Beşiktaş, Formula 1 aracı gibi

VOLE yorumcuları Uğur Karakullukçu ve Mustafa Demirtaş, yaklaşan Beşiktaş – Fenerbahçe derbisini değerlendirdi.

Beşiktaş, Formula 1 aracı gibi
A+
A-
1 Ekim 2022 00:18

İşte ikilinin derbi yorumları:

“FENERBAHÇE’NİN PRESİ BEŞİKTAŞ’A TERS GELİYOR”

İki haftalık aradan sonra Beşiktaş’a stil olarak da çok ters gelebilecek, presini bozacak, bunu oynayacak bir Fenerbahçe var. Beşiktaş, kendisine pres yapan takımlara çok rahat cevap verebilmiş değil. Bunu geçen sezonki Kasımpaşa maçında görmüştük. O sınavda Valerien Ismael çakmıştı, kendi sahasında 3 gol yemişti. O gün yıldızlaşan oyunculardan biri Muleka, Beşiktaş’ta oynuyor şu anda. Fenerbahçe bunu daha üst düzey uyguluyor.

“BEŞİKTAŞ’IN BU OYUN PLANI BAZI TAKIMLARA İŞLEMEZ”

Beşiktaş’ın daha dengeli bir planı olmalı. Yapabildiği takıma A planı zaten iyi işliyor ama her takıma bunu yapabilecekmiş gibi oynamak mantıklı gelmiyor bana. Farioli’de de var benzer bir düşünce, Valerien Ismael’de de var. Beşiktaş’ın bu planı aslında ligin yarısından fazlasına rahatlıkla işleyebilecek bir plan. Skorları ilk yarıdan aldı zaten ligin ilk maçlarında, çok olmayacak yerlerde puan verdi aslında. Konya, Başakşehir, Fenerbahçe, Trabzonspor, Adana Demirspor gibi takımlara karşı tutmayabilir. Bu oyun Beşiktaş’ı ligin zirvesi için zorlayabilir.

“ISMAEL OYUNA MÜDAHALE KONUSUNDA EKSİK BİR TEKNİK ADAM”

Valerien Ismael’in Beşiktaş’a yeni şeyler katması lazım, birincisi zaten bu sezonun eleştiri konusu. Aldığı skorları elde tutma. Belki set oyunlarında biraz daha güçlü olabilir, oyunu dinlendirirken topa sahip olma oyununda iyi olabilir. İkincisi de, geçen sene Kasımpaşa maçında gördüğümüz rakibin de pres yaptığı anlarda ne yapacak sorusu. Kasımpaşa maçında orta sahada çok eksik kalmıştı Beşiktaş, ve Valerien Ismael’in oyuna müdahale konusunda eksik bir teknik adam olduğu ilk o zaman görülmüştü. Orta saha oyuncusu sayısını arttırmadı ve aynı oyun aynı şekilde devam etti. Fenerbahçe maçında da böyle devam ederse bu Beşiktaş için dezavantaj olur. Derbiler sahaya müdahale etme sanatıdır teknik adamlar açısından. Benim için Beşiktaş – Fenerbahçe derbilerinde bunun en iyi örneği Lucescu’dan gelmişti. Fenerbahçe on kişi kaldığı anda hiç beklemeden Ahmet Dursun’u atmıştı sahaya. Valerien Ismael için önemli bir test, eşik olacak. Aslında hem şans, hem şanssızlık olabilir. Trs bir skor hocanın geleceğinin çok parlak olmadığını gösterir ancak pozitif bir skor da sezon sonuna kadar götüreceğini gösterir. Bunu Sergen Hoca da yaşamıştı. Şampiyon olan takım ligin başında sallanıyordu. Kadıköy’deki derbi galibiyeti hem takıma hem de Sergen Hoca’ya büyük bir kredi katmıştı. Sonu da şampiyonlukla bitmişti. Bu maç Valerien Ismael için biraz da şans olabilir.

“BEŞİKTAŞ, FORMULA 1 ARACI GİBİ”

Beşiktaş taraftarı da bu konuda benzer düşünüyordur. Bu oyunun memnun oldukları tarafları da var, çıldırdıkları tarafları da var. Bunun dengesini bulması isteniyor hocadan. Oyununu revize ederek yapabilir ama bunu yapmıyor hoca. Niye yapmıyor diye sorduğumda cevap bulamıyorum. Biraz pas yapma, oyunu öldürme, tempoyu düşürme konusunda çok eksik. Beşiktaş Formula 1 aracı gibi. Ya 320 ile gidiyor ya da gidemiyor. F1 aracıyla günlük hayatını idame ettiremezsin. Yakaladığında ilk yarıda 3 tane atmak tabi ki çok güzel, ligin standartlarının çok üzerinde ama bu tip maçlar için farklı bir planı olmalı. Belki iki farklı takım gibi hazırlamalı. “Bu olmazsa böyle oynayacağız” diyebileceği ikinci formül bir türlü çıkmıyor.

“GHEZZAL’İN YARIM SAATİNE BİLE İHTİYAÇ VAR”

Hocanın Fenerbahçe karşısında kısa sürede taktiksel olarak bir şeyler katması mucize olur. Oyuncu kalitesine bakacağız. Ghezzal’in antrenmanlardan fotoğraflarının paylaşılması çok olumlu Beşiktaş açısından. İlk 11 olmasa bile Ghezzal’e son yarım saatte bile sarılabilirse Beşiktaş, Ghezzal oyun temposunu ayarlayan bir oyuncu. Kadıköy’deki 4-3’lük galibiyette de rolü çok önemliydi. Bu maçta Beşiktaş’ın, Ghezzal’in yarım saatine bile çok ihtiyacı olabilir. Beşiktaş’ın teknik direktör açısından hem tecrübe, hem oyuna müdahale olarak belki bir handikapı var Fenerbahçe karşısında ama derbi atmosferi, farklı motivasyon gibi durumlar da var, ki Salih Uçan röportajında “hoca bizim pestilimizi çıkardı” dedi, derbiye çok sert hazırlandılar.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.