Modern Çağ Koleji

Sayın Başkan; lütfen gereğini yapın!

Kartalhaber.com yazarı Erce Kaftan’ın yazısı.

28.09.2020
A+
A-

Spor kulübü yönetmek özellikle de futbol kulübü yönetmek bir bilimdir. Bu yapıyı idare edecek profesyonellerin ve Yönetim Kurulu üyelerinin aldığı eğitimlerin, iş ve hayat tecrübelerinin, yabancı dil bilgilerinin ve kişisel özelliklerinin bu önemli iş tanımı ve görevi için uygun olması gerekir.

Konyaspor hezimetine özelinden tüme varırsak bu bilgileri verme sebebim daha net anlaşılır…

Sevgili Başkanı geçtiğimiz yıl görevinize başlarken tüm Beşiktaş medyasında sizi desteklerken amacımız Beşiktaş’ın içinde bulunduğu vasatlık yönetiminden kulübü kurtaracağına duyduğumuz inanç ve beklentiydi. Güçlü ve dürüst yönetim, güçlü ve etkili başkan bekliyorduk. Yönetim kurulu üyelerini çok önemsemesek de hatta şüphelerimiz de olsa sizin yönetsel bakış açınızın Beşiktaş’taki olumsuzluklara karşı yeni bir soluk getireceğinize inanmıştık. Süreç ilerledikçe transfer, kulüp yönetimi, yetkilendirmeleriniz hepimizde hayal kırıklıkları başlattı. Etkisiz, bilgisiz ve eğitimsiz insanlar yöneticileriniz ya da yönlendirmeli profesyonelleriniz oldular. Sizlerin Beşiktaş kamuoyuna söz verdiğiniz, söylediğiniz hiçbir şeyi maalesef yapamadığınızı yapmadığınızı görüyoruz.

22 yıl boyunca Bayern Münih’in kalesini koruyan efsane futbolcu Oliver Kahn, görevi devralmaya hazırlanıyor.

1994-2008 yılları arasında Bayern Münih’te forma giyen 49 yaşındaki Oliver Kahn, Bayern Münih’de icra kurulu başkanı görevine getiriliyor.

2002’den beri CEO görevinde olan bir başka efsane Bayern Münihli Karl-Heinz Rummenigge’nin görevi 2021’de son bulacak. Ardından bu göreve Oliver Kahn getirilecek.

Aslında unutulmaz futbolcu Ali Gültiken’in de anlatmak istediği buydu. Ama maalesef kulübün maaşlı adamları iddia edilen sosyal medya trolleri tarafından linç edildi.

Bakın sadece yukarıdaki bu habere bakarak bile Beşiktaş’ın bu durumunu anlamak mümkün. Belki eşdeğer örnek değil ama Bayern Münih’in CEO’su kim ve kim olacak bir de Beşiktaş’ın CEO’su kim, futbol A.Ş deki ahbap çavuş ilişkisi kimle ona bakalım.

Sayın CEO Seçil ve yandaşı Cenk’in en önemli özelliği Fikret Orman zamanı el altından sizlere bilgi sızdırmaları ve bununla övünüp kendi yerlerini garanti altına almaları. Birisi hesaptan birisi futboldan anlamayan bu iki arkadaşla kulübü anca yönettiğinizi sanırsınız ama onlar kendi istedikleri düzeni devam ettirdiği için siz ve Yönetim Kurulu anca onların payandası olursunuz.

Sosyal medyada kitap ve film önermekle, Yönetim Kurulu olmadığı halde antrenmanlarda resim vermekle, kız arkadaşını kulüpte kollamakla, yönetici odalarında karşılıklı oturup ayaklarını masaya uzatmakla bu kulüp yönetilmez. Eseriniz maalesef bu ve en son konuşulacak konu bugüne de sirayet eden skor rezillikleri ve hedefsizlik durumu ve çözümsüzlüğüdür. Bakın daha önceki sezonda transferleri yapan Ali de hala o koltukta. Şirkette mütevazi maaşla çalışan Ahmet kulübe Ferrari ile geliyor ve daha önceki iki başkan gibi maalesef sizin sağ kolunuz.

Sadece Yönetim Kurulu ve onları idare eden çetemsi yapı değil, transfer ve kadro mühendisliği beceriksizliği de teknik ekip hanesine yazılmalı. Tabi bu süreç sadece teknik ekibe de yıkılamaz. Erdal Torunoğluları, İbrahim Altınsay ve Gürsoy Yalçın arasında eşit transfer bölüştürüp scoutingin ciddiye alınmaması ve 3 saç ayaklı yapı da Beşiktaş’ı bitirmekte.

Tüm yukarıdaki veriler toplandığında ortaya çıkan sonuç; HEDEFSİZLİK… Şampiyonlar Ligi gitti, UEFA gitti, Lig gitti gidiyor üzerine de bu futbolcu yapılanmasıyla umut da yok ortada. Lig başlar başlamaz bütün hedeflerinden kopan ya da uzaklaşan bir Beşiktaş. Alt tarafı 10 aylık yönetim sonunda taraftarlar tarafından istifaya davet edilen bir başkan ve Yönetim Kurulu.

Sevgili Başkan sizin bir lafınız vardı, ”Benden iyi yapacak birileri varsa hemen bırakacağım” diye. Size acı bir şeyler söyleyelim sayın Başkan; sizden iyi kimler çıkacak bilemiyoruz ama sizden kötü yönetecek maalesef yok.

Lütfen yönetim olarak transfer yapma kurnazlığına girmeyin süre kazanma adına ve eğer Beşiktaş’ı gerçekten seviyorsanız ki eminiz bundan ya ivedilikle Yönetim Kurulu’nu ve profesyonellerinizi değiştirin ya da derhal daha fazla zarar vermeden istifa edin. Camianın artık tek bir maça, tek bir başarısızlığa ya da demogoji ve ajitasyona tahammülü kalmadı.

Bu yazının temel amacı artık birbirinin içine geçmiş Süleyman Seba sonraki yönetimlerin birbirinin devamı olduğu ve Einstein’in dediği gibi “Delilik, aynı şeyi tekrar tekrar yapıp farklı sonuçları beklemektir”. İç içe geçmiş bu benzer ve devam yönetimler Beşiktaş için artık bitmeli ve Beşiktaş yeni ve düzgün Beşiktaşlılar tarafından yönetilmelidir.

Erce KAFTAN / Kartalhaber

#BırakmamSeni
ETİKETLER:
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.