayacaktır. Fener’in puan kaybetmesi, Beşiktaş’ın da iştahını arttıracak, olası bir derbi galibiyetinde, G.Saray’ı şampiyonlukta tehdit eder hale getirecektir. Aynı zamanda Beşiktaş’ı psikolojik olarak rakiplerinin önüne geçirecektir.Şampiyonluğa ulaşamasa bile, en azından Fener’in önünde ligi 2.sırada bitirip, Uefa Ligine direk guruplardan katılımının önünü açacaktır. Bu da derbi de, çok iştahlı bir Beşiktaş seyretmemize neden olacaktır.

Aksi durumda, yani Fener’in Sivas’tan alacağı üç puan, G.Saray’ın Derbi de iyice strese girmesine neden olabilir. İlk golü Beşiktaş’ın bulması durumunda, acele ve panikle Beşiktaş’ın üstüne gelip, Beşiktaş’ın başta Redmond olmak üzere hızlı oyuncularına arkada sıklıkla boş alanlar bırakabilir. Buda Derbiyi, aynı Fener maçında olduğu gibi, kimsenin beklemediği farklı yerlere götürebilir.

G.Saray’ın son haftalarda ki paniği ve stresli oyunu, G.Saray yönetimini rahatsız etmiş olacak ki, derbi öncesi yine dışarıdan müdahalelere başladılar.Derbinin hakemini ve federasyonu baskı altına alarak, işlerini şansa bırakmak istemediklerini, her zamanki gibi dosta, düşmana net olarak gösterdiler.Zira hafta başında ortaya attıkları, kısacası kendilerinin çalıp, kendilerinin oynadıkları Ali Şansalan olayı, Beşiktaş adına derbinin sıkıntılı geçebileceğinin bir göstergesi gibi duruyor. Bu nedenle Beşiktaş’ın her zamankinden daha sakin olup, sinirlerine hakim olması, yaşayacağı muhtemel bir Derbi zaferinin en önemli anahtarı olacaktır.

Elbette ki Okan Buruk ve Şenol Güneş hafta içinde derbi stratejilerini ve muhtemel kadrolarını kafalarında oluşturmuşlardır. Bu stratejiler ve muhtemel kadrolar, bugün Sivasspor-F.Bahçe maçının durumuna göre muhakkak ki şekillenecektir.

Kısacası derbinin stratejisi, bugün Sivas’ta, Rıza Çalımbay’ın çantasından çıkacaktır.

Saygılarımla,

Kerem EYMÜR

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.