Ahmet Nur Çebi, TFF’ye ateş püskürdü!

Ahmet Nur Çebi, TFF kararı ve Kulüpler Birliği Toplantısı’nı değerlendirdi.

Ahmet Nur Çebi, TFF’ye ateş püskürdü!
A+
A-
31 Mart 2023 14:29

Beşiktaş Başkanı Ahmet Nur Çebi, TFF’nin ligden çekilen takımlar hakkında aldığı karara ateş püskürdü.

Alınan kararı acele edilmiş bulan Çebi, “Depremden 3 gün sonra bu toplantıda bir kaç alternatif üzerinde duruldu. Ama ağırlıklı olarak depremden zarar gören 2 takımın mücadeleye devam edemeyeceği yaklaşımı vardı hepimiz kabul ettik. Hepimiz o kulüplerin yanlarında olacağımızı belirttik. TFF’nin aldığı kararı açıklaması için çok erkendi. 3 hafta önce açıklanması gereksizdi. Adaletten uzak olduğunu iddia ettiğimiz bu kararı yeniden gündeme getirdik. TFF ortaya atılan 2-3 görüşten bir tanesini benimsediğini ifade ederek açıklamasını yaptı. Maalesef çok erkendi, 25 gün sonra da yapabilirdi” dedi.

Kendisine yapılan eleştirileri de cevaplayan başkan, “TFF açıklamayı erken yaptı, gereksizdi gündem oldu biz yanlış anlaşılarak gündem olduk. O gün biz bunun adaletli olmadığını ifade ettik. Rakiplerimizin menfaatine olacak şekilde yönetildi. Rakiplerimiz bu konuda iyi iş başardı. Beşiktaş’ta muhalefette olan arkadaşlarımızın sosyal medya ayakları da katıldı. O andaki durumu anlayamayan, duygusal olan Beşiktaşlı kardeşlerimiz de vardı. Hepimiz duygusalızdır, ben çok iyi anlıyorum. Onlar da yanlış oldu şeklinde onlara katıldı. O anda da sanki TFF’nin aldığı bu karar doğruymuş algısı yaratıldı. O zamanlar konuşmayanların konuşmama sebebi, işlerine geldiği içindi. Şu an kendi işlerine gelmeyen bir durum olduğu takdirde konuşmaya başlanacaktır. Sonuç itibarıyla adaletten uzak olduğunu iddia ettiğimiz bu kararın, o günkü sıcak atmosferden etkilenilerek alelacele alınmış olabileceğini kendimize göre gerekli enstrümanlarla gündeme getirmeye başladık lig başladıktan sonra. Bunu ortaya koymakta fayda var. O gün işlerine gelen karar uygulandığı için hiç konuşmuyormuş gibi davranarak, sosyal medya vasıtasıyla birçok insanın duygusuna dokunarak Beşiktaş’ın, diğer birçok kulübün adaletli bulduğu bu sistemi desteklemiş oldular” açıklamalarında bulundu.

İtirazlarını sürdüreceklerini belirten Ahmet Nur Çebi, “Kararın devam etmesini isteyen 4 kulüp, puan tablosuna baktıklarında işlerine geldiği için yürüyen sistemi desteklediklerini açıkça ifade etti. Biz bu uygulamanın adaletli olmadığını söyledik. Kulüpler Birliği’nin de bir karar alma yetkisi yok. Sadece durumu TFF’ye iletecek. Biz bu konuda sonuna kadar gideceğiz. Ligin bu şekilde adil olacağını düşünmüyorum. Şampiyonluğun bu kadar ince çizgilerle belirlendiği bir oyundan bahsediyoruz. Ben 19 deplasmana gideceğim, sen 17 deplasmana gideceksin. Bu olmaz. Adaletten bahsediyorsanız o zaman hadi gidin iç saha maçınızı deplasmanda oynayın. TFF diyor ki: ‘UEFA, 31 Mart’a kadar herhangi bir kulübe bonservis borcunuz olmadığını, futbolculara ve çalışanlara borcunuz olmadığını ve vergi borcunuzun olmadığının evraklarını istiyor.’ TFF, UEFA’nın bu isteğini bize şart olarak koyuyor da ‘herhangi bir takım ne olursa olsun ligden çekildiği takdirde oynadığı bütün maçlar yok hükmünde sayılır’ kuralını neden yok hükmünde sayıyor?” ifadelerini kullandı.

Gelecek ile ilgili de görüşlerini dile getiren Çebi, “TFF, bu kararı almıştır. Değiştirebilir. Çünkü daha lig bitmedi. Değiştirmesini talep ediyoruz. Şu anki durumu adil bulmuyoruz. O gün, TFF’de yaklaşık 7 takımın temsilcilerinin şu andaki uygulamanın doğru olmadığını, ligden çekilen takımların oynamış oldukları maçların ta baştan beri yok hükmünde bulduklarını ifade ettiler. Diğer 4 tanesi bunun doğru olduğunu söyledi. Orada olmayan diğer 6 kulübe sorulacağı belirtildi. Bugün akşama kadar kulüpler yazılı bir şekilde görüşlerini bildirecekler. Nasıl bir sonuç çıkacağını inanın bilmiyorum. 7 tane kulübün 1-2 tanesi puan olarak avantajlı gözükse dahi diğer 5-6 tanesi hiçbir şekilde menfaatlenmemesine ve kısmen zarar görmelerine rağmen adaletin bu olmadığını söylemeleri çok ilginçtir” yorumunu yaptı.

Kaynak: TRT Spor – Tuna Akdemir

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.