Ben yönetim kurulu listemi hazırlamıştım!

Beşiktaş Divan Kurulu Başkanı Tevfik Yamantürk, SkySpor Youtube kanalına konuk oldu. Beşiktaş başkanlığına aday olması beklenen fakat bu kararından vazgeçen Yamantürk önemli açıklamalarda bulundu.

Ben yönetim kurulu listemi hazırlamıştım!
A+
A-
16 Aralık 2023 11:26

“Tribünler başkanları yollayacaksa bu işin sonu gelmez”

67 yaşındaki Tevfik Yamantürk, “Beşiktaş’ta bir şey gelenek haline geldi. O da şu, taraftarlar başkanları gönderiyor ve küfürle gönderiyor. Bu hoş bir şey değil. Başkanla konuştuk, bu işin önüne geçilmesi lazım dedik. Tribünler başkanları yollayacaksa bu işin sonu gelmez dedim” ifadelerini kullandı.

“Ben yönetim kurulu listemi hazırlamıştım”

Beşiktaş başkanlık adayı olacağını ve yönetim kurulu listesini hazırlamasına rağmen neden vazgeçtiğini açıklayan Yamantürk, “Ben yönetim kurulu listemi hazırlamıştım. Yönetimden de iki arkadaşımla da paylaşmıştım. Çok iddialı ve güçlü isimler vardı. Bunu söylerken hiç iş adamı yoktu. Çok ciddi borçları var kulüplerin. Ortaya para konularak ödenecek işi geçmiş. Kadromuzda bu borçları çok iyi yönetecek kişiler vardı. Hatta listem halen bilgisayarımda duruyor” dedi.

“Samimi söyleyeyim, ‘Değer mi bu?’ dedim”

Sözlerine devam eden Yamantürk, “Fakat, sosyal medyada kim olduğu hiç önemli değil ama herkesin tahmin ettiği bir grup tarafından öyle bir şahsıma hakaretimsi davranışlar, sözler başladı ki… Samimi söyleyeyim, ‘Değer mi bu?’ dedim. Benim hiç beklentim yok, 67 yaşındayım ben” şeklinde konuştu.

“1,5 yıl sonra divan başkanlığını da bırakırım”

1,5 yıl sonra Beşiktaş Kulübünde gerçekleşecek olan seçimle ilgili başkanlık düşüncesinin olup olmadığı hakkında gelen soruya yanıt veren Tevfik Yamantürk, “%99.9 ben bu işi tamamladım. Arkadaşlarıma da söyledim 1,5 yıl sonra divan başkanlığını da bırakırım. Süremi doldurduğumda ben 9 yılımı dolduracağım. Müthiş bir görev oldu ve ben bundan şeref duyuyorum. Beşiktaş’ın armasında Türk bayrağı var, Allah gecinden versin elbet ama öldüğümde tabutumda Beşiktaş bayrağına saracaklar ve üzerinde de Türk bayrağı var. Gencecik insanlar o bayrak için şehit oluyor. Biz Beşiktaşlı olduğumuz için üzerimizde olacak, bundan daha şerefli bir iş var mı?” cevabını verdi.

“Maça gidebilen sayılı yöneticilerdenim”

Eski Beşiktaş başkanlarının ve yöneticilerin hakaretle kulüpten gönderildiğini ve stadyuma maç izlemeye gelemediklerini belirten Beşiktaş Divan Kurulu Başkanı, “2 yıldan az bir süre kaldı. Görev süremiz doluyor ama övünerek bir şey söylüyorum, görev alıp da maça gidebilen görevi bırakıp da maça gidebilen sayılı yöneticilerdenim. Başkanımız gidemiyor çünkü küfür edilerek gönderiliyorlar. Görevimi bıraktıktan sonra da maçlara gitmeye devam edeceğim” açıklamasını yaptı.

“Paralar sağ cepten sol cebe geçerse olmaz”

Türk futbolundaki takımların borçlarının çok olduğunu ve özellikle de Anadolu kulüplerinin borç batağında olduğuna değinen Divan Kurulu Başkanı Yamantürk, “Anadolu kulüpleri için borçlar daha da felaket. Sağ cepten sol cebe geçerse paralar bu olmaz. Bunun için ne olması lazım? Kural olması lazım, ceza olması lazım. Bu işin bedeli yok. Ben bizim tüzüğümüze, başkanlar ve yönetimleri kulüpleri yönettiği süre boyunca borcun artan kısmından ayrıca Euro bazından sorumlu olacak. Ben arkadaşlarıma Beşiktaş tüzüğüne koydurduk daha sonra spor kanuna da koyuldu. Ahlaklı insanın korkacak hiçbir şeyi yok” dedi.

“Bu borçların affedilmesine kesinlikle karşıyım”

Kulüplerin borçlarının affedilmesine karşı olduğunu vurgulayan ve bunun denetlenmesi gerektiğini ifade eden tecrübeli Yamantürk, “Eğer ahlaki değeriniz yoksa, bundan daha kolay zengin olunacak başka bir iş yok. Kulüp 1 lira alıyor ama oyuncuya 2 lira borçlanıyor. Devletin buna müdahale etmesi lazım. Bu borçların affedilmesine kesinlikle karşıyım” ifadelerini kullandı.

“Evde olmayan camiide haramdır”

Futbol kulüplerinin gelirlerine göre kadro kurmasını gerektiğini deklare eden Tevfik Yamantürk, “Bayern Münih’in geliri, 670 milyon Euro ve oyuncularına ödediği maaş gelirinin üçte biri. Sen de gelirine göre kadro kuracaksın. Evde olmayan camiide haramdır. Kimse artık böyle paraları cebinden veremez. Kurallar olacak… Devamlı af, devamlı af nereye kadar” diye konuştu.

“Ali beyi ve Dursun başkanı tenzih ederim…”

İş adamı olduktan sonra Türk takımlarında başkanlık yapan kişilere karşı olduğunu söyleyen Tevfik Yamantürk, “İş adamlarının bu işe bulaşmasını istemiyorum. Doğru da bulmuyorum. Risk alınmış, hasbelkader iyi bir yere gelmiş her şeyi bildiğini sanıyor. Mümkün değil. Ali beyi ve Dursun başkanı tenzih ederim, kalpten söylüyorum ama daha evveldekilere bakın” açıklamasını yaptı.

“Bizim gelirimiz 60 milyon Euro”

Borçların ödenebileceğini ve altyapıya önem verilmesi gerektiğini savunan Beşiktaş Divan Kurulu Başkanı Tevfik Yamantürk, “Ben borçların ödenebileceğini düşünüyorum. Bizim gelirimiz 60 milyon Euro, bize 30 milyon Euro kalıyor. Gelirleri arttırıp, altyapıya önem vermemiz lazım” dedi.

ETİKETLER:
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.