Beşiktaş’tan Dolmabahçe’ye Ata’ya saygı yürüyüşü

Beşiktaş Belediyesi, Cumhuriyetin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün ebediyete intikal edişinin 84’üncü yıl dönümünde ‘Ata’ya Saygı Yürüyüşü’ düzenledi.

Beşiktaş’tan Dolmabahçe’ye Ata’ya saygı yürüyüşü
A+
A-
10 Kasım 2022 15:00

Barbaros Meydanı’nda saat 08.00’de başlayıp Dolmabahçe Sarayı’nda son bulan yürüyüş, Beşiktaş Belediye Başkanı Rıza Akpolat önderliğinde gerçekleştirildi.

Beşiktaş Belediyesi’nin düzenlediği program çerçevesinde, sabah 08.00’de Barbaros Meydanı’nda toplanan binlerce vatandaş Mustafa Kemal Atatürk’ün sesinden özel olarak hazırlanan dinleti eşliğinde “Ata’ya Saygı Yürüyüşü’’ gerçekleştirdi. Beşiktaş Belediye Başkanı Rıza Akpolat’ın da katıldığı yürüyüşe genci yaşlısı binlerce kişi eşlik ederken hüzünlü ve gurur dolu anlar yaşandı.

ANITKABİR VE DOLMABAHÇE SARAYI’NDAN CANLI BAĞLANTILAR
Saygı Yürüyüşü sonrası, saatler 08.50’yi gösterdiğinde Dolmabahçe Sarayı önünde kurulan led ekranlarda Mustafa Kemal Atatürk’ün Anıtkabir’deki ve Dolmabahçe’deki dairelerinden yapılan canlı yayınlar tüm yurttaşlara canlı olarak aktarıldı. Saatler 09.05’i gösterdiğinde ise tüm Türkiye’de olduğu gibi Beşiktaş’ta da hayat durdu ve Mustafa Kemal Atatürk için saygı duruşuna geçildi. İstiklal Marşı’nın ardından vatandaşlar, Dolmabahçe Sarayı’nı gezdi ve Mustafa Kemal Atatürk’ün hayata gözlerini yumduğu 71 numaralı odayı ziyaret etti.

“BEŞİKTAŞ HER SENE ATASINA BORCUNU ÖDÜYOR’’
Dolmabahçe Sarayı’nı ziyaret ettikten sonra gazetecilerin sorularını yanıtlayan Beşiktaş Belediye Başkanı Rıza Akpolat; Beşiktaş’ın Atatürk için özel bir kent olduğunu belirterek sözlerini şu şekilde sürdürdü: “Bugün bizim için, Türk milleti için çok duygu dolu bir gün. 84. yılında hep beraber anıyoruz Atamızı, her senekinden daha fazla kalabalıkla buradayız. Gün içerisinde okul saatlerinin de uygun olmasıyla beraber daha fazla bir katılım bekliyoruz burada, Beşiktaş bu anlamda her sene Atasına olan borcunu ödüyor. Atatürk’ü gerektiği gibi anıyor. Çünkü Beşiktaş hem Cumhuriyet için çok özel hem de Gazi Mustafa Kemal Atatürk için özel bir kent. Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün savaş planlarını yaptığı, Kurtuluş Savaşı stratejisini çizdiği, düşman gemileri Dolmabahçe önüne geldiğinde “Geldikleri gibi giderler” dediği yerin adıdır, Beşiktaş. Ailesinin yaşadığı yerin adıdır, Beşiktaş. Buradaki son vedası 29 Ekim 1938’de. Kapısının önüne gelen hasta yatağındayken binlerce İstanbullu Türkiye’nin dört bir yanından gelen herkese son demecini burada Beşiktaş’ta vermiştir. Hayata gözlerini Dolmabahçe Sarayı’nda yummuştur.’’

“ATAMIZI BİNLERCE VATANDAŞIMIZLA BERABER ANDIK’’
Beşiktaş’ta görev yapmanın sorumluluk bilinciyle hareket ettiğini ifade eden Beşiktaş Belediye Başkanı Rıza Akpolat şunları kaydetti:
“Biz burada görev yaparken Atamızın emanetini gerektiği gibi yaşatmaya ve geleceğe taşımaya gayret gösteriyoruz. Bu sorumluluk bilinciyle hareket ediyoruz. Bugün de bu sorumluluk bilinciyle her sene olduğu gibi sabah saat 8’de Barbaros Bulvarı’nda vatandaşlarımızla komşularımızla buluştuk. Kortej şeklinde buraya doğru yürüyüş gerçekleştirdik. Yine 9’u 5 geçe de yatağın başında Atamızı her sene olduğu gibi milyonlarca vatandaşımızla yurttaşımızla birlikte anmış olduk.”

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.