Üçlü savunma oynatan hoca için biçilmiş kaftan

Futbol yazarı ve Vole yorumcusu Uğur Karakullukçu, siyah beyazlıların yeni stoperi Saiss’in transferini değerlendirdi

A+
A-
19.06.2022

Karakullukçu’nun sözlerinden öne çıkanları şöyle:

VİDA’NIN BİR UPGRADE’İ OLDUĞUNU DÜŞÜNÜYORUM 

Ben Romain Saiss’in, Vida’nın maliyetinden kurtulduklarını da düşünecek olursak; hem onun bir ‘upgrade’i olduğunu düşünüyorum hem de maliyet olarak da en azından yüzde 40’a yakın bir tasarruf edildiğini söyleyebiliriz. Tabi, Vida’nın geldiği zamanki döviz kuruyla bugünkü kur bir değil. Yarınki kur ne olacak hiç bilmiyoruz. Onlar ayrı meseleler…

BU HAFTA OYNAR MI DİYE KAFA KAŞITAN BİR OYUNCUYDU 

Ama Premier Lig’den stoper getiriyorsun ve maç başı ücretleriyle birlikte öyle ya da böyle 2-2,5 milyon euro civarı bir paraya gellyor… Kabul edilebilir. Performans olarak da Premier ligden takip ettiğimiz bir oyuncu. Hatta Wolverhampton gibi iyi bir savunma takımında oynamış, ‘Ya bu hafta oynar mı oynamaz mı?’ diye hep kafa kaşıtan, skor potansiyeli olan değişik bir profil, değişik bir stoper. O yüzden ilgimizi çeken bir oyuncu olmuştur.

SADECE BU İYİ STOPER GELSİN DİYE ALINMADI 

Bence üçlü savunma oynatan bir hoca için biçilmiş kaftan. O açıdan ekstra bir özelliği var. Yani, “Saiss iyi stoper; gelsin” gibi değil, gerçekten 3’lü defansın hemen her bölgesini oynayabilen, tecrübesi olan ve bu tecrübeyi de Premier lig düzeyinde elde etmiş bir oyuncu.

KENDİNE İYİ BAKTIĞI SÜRECE 2 SENE İYİ PERFORMANS GÖSTERİR 

Yaş konusunda, savunma oyuncularının ‘prime düzeylerini ben biraz daha ileri yaşlara atıyorum yani.

Mesela, bir kanat oyuncusunun prime performansı 25-30 yaşları arasıysa, bir savunma oyuncusunun ‘prime’ ı bence 28-33 arasıdır. Kendisine iyi baktığı ölçüde rahatlıkla 1-2 yıl daha performansını koruyabilecek seviyede olduğunu düşünüyorum.

GÖNÜL RAHATLIĞIYLA YAZILABİLECEK BİR STOPER

Premier Lig tecrübesi var. Kontratı 4-5 yıllık bir kontrat da değil.. O açıdan da bir avantaj. Para kazanmazsın ama performans alırsın. Herhangi bir sakatlık/bela gelmediği sürece gönül rahatlığıyla yazılabilecek bir stoper. Beşiktaş da defans hattına yazdı.

 

 

 

 

 

 

ETİKETLER:
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.