Bu adam niye atıldı? Neye isyan ediyor?

Socrates yorumcusu Mehmet Demirkol, Beşiktaş – Başakşehir mücadelesinde çok konuşulan pozisyonlara dair değerlendirmelerde bulundu.

Bu adam niye atıldı? Neye isyan ediyor?
A+
A-
14 Eylül 2022 09:11

Demirkol’un sözlerinden öne çıkanlar şu şekilde:

FAUL YOK, HİÇBİR ŞEY YOK “CART!” ÇALIYORSUN 

Beşiktaş – Başakşehir maçındaki en büyük problem ne biliyor musun? Neyin üzerinde durmak lazım? Futbol, bilmem ne, hepsini bir kenara bıraktım. O penaltı pozisyonu filan değil…

Valerien Ismaël’in atılışı! Bizim bunun üzerine düşünmemiz lazım. Bu adam niye atıldı abi? Neye isyan ediyor?

Ya Türk futbolunun en büyük problemlerinden biri; savunmacı gidiyor kıçını hücumcuya dayıyor. Kendini yere atıyor. Savunmacı/hücumcu derken pozisyonlardan bahsetmiyorum. Oyunun akışı gereği.

Faul yok, hiçbir şey yok; ”CART!” çalıyorsun. Orada faul var mı ya? (Deniz Türüç’ün pozisyonunda) Ya faulle uzaktan yakınından hiçbir şey yok. Oradaki savunmacı Deniz. Arkasındaki Saiss değil mi? Ya Saiss ya Masuaku. Topu o almaya çalışıyor. E, almasın diye gidiyor kıçını dayıyor pat atıyor kendini yere.

FUTBOLU BİTİREN BU! BUNU TARTIŞMAMIZ LAZIM 

Deniz Türkiye’de yetişmiş bir oyuncu değil. Bu hareketi altyapıda öğrenmemiş. E karşısındaki futbolcu da yeni gelmiş. Valerien Ismael de daha yeni. Çok basit bir fiziksel mücadele bu. ‘Cart!’ çalıyor adam. Futbolu bitiren bu. Bunu tartışmamız lazım.

Yok, yerdeyken penaltı mıymış değil miymiş? Onlar mesele değil. Penaltı pozisyonunu 100 tane hakeme sor. 50’si ”Penaltı” der, 50’si ”Penaltı değil” der.

Ama bu faul değil ve bu oyunu durduruyor. Bu adamı delirtiyor ya. Valerien Ismael’in de gözünün önünde… Delirdi adam.

Bu faul değil çünkü. Bu oyun böyle oynanan bir oyun. Sen buna müsaade etme. Bizde topyekun; oyuncu öğreniyor  yerli/yabancı. Çünkü çok kolay bir şey bu. Adaptasyonu hemen, çok hızlı öğrenirsin. Yani İstanbul’da araba kullanmaya başla. Aaa emniyet şeridinden gidiliyor. Bir şey oluyor mu? Olmuyor. İkinci gün o yoldan gidersin.

KONUŞMAN GEREKEN BU

Valerien Ismael ”Ya ben tempo arıyorum. Güzel, çatır çatır oynanan maç var.  Niye çalıyorsun buna?” diyor. Halil Umut Meler de geliyor, ”Cart bir sarı kart, cart bir tane daha” 1 saniye içerisinde atıyor. Konuşman gereken bu! Yoksa penaltı; penaltıdır değildir, o başka bir iş.

SEN YERDESİN, FANTASTİK BİR ŞEY ARIYORSUN 

Pozisyon bence penaltı değil. Kural olarak… Ama mantıken olmalı mı penaltı? Olmalı tabii. Sen o riski alıyorsan… Futbol ayakta oynanan bir spordur. Sen yere yatıyorsan yap.
Kuralın ruhunu anlamak başka bir şey. Olayın şeklinden ruh çıkarmaya çalışmak başka bir şey. Kural diyor ki evet kafa vurmaya çalışıyor. Oradan koluna geliyor, yapabileceği bir şey yok. Ben de diyorum ki, şu mesafeden gelen pozisyona eğer böyle yatıyorsan o doğal pozisyon filan değil. Sen fantastik bir şey arıyorsun. Beceremiyorsan da penaltı olsun.

ETİKETLER:
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.