Şapkasını önüne alıp düşünmesi gereken taraftar değil sizsiniz!

Gündem Beşiktaş muhabiri Serkan Morova, okurlarımız için yazdı.

Şapkasını önüne alıp düşünmesi gereken taraftar değil sizsiniz!
A+
A-
28 Eylül 2023 14:04

Beşiktaş’ta aslında bu problemler epey evvelden başlamıştı. Rakiplerine göre çok daha düşük bütçede, pandeminin olduğu zorlu bir sezonu 3 kupayla kapattık. Bu durum kuşkusuz muhteşem bir başarı. Ama… Sonrasında ne oldu? 3 kupa kazanmış olan teknik direktörün Sergen Yalçın ile haftalarca sözleşme imzalamadın… Dünyanın neresine giderseniz gidin, 1 sezonda böylesine başarılar kazanmış bir teknik adamla yeni sözleşmenin imzalanmadığını göremezsiniz. Sonrasında bir Valerien Ismael süreci var ki oralara hiç girmiyorum bile günümüze gelebilmek adına…

Filmi bu sezonun başına saralım hep birlikte… Aylar öncesinden Vodafone ile olan anlaşmanın bitebileceği konusu ön görülebilirken, İstanbul’da boğazın incisi olarak nitelendirebileceğimiz Dolmabahçe’deki stadyumumuza yaklaşık 7-8 ay sponsor bile bulamadık…

STADA SPONSOR BULAMAMANIN BAHANESİ OLAMAZ!

Gazprom, Emirates birçok firma ile görüşme yapıldı, futbolun dışında bazı nedenlerin de olduğu (siyaset) bu yüzden anlaşmanın gerçekleşmediği de iddia edildi ancak inanın bu konu bir Beşiktaş taraftarı olarak beni hiç ilgilendirmiyor. Nitekim zaten böylesine bir konu, bir bahane olarak da Beşiktaş taraftarının önüne sunulmamalı. Beşiktaş yönetiminin stad sponsorluğu konusunu bunca zaman çözememesi Beşiktaş taraftarına bahanelerle geçiştirilebilecek bir konu değildi.r Yabancı birçok firma konuşuldu, tartışıldı derken, 8 ay gibi boşa giden bir sürenin ardından Beşiktaşımızın her zor zamanında yanında olan Sevgili Rahmi Koç yine ortaya çıktı ve bu problemin ortadan kalkmasına neden oldu. Sağolsun, var olsun Rahmi Baba…

Hadi stad sponsorluğu konusunu da geçelim, gelelim transfer mevzusuna… Beşiktaş rakipleri kadro değerlerini 250 Milyon Euro gibi astronomik rakamlara yükseltmişken, tarihinin en verimsiz transfer dönemlerinden birisini geçirdi…

PANİK TRANSFERİ YAPMAYIN DİYE ÇOK UYARDIK!

Birçoğunuz bana bu noktada geçtiğimiz sezonun devre arasında yapılan transferleri hatırlatabilir. Evet haklısınız. Amir, Colley, Aboubakar gibi isimler Beşiktaş’ın omurgası adına oldukça önemli transferlerdi. Zaten Beşiktaş taraftarı da rakipleri gibi kulübünden birçok yıldız transferi yapmasını beklemedi. Hatırlayın geçtiğimiz sezon itibariyle ne dedik? Bu takıma skora katkı sağlayabilecek bir 10 numara, bir şef stoper bir de kanat aldık mı biz tamamız dedik. Demedik mi?  Transfer döneminde ne oldu peki? Beşiktaş yönetimi, Lyanco transferi medyaya yansıyıp, rakipleri de arka arkaya transferler yapmasıyla birlikte hataları arka arkaya yapmaya başladı. Bas bas bağrındık Alenen Beşiktaş programında da ‘ACELE İLE HAREKET EDİP, PANİK TRANSFERLERİ YAPMAYIN. 5 LİRA ETMEYECEK FUTBOLCULARA 10 LİRA VERMEYİN’ diye. Nitekim bunların hepsi oldu.

NEREDE BU ONANA? BU KADAR KÖTÜYSE NEDEN TRANSFER EDİLDİ?

Onana’ya 4-5 Milyon Euro’ya yakın bir para ödendi. Peki nerede bu Onana? Gören duyan var mı? Sakatlık problemi olmamasına rağmen geçtiğimiz haftalarda kadroya alınmayan Onana, Adana Demirspor gibi zorlu bir deplasmana çıkan Beşiktaş’ta orta sahanın bel kemiği Gedson Fernandes gibi bir ismin de olmamasına rağmen sahaya çıkamadı. Peki yine sizlere soruyorum; Ya bu Onana hadi ilk 11’de oynayabilecek kadar yeterli değil diyelim. Orta saha bu kadar oyundan düşmüşken de oyuna giremeyecek kadar kötü mü? Hadi bu konuda yanlış düşünüyorum diyelim. Peki o zaman nerede bu Onana biri bize çıkıp anlatsın? Bu Adana Demirspor maçında oyuna giremeyecek kadar kötüyse neden transfer edildi? Kim transfer etti? Kim aracılık etti?

SEZONUN BAŞINDA BU KADAR AYRILIK NORMAL Mİ?

Sezonun henüz başlarında Beşiktaş’ta hem Sportif Direktör hem de Asbaşkan ile yollar ayrıldı? Bunlar şampiyonluk hedefi olan bir camiada olması normal karşılanacak durumlar mı?

BEŞİKTAŞ İLETİŞİM KONUSUNDA TAŞ DEVRİNDEYMİŞ GİBİ HAREKET EDİYOR

Beşiktaş tarihinin en büyük iletişimsizlik sürecini yaşadı. Hele ki artık günümüzde iletişim için dijital kaynaklar bu kadar gelişmiş bir durumdayken. Galatasaray Divan Kurulu üyesinin iletişimde olduğu iddiaları, kulübün çıkıp bunu yalanlaması falan bunları da geçiyorum. Neticeye bakalım. Beşiktaş yönetimiyle taraftarın arasının son dönemde bu kadar açılmasının tek nedeni İLETİŞİMSİZLİKTİR. Beşiktaş taraftarı kulübünden doğru bilgi alamıyor. Beşiktaş başkanı çıkıp hakkının yendiği (kural hatasının yapıldığı) bir maçın ardından çıkıp kameralar karşısında konuşamıyor. Hakkımızın yendiği bu süreçte rakibimizin başkanı ise haksız bir penaltıyla kazandığı karşılaşmanın ardından kameralar karşısına çıkıp çatır çatır hakem şikayetçi olabiliyor.

Tüm camiada bu sorunların birikimi, istifa beklentisi yaratmışken, sevgili başkanımız her mikrofonun başına geçtiğinde çok başarılı olduklarını, istifa tezahüratlarının, paylaşımlarının troller tarafından yapıldığını söylemesi bile aslında camiaya ne kadar uzak bir tavır sergilediğinin kanıtı aslında. Başkanın en azından danışmanlarının bu süreçte kendisini çok daha iyi yöneltmesi gerekiyordu…

ŞAMPİYON OLAMAMIŞ BEŞİKTAŞ İÇİN KİMSE BAŞARILIYIZ DİYEMEZ

Bu arada Sergen Yalçın ile kazanılan 3 kupalı şampiyonluğun ardından Beşiktaş’ı başarılı görmek bana çok ilginç geliyor. Neye göre Beşiktaş başarılı? 2021-2022 sezonunda Beşiktaş ligi rakiplerinin epey bir gerisinde 6. sırada tamamladı. Son olarak geride bıraktığımız 2022-2023 sezonunda ise Beşiktaş yine rakiplerinin gerisinde ligde 3. oldu. Bu sezona baktığımızda ise henüz 6 karşılaşma oynanmışken, rakipleri namağlup yoluna devam eden Beşiktaş yalnızca 10 puan toplayabildi ve neredeyse lige havlu attı. Bu geride bıraktığımız sezonlarda yapılan transfer hataları ise daniskası. Genç futbolcularını menajerlerin oyunuyla yok pahasına yurt dışına kaptıran, oyuncu satışından bir gelir elde edememekle birlikte aynı zamanda transferde beklentileri karşılamayan hamleler yapan Beşiktaş mı başarılı?

Beşiktaş taraftarı haliyle durumdan şikayetçiyken geçtiğimiz haftalarda ‘Şapkalarını önüne alıp düşünmeleri istendi’ peki şimdi soruyorum sizlere. Bu kadar başarısızlığın arka arkaya geldiği bir dönemde şapkasını önüne koyup düşünmesi gereken Beşiktaş taraftarı mı? Şapkasını önüne alıp düşünmesi gereken taraftar değil sizsiniz!

Beşiktaş için artık farklı bir ihtimal kalmadı. Haftalardır, aylardır yapılan her hatada koluna bir lastik takılan Beşiktaş’ın artık kolu kangren olmuştur. Çare kangren bütün vücuda yayılmadan o kolu kesmektir.

Sezon başından beri çıkıp zamanında konuşmalar yapmadığı için eleştirilen Başkan Ahmet Nur Çebi’nin bu kez çıkıp tüm camiaya istifa ettiğini ve olağanüstü kongreye gideceğini söylemesi gerekmektedir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.