Beşiktaş derneklerinden TFF’ye sert tepki!

Beşiktaş dernekleri, TFFye ateş püskürdü.

Beşiktaş derneklerinden TFF’ye sert tepki!
A+
A-
4 Nisan 2023 20:05

Beşiktaş, resmi sitesinden, derneklerin ligden çekilen takımlar hakkındaki karara tepkisini içeren ortak açıklamasını paylaştı. Metnin tam hali şu şekilde:

“Türkiye’nin dört bir yanında faaliyetlerde bulunan Beşiktaş dernekleri, Atakaş Hatayaspor ile Gaziantep FK’nın deprem felaketi nedeniyle ligden çekilmelerinin ardından Türkiye Futbol Federasyonu’nun almış olduğu haksız ve hukuksuz karara karşı Kulübümüzün yürütmekte olduğu adalet mücadelesine destek vermek amacıyla ortak bir deklarasyon yayımladılar.

Beşiktaş derneklerinden yapılan ortak açıklamada şu ifadelere yer verildi:

06.02.2023 tarihinde ülkemizde meydana gelen acı felaket sonrasında liglerden çekilme talebinde bulunan futbol kulüplerinin taleplerine ilişkin olarak TFF tarafından 10.02.2023 tarihli, 55 sayılı toplantıda alelacele bir karar verilmiştir. Bu karar içeriğinde, çekilme taleplerinin kabulüne ve 06.02.2023 tarihinden sonraki müsabakalarda bu takımların hükmen mağlup sayılmalarına karar verilmiştir. Ancak verilen karar maalesef ki hakkaniyetli ve hukuki değildir. TFF Futbol Müsabaka Talimatı incelendiğinde kulüplerin ligden çekilme talebinde bulunması halinde nasıl bir yol izleneceğine dair bir hüküm bulunmamaktadır. Talimatın 34. maddesi uyarınca hüküm bulunmayan durumlarda TFF karar vermeye yetkilidir.

TFF tarafından tüm takımlara eşit mesafede yaklaşılacak bir kararın verilmesi beklenirken sadece 06.02.2023 tarihinden sonraki müsabakalara ilişkin karar verilmesi kabul edilemez. TFF kendi kararında dahi açık bir çelişki içerisindedir. Verilen kararda, ligden çekilme talebinde bulunan takımların 2023-2024 sezonunda bulundukları liglerde devam edecekleri yani bu kulüpler için 2022-2023 sezonunun hiç oynanmamış gibi kabul edileceği belirtilmiştir. Söz konusu kulüpler için 2022-2023 sezonu hiç oynanmamış gibi kabul edilirken bu kulüplerin 06.02.2023 tarihinden önceki müsabakalarının bu kararın dışında bırakılması büyük bir hata olup bu hatadan derhal dönülmesi gerekmektedir.

Beşiktaş dernekleri olarak Türkiye Futbol Federasyonu Statüsü’nün 3. maddesindeki “TFF her konuda tarafsız ve şeffaf hareket eder” hükmü kapsamında TFF’nin kamuoyunu aydınlatması için aşağıdaki soruları sormaktayız;

1) Yaşanan acı felaketten 4 gün sonra, 10.02.2023 tarihli, 55 sayılı toplantıda talimatlarda hiçbir hüküm bulunmayan bir konuda acele şekilde karar alınmasının sebebi nedir?

2) Talimatlarda hüküm bulunmayan bir konuda sporun paydaşları olan kulüpler, STK’lar, uzman akademisyenler ve Uluslararası kurumların görüşünün alınmamasının özel bir sebebi var mıdır?

3) TFF Başkanı konumundaki bir vatandaşın, çekimser oy kavramı ile ret oyunun farkını bilmeme ihtimali var mıdır?

4) Beşiktaş JK’nın 03.04.2023 tarihli kurumsal açıklamasında yer alan ve tüm spor camiasını ilgilendiren “hak ve adalet arayışının görmezden, adalet çağrılarını duymazdan gelinmesine” TFF tarafından devam edilecek midir?

Beşiktaş dernekleri olarak, yukarıda sıralanan sorulara, TFF Statüsü 3. maddesi gereğince TFF tarafından 10.02.2023 tarihli 55 sayılı toplantısında yapmış olduğu gibi “yangından mal kaçırır” hızda cevaplanmasını talep eder ve bu konuda tüm paydaşlardan görüş alarak hukuka ve vicdana uygun karar vermeye davet ederiz.”

ETİKETLER: ,
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.