Fırat Fidan: Sergen Yalçın, altyapı için en büyük artılarımızdan biri oldu

Fanatik’in Beşiktaş Akademisi’ne konuk olduğu röportajda Fırat Fidan’ın sözlerini sizler için derledik.

Fırat Fidan: Sergen Yalçın, altyapı için en büyük artılarımızdan biri oldu
A+
A-
12 Nisan 2023 10:53

Fanatik, BJK Nevzat Demir Tesisleri’ne giderek Beşiktaş JK Yönetim Kurulu Üyesi Fırat Fidan, Gençlik Gelişim Direktörü Mehmet Ekşi ve U-19 Teknik Direktörü Serdar Topraktepe ile akademiyi konuştu. Fırat Fidan’ın görüşleri sizlerle…

Altyapının bütçesini belirten Fidan, “TFF’de altyapı bütçesi diye bir bütçe yoktu. Bu sene başlattıkları verecekleri bir rakam var. Daha önceden tesis yenileme adı altında bir para veriyorlardı ama çok küçük rakamlar. Tesisin çimlerinin bakımına bile yetmeyen bir para. Biz göreve geldiğimizden bu yana altyapı bütçesini artırdık kulüp içinde. Yıllık 25 milyon TL’lik bir rakamı altyapıya harcıyoruz. Hatta diğer giderleri de katarsak 35 milyon TL’ye çıkan bir bedel var. Kesin olmamakla beraber diğer ezeli rakiplerimizden daha fazla para harcıyoruz. Hedefimiz daha da artırmak. Herkes eleştirdi bu rakamları ama bakınca yıllık 25 milyon TL masraf yaptığımız altyapıdan bir senede 10 milyon Euro yani 200 milyon TL para kazandık. Neredeyse 10 katı! Biz her sene 3 oyuncu satsak altyapıyı değil, Beşiktaş’ı kurtarırız!” ifadelerini kullandı.

Akademiden oyuncu satışının süreceğini aktaran başarılı yönetici, “Beşiktaş tarihinde Nihat Kahveci ve Atınç Nukan’dan para kazandı sadece. Biz 1 senede 3 oyuncudan para kazandık. Satabileceğimiz, görüşmelerine devam ettiğimiz birkaç oyuncumuz da var. Emirhan ve Serdar için biraz daha kalabilirler diyorduk ama onlar kendi ayrılmayı tercih etti. Hayırlı olsun. Bizim amacımız sürdürülebilir olarak dışarıya oyuncu vermek. Avrupa’nın birçok kulübü böyle yapıyor. Oynatmadan aldığı oyuncuyu satarak kâr elde ediyorlar. Dortmund, Chelsea, Ajax, Porto en önemli örnekleri” şeklinde konuştu.

Beşiktaş modeli anlatan Fırat Fidan, “Ajax tesislerine gittik. Altyapıda 14 sahaları vardı, inanamadım. Ama bana’ Yetmiyor, 10 saha daha yapacağız’ dediler. Maliyetini sordum 86 milyon Euro’ymuş. Geçen sene altyapı oyuncularının satışından 124 milyon Euro kazanmışlar. Yani bu paranın büyük kısmını hemen yine altyapıya yatırıyorlar. Ajax bu yüzden Ajax oluyor. Ajax’la Şampiyonlar Ligi’nde karşılaşırken biz 16 yaşındaki çocuklarla karşılaştık. Hatta ben orada direktöre sordum. Bu altyapı maçındaki çocuklar neden bu kadar genç ve küçük diye. O da ‘U19 takımındakiler akşam sizin A takımınıza karşı oynayacak’ dedi. Herkes onları örnek alıyor ama biz Ajax modelini değil, Beşiktaş modelini oluşturacağız. Porto ve Sporting Lizbon’la görüştük, anlaştık. Direktörlerle görüştük, ‘Futbolcu ya da hoca ne isterseniz yardımcı oluruz. Onları oraya göndeririz, destek oluruz. Akademinizi görürüz, geliştirmeye çalışırız. Ya da sizden futbolcu ve hocalar gelir, onları eğitiriz’ tarzında bir anlaşmamız var” açıklamalarında bulundu.

 Tesisleşme hakkında da bilgi veren Fidan, “Tesisleşme çalışmalarına başladık. 3. sahanın drenajını, çimini, tribününü yenileyerek en baştan o sahayı yaptık. Arka tarafa ayrı tribün yapıyoruz, protokol için. Yedek kulübeleri ve ışıklandırmaları da güncelliyoruz. Muhtemelen A Takım orayı daha çok kullanacak, bize A takımın üst sahası verilecek. U17 Takımı için de harekete geçtik. Riva’da bir arazimiz vardı. Paşamandıra Tesisleri için tüm izinleri aldık, imzalar atıldı, projeleri çizildi. Artık oranın da yapımına başlanacak. A takım da orada idman yapabilecek, maç yapabilecek, kamp yapabilecek. Tribünü falan da olacağı için ikinci bir stat gibi de düşünebiliriz. Onun yanında eğitim sahaları ve robotik sistemler olacak. Dortmund ve Ajax’ta gördüğümüz modellere benzer bir robot eğitim merkezi yapacağız” değerlendirmesini yaptı.

 Sergen Yalçın’ın önemine de değinen Fırat Fidan, “4 sene önce U19 maçlarımızı Güngören Belediye Stadı’nda oynardık. O zaman ben neden Ümraniye’de oynamıyoruz diyordum, 3 saha olduğunu biliyordum. Ama o zaman çocukların buraya girişi bile yasaktı. Biz göreve gelince burada çocuklarımıza ayrı bina ve saha ayırdık, ayrı tesisleri varmış gibi. Sergen hocanın da katkısı çok büyük. Sağ olsunlar çocuklar için ‘Onlar da futbolcu, onlar da Beşiktaş’ın geleceği. Burada olacaklar ve burada çıkan aynı yemeği yiyecekler’ dedi. En büyük artılarımızdan birisi bu oldu” yorumlarında bulundu.

Kaynak: Fanatik

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.