Beşiktaş 2 ileri 1 geri

Beşiktaş JK Genel Kurul Üyesi Ali Engin, GundemBesiktas.com okurları için yazdı.

Beşiktaş 2 ileri 1 geri
A+
A-
13 Şubat 2024 12:53

 

Evet başlıkta dediğim gibi Beşiktaş oyun olarak 2 ileri 1 geri yapıyor.

2 maç kazanıyor heh tamam diyoruz Beşiktaş bir ivme yakaladı kazanmaya başlarız diye düşünürken 3. maç geliyor ya mağlup yada berabere kalıyoruz.

Hafta içi transfer mevsimin son anlarında önemli isimleri kadrosuna katan Beşiktaş’ı izlemek için heyecanla televizyonunun başına geçtik.

Büyük beklentilerin olduğu maçta, artık bu gün yapacaklar diye beklediğimiz bir oyunun sonunda, beklentilerin tavan yaptığı bir ortamda, Taktik tahtasının karşısına geçip ne düşündün de böyle bir ucube ile maça başladın be hocam ! 4-4-2 değil, 4-3-3 değil, 4-2-3-1 hiç değil.

Bu takımın Kayseri karşısında ne oynadığını, dizilişini, sistemini , topa nasıl sahip olup rakibe baskı kuracağını, dönen toplara nasıl sahip olacağını, Beşiktaş’ı rakip alana taşıyacak tek oyuncu olan Muci’nin kanat çizgisine neden mahkum ettiğini, neden müdahale etmede geç kaldığını biri bana anlatsın.

Sahanın nerede ise en iyi oyuncusu olan, son haftalarda da sürekli iyi oynayarak kendine kadroda yer bulan Kaptan Necip olduğuna göre, varın gerisini siz düşünün. Kardeşim, anlatmadığın ve denemediğin , daha doğrusu antrenmanlarda randıman alamadığın bir sistemi oyuncu kadrondan nasıl istersin.

Baktın teker dönmüyor, ne bekliyorsun oyuna dokunmak için.

Daha maçın 10 ncu dakikasında Muci gel göbeğe, Semih geç santrafora, Muleka git sağ kanata diyeceksin.

Bunu demek çok mu zor ?

Bunu yapmıyorsan, biz senin tecrübenden ve bilginden nasıl yararlanırız ?

Sahanın zemini çok kötü imiş ve ondan iyi pas yapamamışız, hadi ordan ya derler adama. Bize kötü olan ve pas yapmamızı engelleyen saha zemini Kayseri’ye kıyak mı yaptı dersiniz. Üretilen bahaneler çuvala sığmaz ise komik duruma düşeriz, yapmayın.

Sevgili hocam, geldiğin günden beri kazandığımız maçları ve diğerlerini tekrar bir izle.

Rakiplerimiz hem yendiğimiz hem de yenildiğimiz maçlarda bizi eziyor. Oyuncuların kendine özgüveni yok ve bizler takım önde olduğunda bile ne zaman gol yiyeceğiz diye bekleyen bir haleti ruhiye içerisine girmişiz.

Beşiktaş gibi bir takımın kalecisi her maçta en az 4-5 tane net gol kurtarır mı ? Bu takım rakiplerinden her maçta bu kadar baskı yer mi  ?

Top sürekli geriye bu kadar oynanır mı ? Neyinden korkar  bu takım , neden bu kadar çok top kaptırır ?

Neden ikili mücadelelerde ayakta kalamaz ? Neden hücuma çok adamla çıkamaz diye biz düşünürken , sizler ne yapıyorsunuz acaba ?

Worral, ikili mücadelelerde kuvvetli ve hava toplarında etkili, tipik bir İngiliz defans  oyuncusu. Ona göre mi oynanacak yoksa o Beşiktaş’ın oyun tarzına göre mi oynayacak. Kazandığı topları oyuna sokması için hemen önünde topu iyi kullanan bir usta oyuncu lazım. Oyuna kötü başlayıp sonra biraz toparladı. Muci müthiş yetenekli bir oyuncu, iç sahada tribünleri ayağa kaldırabilecek ve  en önemlisi de direk top taşıyabilecek yetenekte dripling ile ceza alanı üstü ve içinde şov yapabilecek bir yetenek. Kadro olarak eksikler tamamlanınca bu son gelen oyuncular ile birlikte iyi bir ivme yakalanabilir.

Bu maçlarda her şeyi toparlayıp harika oynayın diye beklemiyoruz ama bir şeylerin değiştiğini de bize ispat edin artık. Mucize yaratmayı bırakın ve herkesi randıman alabilecek-verebilecek yerlerde kullanın. Beşiktaş takımı gol atmayı düşünen bir takım olmalı ne zaman gol yiyeceğiz diye bekleyen bir takım olmamalı. Büyük takım olmak bunu gerektirir.

Ali ENGİN/ GundemBesiktas.com 

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.