Güzel adam Vedat Okyar

Ahmet Özdemioğlu, GundemBesiktas.com okurları için yazdı.

20.07.2020
227
A+
A-

Kardeşim Vedat Özdemiroğlu’nun doğduğu günlerde Beşiktaş’ın önemli bir maçı var, babam kafaya koymuş o yıllarda kadromuzda bulunan Macar futbolcu Kuzman hariç ilk golü kim atarsa oğluna onun adını verecek. Golü Vedat Okyar atıyor. Çocuğa isim konulacak cümle hısım akraba evde toplanmış herkes bir isim söylüyor. Babam ‘’ bu böyle olmayacak, kura çekelim’’diyor. Söylenen her bir ismi kâğıda yazıp torbaya atıyor, anneme kurayı çektiriyorlar, bir de ne görelim; isim Vedat. Babam kim ne söylediyse kâğıtlara Vedat yazmış, kura çekilir çekilmez de torbayı sobaya atıveriyor.

1945 yılında Bursa’da doğan Vedat Okyar profesyonel deneyimini yaşadığı Bursaspor’da, kısa zamanda takımın önemli oyuncularından birisi oluyor. Teknik kapasitesi, driplingleri ve oyun kuruculuktaki zekâsıyla Bursaspor’un maestrosu. Bursa’da yetişmesine rağmen küçük yaştan beri gönül verdiği Beşiktaş’ta oynamak istiyor. 1968 – 1976 yılları arasında yer aldığı Beşiktaş’ta 253 maçta oynayıp, rakip kalelere 21 golü var. Bakırköy Yücespor’da oynarken, babası rahmetli Rahmi Okyar Bursaspor’u kurunca Yücespor’un as futbolcuları Vedat Okyar, kaleci Turan, Ersel ve Tamer Bursaspor’a gidiyorlar. Bursaspor’da gösterdiği çok iyi performans ile 3 büyüklerin ve o dönemde ligin tozunu attıran Eskişehirspor’un radarına giriyor ancak Vedat Okyar has Beşiktaş’lı. Evvelce Beşiktaş’ta iki dönem asbaşkanlık yapan babası Rahmi Okyar, Baba Hakkı’ya verdiği sözden dönmüyor.

1968 yazında Vedat Okyar’ı Fenerbahçeliler kaçırıyor, sözleşme imzalatmaya çalışıyorlar. Vedat Okyar, ”Elhamdülillah önce Müslümanım sonra Beşiktaşlıyım’’diyor. Bütün ısrarlar boşuna, sülalecek Beşiktaşlılar. Rahmetli babası Rahmi Okyar, Baba Hakkı’larla top oynamış. Başkan Talat Asal Rahmi Bey’e telefon açıyor ‘’ Vedat nasıl, keyfi sıhhati iyi mi‘’ diye soruyor. Rahmi Okyar cevap veriyor; ‘’Merak buyurmayınız efendim Vedat çok iyi, Beşiktaş’a geliyor.’’ Vedat tek kuruş para konuşmadan Beşiktaş’a geliyor ve imzayı atıyor. 1968-69 sezonunda Vedat Siyah Beyaz formayı giymeye başlıyor.

3 kez A Milli Takım forması giyen Vedat Okyar, çok iyi bir penaltıcı. Bursaspor ve Beşiktaş’ta kullandığı 43 penaltıdan 42’sini gole çevirerek, bu konudaki ustalığını gösteriyor. Beşiktaş’tan sonra kısa aralıklarla Diyarbakırspor ve Karagümrük takımlarında da top koşturuyor, daha sonra futbolu bırakıp, babasının mesleğini yapmaya başlıyor. 1980’li yılların sonuna doğru futbol yazarlığına soyunuyor ve yaptığı isabetli yorumlarla, kendine has üslubuyla spor basınının vazgeçilmez isimlerinden biri oluyor. Beşiktaş’ın 2008-09 sezonu şampiyonluğu hastalıkla boğuşmakta olan Okyar’a büyük moral oluyor. Şampiyonluk, görüntüleri televizyondan izleyen Vedat Abi’ye ilaç gibi geliyor.

Haza beyefendi, çok ince mizah anlayışı olan muhteşem bir Beşiktaşlı Vedat Okyar. Beşiktaş taraftarı benim akrabam diyor gazetecilik yaparken. Maç yazılarında sadece Beşiktaşı anlatıyor, rakip takıma ve hakeme asla dokunmuyor, o benim işim değil diyordu. 3-3 biten Beşiktaş – Valerenga maçından önce rakip takım için ‘’ bunlardan futbol takımı olmaz, olsa olsa iyi bir işçilikle oturma odası takımı olur ‘’ demişti. İspanyol futbolcumuz Juan Fran için ‘’sahte okey’’ benzetmesi yapmış, Arjantin’li Nartallo Osvaldo’yu ’bütün sezon izledim et mi, balık mı anlayamadım’’ şekinde yorumlamıştı. 20 Temmuz 2009′ da yaşamını yitirdi.

1975-76 sezonu TSYD kupasında oynanan maçta Fenerbahçe’nin sağbeki rahmetli Sabahattin Erbuğa sahaların inceci, nazik beyefendisi Vedat’a öyle bir giriyor ki, Vedat o an nezaketi bırakıp okkalı bir küfür sallıyor. Küfürü yiyen oyuncu hakeme gidip Vedat’ı şikâyet ediyor, hakem de efsane Doğan Babacan. Doğan Hoca pek ihtimal vermeyerek Vedat’ı yanına çağırıp soruyor, Vedat küfür ettin mi? ‘’Ettim’’ diyor Vedat. Kırmızı kartları ile meşhur Doğan Babacan’ın eli şaşkınlık içinde kırmızı karta gidiyor. Olacak şey değil, Vedat kırmızı kart görüyor. Soyunma odasında olayı anlattığı eski arkadaşı Tezcan Ozan’ın ‘’oğlum manyak mısın sen, küfür etmedim deseydin ya ‘’ yorumuna verdiği cevap, tarihe geçiyor ; ‘’ üstümde Beşiktaş forması varken yalan mı söyleseydim kardeş’’. Ne denilebilir ki? Allah gani gani rahmet eylesin.

Vedat Okyar aynı zamanda bir duygu adamı, son derece romantik bir insan. Sezen Aksu’dan severek dinlediğimiz Keskin Bıçak şarkısının söz yazarı. ‘’ Geldim yarım, kaldım yarım, neydi ne oldu şu tez canım, ertelendim hayattan, sevdim yarım, derken bugün olmazsa olur yarın, kendimden kaçak, yarim keskin bıçak, nerede bende o yürek, yardan cayacak, hep köşe bucak, Ben bu dünyayı anlayamadım, niyetlendim de altından kalkamadım.’’ Yıllar önce yazdığı bu sözleri 2000 yılında yakın arkadaşı Sezen Aksu’ya anlattığında Sezen Aksu adeta büyüleniyor. Sözleri bestelemek ve albümüne koymak için izin istiyor, Vedat Okyar önce biraz tereddüt ediyor ama Minik Serçe’yi kıramayarak, bir şartla diyor. “Benim yazdığımı kimse bilmesin.”

21 Mayıs 1975 Çarşamba günü oynanan Beşiktaş-Trabzonspor Türkiye Kupası final maçında o ana kadar 41 penaltıyı da gole çevirmiş Vedat Okyar bu çok önemli maçta penaltıyı kaçırıyor. 62. Dakikada hakem penaltı noktasını gösterdiğinde doğal olarak bütün gözler Vedat Okyar’a dönüyor. Hiç penaltı kaçırmamış o ana kadar. Fakat Vedat tedirgin ve gergin, Sanlı kaptana ‘’ Kaptan sen at penaltıyı, ben atamayacağım’’ diyor. Sanlı Kaptan önce şaşırıyor, sonra toparlanıp ‘’saçmalama Vedat’’ diyor, ‘’tabii ki sen atacaksın.’’ Vedat’ın itiraz etme şansı yok, geliyor topun üstüne vuruyor Şenol Güneş’in soluna, Şenol uzanıp çıkarıyor topu. Vedat’ın dünyası yıkılıyor, tutturuyor oyundan çıkacağım diye. Vedat Okyar’ın ağladığını gören Lütfü Isıgöllü gidiyor yanına ‘’üzülme Vedat’’ diyor, şimdi senin için atacağım bir tane. Vedat Lütfü’ye bakıyor, ‘’ Ya Lütfü, dalga mı geçiyorsun benimle, sen neredesin kale nerede’’ diye karşılık veriyor. 75. Dakikada Lütfü Beşiktaş’ın 2. Golünü attığında Vedat çıldırıyor, muhteşem seviniyor, tabii bu sevinçle Lütfü’nün boğazına yapışıyor, ‘’hayatımı kurtardın’’ diye bağırıyor. Lütfü zor durumda, son bir gayretle kaptan kurtar beniGüz diye Sanlı’dan yardım istiyor. Sanlı Lütfü’yü Vedat’ın elinden zor alıyor.

Vedat Abi’yi unutmak mümkün değil, mekanı cennet olsun.

Ahmet ÖZDEMİROĞLU

ETİKETLER:
YORUMLAR

  1. Tacettin Üstündağ dedi ki:

    O günleri hatırlattın, duygulandırdın. Sağ olasın dostum.