BJK – Kabataş Vakfı Okulları, uluslararası eğitim alanında önemli bir iş birliği protokolüne imza attı

BJK KABATAŞ VAKFI Okulları, dünyada Kanada Eğitim Bakanlığı başta olmak üzere 42 ülkenin öğrenci değişim programlarını ve uluslararası projelerini yürüten, Türkiye’nin en büyük lise öğrenci değişim programı olan Worldwide Cultural Exchange Program (WCEP) Türkiye Ofisi ile uluslararası eğitim alanında önemli bir iş birliği protokolüne imza attı.

BJK – Kabataş Vakfı Okulları, uluslararası eğitim alanında önemli bir iş birliği protokolüne imza attı
A+
A-
4 Ocak 2023 00:15

İş birliği protokolü; BJK KABATAŞ VAKFI Okulları Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Anıl Cansızoğlu, BJK KABATAŞ VAKFI Özel Lisesi Müdürü Özgür Hacıömeroğlu ile WCEP Türkiye Genel Müdürü ve Türkiye AP Okulları Birliği Başkanı Volkan Cerrahoğlu’nun katılımlarıyla imzalandı.

2022-2023 eğitim-öğretim yılı itibarıyla faaliyete geçecek olan protokol, dünyanın en prestijli ve geçerli lise diploma programı olan Advanced Placement (AP) Müfredat ve Diploma Programını, Kanada Eğitim Bakanlığı öğrenci değişim programlarını, uluslararası müfredatları, uluslararası test hizmetlerini, öğretmen eğitimlerini ve proje ortaklıklarını kapsamaktadır. Protokol, uluslararası projelerden faydalanmak isteyen öğrencilere yol gösterici olarak Türkiye ve dünya üniversitelerinin kapılarını açacaktır.

Protokolün ilk icraatı AP Programı olacaktır. ABD’de uygulanan ve oradan tüm dünyaya yayılan bir program olan Advanced Placement, ABD’nin dışında 60’tan fazla ülkede uygulanmakta ve tanınmaktadır. İleri Düzey Yerleştirme Programı olarak da adlandırılan Advanced Placement eğitimde mükemmeliyeti hedefleyen güçlü, kapsamlı ve çok çalışmayı gerektiren bir programdır. Advanced Placement programının amacı; lise eğitimi sırasında üniversite düzeyinde akademik eğitim vermektir. WCEP’in çalışmaları sonucunda program Talim Terbiye Kurulu Başkanlığı onayı almıştır. AP programı olan liselerde verilen eğitim sayesinde oldukça zorlayıcı ama başarılı bir sistem üzerine kurulmuş AP programını lise eğitimi boyunca alan öğrenciler gerek yurt dışı üniversitelerde, gerekse de ülkemizde AP programını kabul eden üniversitelerde kredi muafiyeti ve burs imkânları kazanabilmektedirler. Türkiye’de programa katılan üniversiteler arasında Sabancı Üniversitesi, Koç Üniversitesi ve Özyeğin Üniversitesi sayılabilir.

ETİKETLER:
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.