Beşiktaş Belediyesi tonlarca asbesti imha etti

Kentsel dönüşüm projesi kapsamında yıkımı planlanan Karanfilköy Mahallesi’ndeki binalarda asbest denetimi gerçekleştiriliyor.

Beşiktaş Belediyesi tonlarca asbesti imha etti
A+
A-
18 Ocak 2023 09:53

Çevre ve halk sağlığına duyarlı kentsel dönüşüm için uzman ekiplerin sahada olduğunu belirten Beşiktaş Belediye Başkanı Rıza Akpolat; “Dönüşüm alanında yıkımı planlanan binaların 48’inden şu ana kadar 48,37 ton asbestli tehlikeli atık bertaraf edildi.” dedi.

İklim Değişikliği ve Sıfır Atık Müdürlüğü’ne bağlı ekipler, alandaki binalardan numune alarak çevre ve insan sağlığını tehdit eden asbesti mikroskobik incelemeler yapılması için akredite laboratuvarlara gönderiyor.

“BEŞİKTAŞ’TA TÜM BİNALAR YIKILMADAN ÖNCE ASBESTTEN TEMİZLENİYOR”
Beşiktaş Belediyesi yetkilileri kentsel dönüşümün gerçekleştiği alanda inceleme yaparak “İlçe sakinlerinin içi rahat olsun, Beşiktaş’ta tüm binalar yıkılmadan önce asbestten temizleniyor” dedi ve sözlerini şu şekilde sürdürdü; “Asbest, kanserojen bir malzeme. Kullanımı, satılması, ithalatı ve ihracatı Türkiye’de 2010 yılından bu yana yasaklandı. Akciğerde tutulma yapıyor ve vücutta uzun yıllar sonra bile olsa rahatsızlıklara sebebiyet verebiliyor.”

“Beşiktaş’ta bir bina yıkılmadan önce yani kepçe henüz vurulmadan önce bina zaten asbestten temizlenmiş oluyor. Karanfilköy’de bir kentsel dönüşüm projesi hayata geçiyor, bu anlamda 738 tane bağımsız bölümün yıkımı planlanmakta. Beşiktaş Belediyesi olarak, yıkımı planlanan alanda şu ana kadar 137 tane bağımsız bölümünden numuneler aldık. Biz bu bölümler yıkılmadan önce binaya giriyoruz. Bu şu anlama geliyor, yıkım faaliyeti olmadan önce, yani hiçbir tozuma olmadan önce binadan asbest temizleme işlemi yapılıyor. Bu anlamda ilçe sakinlerinin gönlünün rahat olmasını istiyorum.”

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.