Ahmet Nur Çebi açıklamalarda bulundu!

Beşiktaş Başkanı Ahmet Nur Çebi, TRT Spor’da Fırat Günayer ve Fatih Doğan’ın sorularını yanıtladı.

Ahmet Nur Çebi açıklamalarda bulundu!
A+
A-
1 Aralık 2022 22:48

İşte Çebi’nin öne çıkan açıklamaları:

Valerien Ismael’e eziyet edildi

“Ben bütün hocalara ve çalışan herkesi destekledim. Abdullah Avcı’ya da sonuna kadar destek oldum. Sergen Yalçın ve Önder Karaveli’ye de. Valerien Ismael de benim hocamdı ve yanında olmam, destek olmam gerekiyordu.”

“Projelerimiz vardı, sosyal medyanın Ismael’i yargılaması, olumsuz yorumlar yapılması sürekli hocayı da demotive etti. Hatay maçından sonra da Beşiktaş’a zarar vermek istemediğini söyledi ve istemeyerek de olsa gönderdik.”

“Başka takımların hocasına yapılmayan eziyetler, Valerien Ismael hocaya yapıldı. Çalışkan, gayretli ve çalışma tekniği çok iyi olan biriydi. Sabredilse daha iyi şeyler olabilirdi.”

Kim baskınsa onun dediği oluyor

“Yabancı sınırı bize maliyet anlamında pahalıya patladı. Siz Avrupa’da Avrupalı ile mücadele etmek istiyorsanız ama yabancı sınırı koyarak, Türk futbolcunun burada Avrupalı futbolcuyla rekabet etme hırsını yok ediyorsunuz.”

“Sezon başında en azından 9+2 olsun dedik, kabul etmediler. Biz de 3-4 tane yerli futbolcu aldık. Bize pahalıya patladılar. “Bu yapılan olay, Türk futbolcusunun rekabet etme isteğini azaltmıştır. Bu saatten sonra yabancı kuralını çevirmeye kalkarsalar ben karşı çıkarım. 7+4 hatta 6+5 yapsınlar. İroni yapmıyorum.”

“Duruma göre vaziyet alıyorlar. Kim baskınsa onun dediğini yapıyorlar. Her gelen TFF, her sene bir kuralı değiştiriyor.”

Derbileri yabancı hakem yönetebilir

“Hakemden şikayet etmeyen kulüp yok. Benim dememle bunu yaptıklarını sanmıyorum, bazı hakemlerin görevlerine son verildi. Bir karar alınmış, hayırlı uğurlu olsun dedik. Bir süre sonra aşırı bir baskı, bu hakemler görevlerine geri geldi.”

“Lig bitseydi, ondan sonra sonlandırılsaydı dendi. Parkta biri çocuk dövüyor, bekleyecek misin? Yanlış bir şey varsa müdahale edilmesi gerekiyor. Birçoğu geriye geldiler.”

“Genç hakemlerin önünü açın, hata yapacaklarsa onlar yapsın. Derbileri yabancı hakemler yönetebilir.”

Borcu ben arttırmadım

Kulübün mali durumu ve borçlar hakkında konuşan Çebi, şunları söyledi: “Pandemi dönemi çok sıkıntılıydı. Ekim’de geldim. Mazbatayı almak vesaire süreç Kasım – Aralık ayına kadar uzadı. Zor bir süreçti. İcralar var, ödenmemiş paralar var. Bu süreçte bir de pandemi gelince birçok gelirimizi kaybettik. O günlerde yönetim kurulunda yer alan arkadaşlarıma teşekkür ediyorum. Sağolsunlar. Şampiyonluk özel bir şampiyonluktu. Büyük bir mücadele vardı.”

“OLUNCA HOCA, KÖTÜ DURUMDA BAŞKAN”

“Şampiyon oluyorsunuz, hoca şampiyon yaptı. Ama kötü bir durumda her zaman başkan suçlu. Bunu anlayamıyorum. Şampiyonlukta benim ve arkadaşlarımın payı yokmuş gibi davranılıyor. Bizden önceki yönetimde ikinci başkanlık yaptığım için sen de oradaydın deniyor. Bakıyorsunuz güzellemeler kısmında sadece başkanın (Fikret Orman) adı geçiyor. Yanlış yapılmış, kötü niyetli kullanılmış bir para varsa orada sen de vardın diyorlar. Niye hep iyilikler alınıp başka yere gidiyor da kötülükler bana kalıyor.”

“BEN BORCU ARTIRMADIM”

Kulübün borcu hakkında da konuşan Çebi, kendisini şöyle ifade etti: “47’yi ödeyemiyorsan, 92’yi hiç ödeyemezsin. Sporculara paralarını ödeyemeyince size küsüyorlar. Eğer birine para ödeyemeyeceksen onu hiç alma. Her şey üst üste geldiğinde sıkıntı oluyor. Borcun artışını soruyorlar. Biz geldiğimizde borç 3 idi. Şu an ise 5.2 net. 700-800 milyon Lira para var. Borcumuzda yaklaşık 2.2 milyar TL artış var. Bunun 1.7’si ise sadece faiz yükü. Dönemimdeki faaliyet zararı 297 milyon TL. Böyle bakıldığında aslında borç artmadı.”

“110 MİLYON EURO KAYIP VAR”

“Biz faizi kaldıramıyoruz. Pandemi döneminde tribün gelirimiz yaklaşık 30 milyon Euro, yayın gelirimiz ise yaklaşık 35 milyon Euro düştü. 31 milyon Euro da kadro dışı kalan oyunculardan gelen bir yük var var. Toplamda 110 milyon Euro kayıp var. 65-70 milyon Euro’su pandemi kaynaklı. Pandemi döneminde tüm kararları kulüplerin aleyhine aldılar. İhtar çeken oyuncu gitti. Pandemi zararını düştüğümüzde borcumuz 3.2 milyar. Yani geldiğimiz noktadayız.”

Josef gereken mesajı verdi, alan olmadı

Ahmet Nur Çebi, Ankaragücü deplasmanı ve sonrasında Josef De Souza’nın yaşadığı olaylara ve geçtiğimiz hafta oynanan Göztepe – Altay maçına yönelik değerlendirmelerde bulundu.

İşte Çebi’nin açıklamaları:

“Bu olayları yapan seyirciler var. Bunlar taraftar değil. Ankaragücü’nün başkanı bana geldi maçtan evvel, ‘Başkan, bu camialar arası dargınlık var, gel barıştıralım taraftarları’ dedim. ‘Kırgınlık, küskünlük yok, oyun oynuyorlar’ dedim. Böyle bir kesim var. Bunlar taraftar değil. Kendi kendilerine oynuyorlar, keyif alıyorlar, tadını çıkarıyorlar. Özgüvenle sokağa çıkıyorlar, şuna sertlik yaptım, buna tokat attım falan diyorlar. Bunların temizlenmesinin tek yolu polistir. Özel güvenlikle bu iş çözülmez. Özel güvenlik olabilir ama 400 tane güvenlik varsa 200’ü özel, 200’ü polis olacak. Güvenlik özelleştikten sonra bu olay arttı. Polis olunca korkarsınız. Bunlar çocuk. Bunlar olayı oyuncak etmişler. Bunların derdi Göztepe, Altay değil. Yapacaklar, sokakta anlatacaklar.”

“İLGİNÇ BİR ŞEY OLDU”

“Kurallar gereği Josef’e kırmızı vermişler, kurallar gereği PFDK’ya verilmiş ceza almış. Sen de TFF yönetimisin. TFF ‘Kamuoyu vicdanına göre bu kartı geçersiz kabul ediyorum’ diyebilirdi. Çok ilginç bir şey oldu. Ankaragücülü bir avukat, bu işi yapan arkadaşı Emniyet’ten aldı, fotoğraf çektirdi, sosyal medyaya koydu. Bu ne demek? Yapın kardeşim, biz buradayız demek. O gün avukat aldı, bugün 19 kişi içeride. Josef gereken mesajı verdi, alan olmadı. Şimdi bu olay oldu.”

“BUNLAR BULUNMALI”

“Biz İzmir’de şampiyonluk maçı oynadık. O maçtan sonra arabada benim yöneticimin çocuğunu bıçakladılar. Bunlar ayıklanmalı. Bulunmalı. Stadyuma sokulmamalı. Karakolda imzası alınmalı o gün. Madde bağımlılığı varsa tedavi edilmeli. Bu çocuklar bizim. Tamam kötü çocuk, sert çocuk ama alıp da kapının önüne atılmaz. Çünkü, 1 sene sonra yine gelecek. Margaret Thatcher’a bakın ya, kadın elini masaya vurdu, işler düzeldi. İngiltere’de maç seyrediyorum, boşluklar ip gibi duruyor. İnsanlar keyif alıyor, alkışlıyor, maç seyrediyor.”

“Margaret Thatcher’a bakın ya, kadın elini masaya vurdu, işler düzeldi. İngiltere’de maç seyrediyorum, boşluklar ip gibi duruyor. İnsanlar keyif alıyor, alkışlıyor, maç seyrediyor.”

“JOSEF İYİ TOPARLADI”

“Josef iyi toparladı kendini, kafa olarak. Bir ameliyat geçirdi. O ameliyat sonrası geri dönüşleri kolay olmuyor. Josef’in sakatlığı zor yerdeymiş. Toparlaması daha zor oluyormuş. Bakacağız, değerlendireceğiz. Josef bizle kalmak istiyor. İyi hırslı karakter. Seviyoruz.”

Çebi’den Ceyhun Kazancı ve Şenol Güneş açıklaması!

Çebi programda, aralarında sorun olduğu söylenen Ceyhun Kazancı – Şenol Güneş ikilisine de değindi.

“Ceyhun Kazancı ile Şenol Güneş’in görevleri birbirlerini tamamlıyor ama her ikisi de bana bağlı çalışıyorlar. Bu durumu kabul ettiler. Hocanın görevi başka, Ceyhun’un görevi başka. Hocayla birlikte gerekli takım planlamaları yapacak. O planlamalardan sonra takipleri yapacak, bulacağı oyuncuları hocasıyla tartışacak. Hocayla anlaştıktan sonra başkana gelecek ve gidecek kulübüyle, kendisiyle pazarlığını yapacak. Bu transfer uzun bir uğraş. Şenol Güneş’in işi değil bu. Ayrıca U19 ve altyapı takımları var. Ceyhun Kazancı, Şenol Güneş’in faydalanacağı biri. Ben Ceyhun’u çok başarılı buluyorum. Çok eleştiriliyor falan da ben öyle düşünmüyorum. Ceyhun Kazancı, Weghorst’u ikna edip getiren adamdır. Ghezzal’ı, Rosier’i, Masuaku’yu, Saiss’i, Alli’yi, Gedson’u ikna edip getirdi. Şu isimlere bakın. Hocasıyla tartışıp, başkanıyla görüşüp realize etti bu transferleri. Hem Şenol Hoca, hem Ceyhun Bey çok mutlu”. Birbirlerini çok seviyorlar. Beni aradan çıkarabilirler.”

ETİKETLER:
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.