Evelemeden gevelemeden skor yapacak tipte futbolcu

Eski antrenör ve futbol yorumcusu Ahmet Akcan, Beşiktaş’ın Weghorst hamlesini ve takımda yaratacağı etkiyi değerlendirdi.

A+
A-
26 Haziran 2022 10:00

Akcan’ın sözlerinden öne çıkanlar şöyle:

GEÇEN SENE OLSAYDI DENGELERİ DEĞİŞTİREMEZDİ

Denge değiştirecek futbolcu potansiyeli onda var. Geçen sene olsaydı dengeleri çok değiştiremezdi. Ama bir önceki sene olsaydı dengeleri değiştirirdi. Buradan nereye varacağım? Takımın total performansı futbolcunun performansına direkt etki eder. Tavuk yumurta misali. Tavuk mu yumurtadan, yumurta mı tavuktan? Her ikisinin de performansını birbiriyle ilgili olduğu bir gerçek…

TAKIMIN PERFORMANSI GOLCÜYÜ DE ETKİLİYOR

Bazen bir takım bir futbolcuyu alır yukarıya doğru çeker. Bazen belki bir futbolcu değil ama 2-3 futbolcu takımı yukarıya çeker. Atanı da iyidir, tutanı da iyidir, bir de orta sahada iyi bir adamı varsa o futbolcular takımı başka bir seviyeye taşır.

Misal, Gomez’li senesinde, Aboubakar’lı senesinde  Beşiktaş şampiyon olmuştu. Cornelius’la Trabzon şampiyon oldu. Takım iyiyse santrforlar da gerçekten göze çarpıyor. Galatasaray’da da Gomis etkisi.

Olumsuz örnek vermek gerekirse Galatasaray’a gelen Falcao… Takımın performansına paralel bir etki gösterdi.

GELECEKTE ANTRENÖR TRANSFERLERİNDEN DAHA BÜYÜK HEYECAN YAŞAYACAĞIZ

Geçmişte hep futbolcu transferlerine bağlı bir şekilde heyecan duyduk. Hep onları kovaladık. Yavaş yavaş bu devir değişiyor. Gelecekte antrenör tercihlerinden,  antrenör transferlerinden daha büyük bir heyecan yaşayacağız. Bir örneği Jesus’ta görüldü. Jesus’un belirli bir oyun oynatmasını bekliyoruz. Aynısı da Valerien Ismael’de geçerli…

EVELEMEDEN GEVELEMEDEN SKORA GİDECEK OYUNCU

Ben Weghorst’un, Beşiktaş’ın bu seneki oyununda önemli bir görev üstlenmesini bekliyorum. Valerien Ismael hocanın diğer hocalardan farklı olarak, fiziksel performansın hem Fenerbahçe’den hem Galatasaray’dan hem Trabzonspor’dan daha ön planda olacağı bir oyun planı ortaya koyacağını düşünüyorum. Şu ana kadar Ismael hocayı böyle tanıdım. Mücadeleye, koşuya, baskıya hepsinden daha fazla önem verecek.

Weghorst’ta da bunların hepsini yapabilecek potansiyeli var. Bakıldığında, önde bu kadar baskı yapıyorsanız, ceza sahası içinde hiç beklemeden, tabiri caizse  hiç evelemeden gevelemeden; havadan geliyorsa kafayla, sağ ayağına geliyorsa sağ ayağıyla, soluna geliyorsa sol ayağıyla son vuruşları yapabilecek bir futbolcu olması gerekiyor. Weghorst’un da bu tip bir futbolcu olduğunu düşünüyorum.

 

 

 

 

 

ETİKETLER:
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.