Fernando Santos: Odak noktam Beşiktaş!

Beşiktaş Teknik Direktörü Fernando Santos, Suudi Arabistan basınına konuştu.

Fernando Santos: Odak noktam Beşiktaş!
A+
A-
30 Ocak 2024 12:03

İşte Santos’un sözleri:

“MESAFE ZATEN BÜYÜKTÜ”

Türkiye Ligi sizin için yeni bir adım, bu hamleyi nasıl tanımlıyorsunuz ve sizce takımın Şampiyonlar Ligi’ne katılma şansı nedir?

“Davet almak ve Türk futbolunun bu dev takımını temsil etmek elbette büyük bir onur. Sakin ve soğukkanlı bir şekilde kadroyu analiz ediyoruz. Bir antrenör olarak her zaman aklımda tuttuğum bir şey var; kazanmak. Çok hırslıyım ve takımları kazanmak için kuran bir teknik direktörüm ama belli hedefler açısından riskli bir sezonun ortasına geldiğimizi ve takımın Şampiyonlar Ligi’ne katılma şansı konusunda gerçekçi olmamız gerektiğini biliyorum. Ben geldiğimde Şampiyonlar Ligi ile aramızda mesafe zaten çok büyüktü”

PORTEKİZ MİLLİ TAKIMI

Portekiz Milli Takımı’nın geleceğini nasıl görüyorsunuz?

“Portekiz Milli Takımı için en iyisini diliyorum. Bu, benim ülkem ve takımı çalıştırırken çok mutluydum. Avrupa Şampiyonu olduk, Uluslar Ligi’ni kazandık ve harika anlar yaşadık. Orada birçok arkadaşım var ve umarım başarılı olurlar”

RONALDO İLE İLİŞKİSİ

Taraftarlar Ronaldo ile ilişkinizin Dünya Kupası’nın son günlerinde iyi olmadığına inanıyor. Gerçeği tam olarak öğrenebilir miyiz?

“Bu konuda daha önce de konuştum. Cristiano’nun iki maça yedek kulübesinde başlamaktan mutlu olmadığını anlayabiliyorum ama takıma karşı kusursuz bir tutum sergilediğini söylemeliyim. Görüntülerde de görüldüğü üzere, 6-1 kazandığımız İsviçre maçında birçok golü kutladı ve sahaya çıktığında elinden gelenin en iyisini yaptı. Çeyrek final maçını kazansaydık muhtemelen ilk on bire geri dönecekti. Bu sadece taktiksel bir karardı ve benim için de zordu. Ona karşı futbolun ötesine geçen büyük bir sevgim vardı ve hala var. Bugün Ronaldo tekrar mükemmel bir form yakaladı, Dünya Kupası öncesinde olmadığı kadar düzenli oynuyor ve çok sayıda gol atıyor. Onun adına çok mutluyum”

“EN İYİSİ RONALDO”

Dünyanın en iyi oyuncusunun kim olduğunu düşünüyorsunuz?

“Bunu birçok kez söyledim ve bir kez daha söyleyeceğim. Cristiano Ronaldo, tüm zamanların en iyi oyuncusu”

ÜLKE TAKIMI FARKLARI

Yaklaşık 15 yıl milli takımlarda antrenörlük yaptınız. Bize milli takım ve kulüp antrenörlüğü arasındaki çalışma farklarını anlatır mısınız?

“Çok farklı gerçekler, farklı ritimler, farklı görevler var ancak her ikisi de çok ilginç zorluklara sahip. Milli takımlarda her şey çok daha kompakt, daha az zaman var, genellikle oyuncuları fiziksel olarak iyileştirmek ve antrenman yapmak için kısa sürede fikirleri etkili bir şekilde aşılamakla ilgili. Kulüplerde daha orta vadeli bir iş yapabiliyosunuz. Yönetmeniz gereken bir kadro var. Neye güvenebileceğimizi daha iyi biliyorsunuz çünkü milli takımlarda oyuncular her gün bizimle çalışmıyor. Kulüplerde ise sürekli iletişim var. Milli takımlarda antrenman ve oyundan çok oyun gözlem ve çalışması var. Kulüplerde ise çok daha fazla antrenman ve oyun var. Bu, benim yapmaktan hoşlandığım şeyin özüne daha uygun, yani antrenman yapmak ve takımlarımın maçları kazanmasına ve hedeflerine ulaşmasına yardımcı olmak”

RONALDO VE MESSI SONRASI…

Ronaldo ve Messi’yi ideal dönemlerinde izlediniz ve takip ettiniz. Onların başarılı dönemleri sona eriyor, onların ardından boşluğu kimlerin doldurabileceğini düşünüyorsunuz?

“Gerçekten Ronaldo’ya teknik direktörlük yapmak ve Portekiz’e tarihimizdeki iki kupayı kazandırma zevkine eriştim. Bunların hepimizin sonsuza kadar hatırlayacağız unutulmaz anlar. Hepimiz onlar gibi oyuncuları bu kadar uzun süre izleyebilme ayrılacağına sahip olduk. Şimdilik onlar hala yüksek seviyede oynuyorlar. Bu yüzden onların mirasından ziyade buna odaklanmak daha iyi”

JESUS VE CASTRO

Vatandaşlarınız Jesus ve Castro Suudi Arabistan’da şampiyonluk için yarışıyor. Bize onlardan ve beklentilerinizden bahsedin.

“Özellikle birkaç kulübün yaptığı ciddi yatırımların ardından Suudi Ligi’ni takip ediyorum. Luis ve Jorge çok iyi işler yapıyorlar çünkü ikisi de mükemmel antrenörler. Ayrıca orada Pedro Emanuel adında çok iyi bir koç daha var. Hepsini iyi tanıyorum, çok rekabetçi takımlar kuruyorlar ve takip etmesi çok ilginç bir lig olacak”

SUUDİ ARABİSTAN’A GİDENLER

Ronaldo, Neves ve Otavio Portekiz Milli Takımı’nın Suudi Arabistan Ligi’ndeki yıldızları. Bu nasıl karşılandı?

“Portekiz’de başlangıçta biraz şaşkınlıkla karşılandı ama iyi düşünülmüş orta ve uzun vadeli bir strateji olduğu kısa sürede anlaşıldı. Bildiğim kadarıyla oyuncular koşullardan ve ülkeden memnun”

SUUDİ ARABİSTAN LİGİ

Genel olarak Suudi Arabistan Ligi’ndeki gelişmeleri nasıl görüyorsunuz?

“Suudi Arabistan dışında pek çok insan, Suudi Ligi’nin maçlarına ilgi duymaya ve izlemeye başladı. Bu da televizyon kanallarının ilgisini ve uluslararası görünürlüğü beraberinde getiriyor. Ülkede zaten kulüplerine tutkuyla bağlı olan taraftarlar daha da heyecanlanacak ve bu da giderek daha fazla gencin futbolla ilgilenmesini ve futbol oynamasını sağlayıp ülkedeki sporcu gelişimine katkıda bulunacak.”

“ODAK NOKTAM BEŞİKTAŞ”

Suudi Arabistan’dan bir kulüp size antrenörlük teklifi yapsa, hangi takımı seçerdiniz?

“Şu anda mutlak odak noktam, bu sezon elimizden gelenin en iyisini yapmak ve daha rekabetçi olmak için temelleri atmaya başlamak istediğimiz Beşiktaş”

DÜNYA KUPASI EV SAHİPLİĞİ

Suudi Arabistan 2034 Dünya Kupası’na ev sahipliği yapma hakkı kazandı. Özellikle Katar’ın 2022 Dünya Kupası’na ev sahipliği yapması ve başarısının ardından bunun Arap futbolu üzerindeki etkisini nasıl görüyorsunuz?

“Suudi Arabistan’ın teklifinin ülkedeki spora yatırım stratejisinin bir parçası olduğunu ve kesinlikle sadece ülkede değil tüm bölgede futbolun büyümesine ve gelişmesine katkıda bulunan bir başka faktör olacağını düşünüyorum. Suudi Futbol Federasyonu’nun ciddi ve kararlı çalışmaları hakkında çok iyi bilgiler edindim. Bu, dünyanın çeşitli ülke ve bölgelerinin uluslararası futbolda en üst düzeyde lider bir role sahip olmak ve parlamak istediğine dair artan trendin bir başka işareti”

ETİKETLER:
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.