Ezeli rekabetten 2 güzel anekdot

Ahmet Özdemiroğlu, GundemBesiktas.com okurları için yazdı.

Ezeli rekabetten 2 güzel anekdot
A+
A-
29 Nisan 2023 20:53

6 Kasım 1955

1955-56 sezonu İstanbul Profesyonel Ligi’nin 4. Haftasında tarihi Mithatpaşa Stadyumu dev bir derbiye daha tanıklık ediyordu. Beşiktaş Galatasaray’la karşılaşıyordu. Hakem Faik Gökay’ın yönettiği müsabakaya takımlar şu 11’leri ile çıktılar;

Beşiktaş: Bülent Gürbüz- Kâmil Üzülme, Özcan Esinduy- Eşref Özmenç, Nusret Ülük, Coşkun Taş- Ercan Ertuğ, Bülent Esel, Ahmet Berman, Nazmi Bilge, Recep Adanır

Galatasaray: Turgay Şeren- Saim Taşyengil, Kâmil Altan- Enver Özdemir, Coşkun Özarı, Tayyar Cavcav- Suat Mamat, İsfendiyar Açıksöz, Kadri Aytaç, Metin Oktay, Ali Soydan

Galatasaray maça çok hızlı başladı, ilk 20 dakika içinde Metin Oktay ve Kadri Aytaç’ın golleri ile 2-0 öne geçti. Beşiktaş 35’nci dakikada Recep Adanır, 36’ncı dakikada Nazmi Bilge ile skoru eşitledi, ilk yarı 2-2 berabere bitti.

Galatasaray 2’nci yarıya da hızlı başladı, 52’nci dakikada İsfendiyar Açıksöz skoru 3-2 yaptı. 58’nci dakikada Metin Oktay kendisinin 2. ve takımının 4. golünü kaydetti. Skor bir anda 4-2 oldu, Beşiktaş tribünleri susmuştu. Oysa Beşiktaşlı futbolcuların skora itirazı vardı, sahada maçı kazanma hırs ve azmini kaybetmeyen Beşiktaş’ın her şey bitti denildiği anda muhteşem bir geri dönüşü başladı. Siyah beyazlı futbolcular 4’ncü golü yedikleri andan itibaren sahanın her yerinde topa basıyor, korkunç bir pres uyguluyorlardı. Adeta onur savaşı veriliyordu. 20 dakikalık presten sonra beklenen gol geldi. Bülent Esel skoru 4-3 yaptı.

Galatasaray santrayla birlikte hücum geliştirme çabası içindeyken, Beşiktaş topu kaptı ve karşı atağa geçti. Golden hemen 1 dakika sonra bu kez Nazmi Bilge kendisinin 2’nci ve takımının 4’ncü golüne imza attı. Şimdi tribünler yeniden canlanmıştı, skor 4-4 oldu.

Bu dakikadan sonra oyun son dakikaya kadar karşılıklı ataklarla geçti, top bir o kalede bir bu kaledeydi, kalpler duracaktı. 89. Dakikada Ercan Ertuğ Beşiktaş’ın 5’nci golünü atarken, radyodan maçı anlatan spiker rahmetli Sulhi Garan şöyle bağırıyordu; ‘’ Attık sayın dinleyiciler, attık. Beşiktaş’ımız 5-4 önde ‘’

*

7 Kasım 1971

8. Hafta rakip Galatasaray’dı ve Teknik Direktör Gündüz Kılıç eski takımına karşı ilk lig maçına çıkacaktı. Karşılaşma Mithatpaşa Stadında oynandı. Beşiktaş maçı 2-1 kazandı.

Rahmetli Vedat Okyar bu karşılaşmayı anılarında şöyle anlatıyordu; ‘’ 1971-72 sezonunda yeni Teknik Direktör Gündüz Kılıç. Babaya kimse hürmette saygıda kusur etmiyor, koskoca Baba Gündüz.

Galatasaray ile Lig maçına çıkılacak, Baba Gündüz eski Galatasaraylı olduğu için çok heyecanlı, biz ondan daha heyecanlıyız. Baba Gündüz maç günü ceketi omuzuna attı, ‘’taktik falan yok dedi. Beni ne kadar seviyorsanız, o kadar çıkın oynayın.’’ Her futbolcu iki kişilik oynamaya yemin ettik, o hırsla maça çıktık. Maç başladı ne görelim, Galatasaraylı Ördek Mehmet (Mehmet Oğuz) bizim Davut’la eşleşmiş, takımı hallaç pamuğu gibi atıyor. 1-0 yenik duruma düştük. Bir ara saha kenarına gittim, baba dedim, Mehmet’i ben tutayım. Tamam, evlat dedi Gündüz Kılıç, değişin Davut’la. B. Mehmet ’e top göstermedim. Maçı 2-1 kazandık. Maçtan sonra Baba Gündüz’ün sevinci görülmeye değerdi’’.

Mithatpaşa Stadında hasret kalınan görüntüler yaşanıyordu. Beşiktaş liderdi, namağluptu ve mükemmel derecede form tutmuştu. Tüm camia şampiyonluğa inanıyordu. Gündüz Kılıç maç sonrası şu açıklamayı yaptı; Henüz 8. haftadayız, benim hesaplarıma göre liderliğe bu kadar erken gelmemeliydik. Tabii ki çok mutluyuz ama camiada çok büyük beklenti var, yarısı genç ve tecrübesiz futbolculardan kurulu takımımın bu psikolojiyi kaldırması bizi epey zorlayacak. Ben inancımı asla kaybetmem, yine de beklenen özlenen büyük Beşiktaş’ın tam istenilen seviyeye gelmesi için biraz daha zaman var.

Ahmet ÖZDEMİROĞLU / GundemBesiktas.com

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.