18-24 yaş arası kitle hangi takımı tutuyor? İşte cevabı…

Yaklaşık 50 bin kişinin katıldığı ve aralarında gençlerinde olduğu anket sonuçlarına göre Z kuşağının tuttuğu takım ortaya çıktı.

18-24 yaş arası kitle hangi takımı tutuyor? İşte cevabı…
A+
A-
1 Şubat 2024 12:42

Türkiye’de futbola ilgi her geçen gün artıyor. Anket sonuçlarına göre en çok taraftarı olan takım önümüzdeki yıllarda el değiştirecek gibi.

Ülkemizde adeta futbol aşkı yaşanıyor. Tuttuğumuz takımla yatıyor onunla kalkıyoruz. Futbola olan düşkünlüğümüz tartışılmaz ancak hangi takımın daha fazla taraftarı olduğu her zaman tartışma konusu oldu.

Dünyanın en büyük taraftar etkileşim platformu Socios.com’un haberglobal.com.tr için derlediği araştırma sonuçlarına göre Z kuşağı olarak adlandırdığımız 18-24 yaş arası kitlenin tuttuğu takım belli oldu. Peki bu sonuçlar önümüzdeki yıllarda, geçtiğimiz dönemlerde taraftarlık sıralamasında lider olan Galatasaray’ın yerini değiştir mi? İşte anket sonuçlarına göre Z kuşağının tuttuğu takım.

Z KUŞAĞINDA LİDER BEŞİKTAŞ

Anket sonuçlarına göre yaş grubuna göre 4 büyükleri ayırdığımızda, yüzdesel anlamda oranların birbirine yakın olduğunu görülüyor. Ancak 18-24 yaş arası kitle, en fazla Beşitkaş’ta. Beşiktaş’ta 18-24 yaş arası taraftarın oranı %27,7. Beşiktaş’ı %26,6 ile Fenerbahçe takip etmekte. Trabzonspor üçüncü, Galatasaray ise 4. sırada. Yani Z kuşağında lider Beşiktaş

45 yaş üzeri taraftar yüzde 17.4 olarak en fazla Fenerbahçe’de. Yüzde 10.4 olarak ise 45 yaş üzeri taraftarın en azı Beşiktaş’ta.

GEÇTİĞİMİZ YILLARDA ANKET SONUÇLARI NE DİYORDU?

Türkiye’nin 81 ilini kapsayan taraftarlık anketinde “Taraftar olduğunuz takım hangisi?” sorusuna verilen yanıtlar arasında Galatasaray ilk sırada yer almıştı. 81 ilin 60’ında Galatasaray en çok desteklenen takım olurken, sarı-kırmızılıları 17 ildeki birincilikle Fenerbahçe takip etmişti.

Ankette yüzde 87,7 rekor oran ile Trabzon’da birinci olan Trabzonspor, Türkiye’de en yüksek oranda kendi şehrinde desteklenen takım olmuştu.

Trabzon’dan sonra şehrin futbol takımını yüzde 36,03 oranla destekleyen Eskişehirsporlular Eskişehir’de birinci sırada yer aldı. Yüzde 34,20 oran ile Sivasspor taraftarları Sivas’ta birinciliği kimseye kaptırmamıştı. “Dört Büyükler”den Beşiktaş’ın birinci olduğu tek il ise Iğdır oldu. Iğdır’da Beşiktaş az bir farkla Galatasaray’ın önünde yer alarak, yüzde 36,54 oranla şehrin birinci takımı seçilmişti.

İSTANBUL’DA GALATASARAY, İZMİR’DE FENERBAHÇE LİDER

Türkiye’nin nüfus olarak en kalabalık şehri olan İstanbul’da yüzde 38,9 oranında taraftarı olan Galatasaray, rakiplerini geride bıraktı. İzmir’de ise yüzde 34,3 oranla Fenerbahçe ilk sırayı aldı.

Taraftarların yarısı takım tercihlerinde kimsenin etkisi altında kalmadığını belirtti
Ankete katılan taraftarlar arasında “Takım tutma tercihinizi hangi faktörler etkiledi?” sorusuna taraftarların yarısı “Hiç kimse.” yanıtı verdi.

Taraftarların yüzde 29,4’ü takım tutma tercihlerinde aile içindeki bireylerin etkili olduğunu işaretlerken, arkadaş çevresi diyenler yüzde 8,8 ile üçüncü sırada yer aldı.

ETİKETLER:
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.