Hasan Arat: Beşiktaş’ın tehlikeli yere gittiğini gördüm!

Beşiktaş Başkan Adayı Hasan Arat, TGRT Haber ekranlarında yayınlanan ‘Stüdyoda Futbol’ programına konuk oldu.

Hasan Arat: Beşiktaş’ın tehlikeli yere gittiğini gördüm!
A+
A-
28 Kasım 2023 11:04

Hasan Arat’ın açıklamalarından satır başları şöyle:

“Çok teşekkür ederim davetiniz için. Hasan Arat Beşiktaş’ın sporcusu. 1977 yılında kulübe adımımı attım. Bu kulübün formasını giydim ve ilk maaşımı buradan aldım. Beşiktaş sayesinde okudum, hayatımın en güzel yıllarını Beşiktaş’ta yaşadım. Taraftarla ilk o zamanlar tanıştım. O seyirciyle buluşunca içiniz küt küt atar. Oradan gelen bir sevgi.

Süleyman Seba 1998’de girdiği seçime beni davet etti. Yöneticiliği kabul ettim. O yönetimde ikinci başkanlık görevini üstlendim. Çok önemli işler yaptık o dönemde. Şimdi de aday oldum.

“BEŞİKTAŞ’IN TEHLİKELİ YERE GİTTİĞİNİ GÖRDÜM”

Beşiktaş’ın tehlikeli bir noktaya geldiğini herkesten önce fark ettim ve uyarıda bulundum 22 Ağustos’ta. Burada bir şeyler iyi gitmiyor ve hemen kongreye gidin dedim ama itiraz ettiler. Ama 45 gün sonra olağanüstü kongre kararı aldılar. İstifa etmeleri gerekir ama beklediler. Artık gidiyorsunuz, bırakın müdahale etmiyor. Camia bunlara kızıyor.

SANSÜR MÜ UYGULANDI?

Milli görevler yaparken herkes haberleri geçti. Ne zaman Beşiktaş divan kurullarında, genel kurullarında konuşmaya başladım, kesildi. Yani adaylık sinyali verdiğim anda haberler durdu. Ben camianın içinden geliyorum, aldığım enerjiyi çok iyi biliyorum.

Beşiktaşlılar çok kırgın. Çünkü iletişimde kazalar yaşanmış. Ağlayan gençler var. Sosyolojik olarak bu 1 ayda yaşadığımı hayatımda yaşamadım. Bu sevgi, bu ilgi. Tahmin ediyorum Serdal Bey’e de oluyordur bunlar.

Bizim camiamız düzgün iletişim istiyor, hayal kırıklığına uğramak istemiyor. Doğru bilgi, zamanında bilgi almak istiyorlar. Gazeteler bir oyuncu geliyor diye yazıyor, 3 gün sonra o oyuncu başka kulübe gidiyor. Bundan dolayı hayal kırıklığı yaşanıyor, çocuklar mahçup oluyor, başı dik yürüyemiyorlar.

SAHTE ÜYE UYARISI: ÖNLEM ALINMAZSA KENDİ BAŞKANIMIZI SEÇEMEYİZ

Öyle değişik üye yapılanması olmuş ki, hangi takımlı olduğuna bakılmadan kongre üyesi yapılmış birileri. Çünkü başkan da çıktı açıkladı bunu, kim gelirse üye yaptım dedi. Ama böyle bir şey olmaz, çok yanlış. Toplu üyeler yapma derdindeler. Bu iş şimdi bitmezse 2024’te çok tehlikeli bir hal alır. Beşiktaş kendi başkanını seçemez haline gelir. 21 bin 500 üyenin oy kullanma hakkı var şu anda.

ÇEBİ’NİN DANIŞMANININ GALATASARAY ÜYESİ OLDUĞU İDDİASI

Beşiktaşlı yeter desin, biz gelir gelmez bunu toparlarız. Çok fazla kongre üyesi olması lazım. Kongre girişinde de gerekli önlemleri alacağız. Bu işe bulaşan kulüp çalışanları hapis cezasıyla karşı karşıya. Bırakın seçim olsun, galip geleni tebrik ederiz ama yeter ki bize karışmasınlar, bizi bize bıraksınlar.

OY PAZARLIĞI YAPANLARA TEPKİ

Derneklerde üyelere baskı vardı ‘Şu adaya oy verin’ diye. Ama Beşiktaşlının oyunu kimse satın alamaz. Bu pazarlıklara girenler her zaman vardır. Benim şu kadar oyum var deyip pazarlığa oturan insanlar oluyor. Derneklerden sorumlu eski yöneticiler 2 bin üyeleri olduğu söylüyor, bütün derneklerin oyunu kendi oyu olarak pazarlıyor. Bir kere bu derneklerden elinizi çekin. Çözüm şu, derneklerden sorumlu yöneticiden bilet istemek zorunda kalıyorlar. Hiçbir dernek yöneticisine derneklerin ihtiyacı olmayacak bundan sonra.

TARAFTARLARIN BİLET SIKINTISI

İlk önce kombine satışlarında gençlere, üniversitelilere özel kredi sistemi sağlayacağız. Pahalı gelenlere öğrenci kredisi çıkaracağız, indirimli alacaklar kombineleri. Ve kimseye muhtaç olmayacaklar. Ve son dakika bilet satışları olacak, boş yer kalmayacak. Bunun bütün çalışmalarını yaptık. Burada şeffaf olmak lazım ve kırgınlığı gidermek lazım. Eğer 5 dakika içinde biletler tükendi diyorsanız bunu göstermeniz lazım. Biletlerin birilerine gitmemesi lazım. Bu konu herkesi üzüyor o yüzden derneklerle iglili çalışmalarda da kazan-kazan modeliyle devam edeceğiz. Dernekleri oy deposu olarak görmememiz lazım.

“KİMSE BEŞİKTAŞ BAŞKANINA PARMAK SALLAYAMAMALI”

Federasyon ve hakemlerle ilişkiyi çok iyi yönetebiliriz. Bu iş bağırarak çağırarak yapılmaz. Hiç kimse size parmak sallamaya cüret edememeli. Kulüplerin temsili yönetimdedir. Kulübün sözcüleri onlardır. Yönetim bir şeyler söylerse siz dikkatli olmalısınız. Yoksa prim yapmaya çalışıyor derler. Ben o noktada dikkat etmeye çalışıyorum. Taraftara farklı konuşup, TFF’de başka konuşmamak lazım.

İNÖNÜ’YE DORTMUND MODELİ

Stadımızın çatı ve akustik sorunu var. Bunu çözebiliriz, yapacağız da. Yeni açık tribününün Dortmund’da olduğu gibi tam bir duvar olmasını sağlamak ve oranın kapasitesini artırmak. Burada Şampiyonlar Ligi maçları oynanabilir ama sadece milli maçlardaki kurallar farklı.

Bir araya gelen eski başkanlar düzenin değişmesini istemiyorlar. Ben geldiğimde düzenin değişeceğini biliyorlar.

FEYYAZ UÇAR’A YÖNETİMDE GÖREV

Feyyaz Uçar, Beşiktaş’ın yüzü olacak. Sportif direktörler ve antrenörler transfer yapmayacak. Futbol yapılanmasını yarın açıklayacağım. Feyyaz Uçar Türkiye’nin efsanelerinden biri. Son çok iyi eğitimli kişiler bunlar. Eğitimi, kültürü, bilgisiyle yönetimde önemli bir yüz olacak. Yıllar sonra ilk defa futboldan gelen biri yönetim kurulunda olacak.

TEKNİK DİREKTÖRÜ AÇIKLADI!

Rıza Çalımbay, Beşiktaş’ın teknik direktörüdür ve bu konu kapanmıştır. Biz onu kucaklamış durumdayız. Camia onu çok seviyor. Biz değerlerimizin farkındayız. Anadolu’da nereye gitsem Rıza Hoca dendiğinde alkış kopuyor. Kriz döneminde özünden birine anahtarı teslim ederler. Geç kalınmış bir karar bu. Şenol Hoca’dan hemen sonra getirilmeliydi.

YILDIZ TRANSFERİ MÜJDESİ

Beşiktaşlılara bir şey vadedip yapmadığınızda sinirleniyorlar. Talisca’nın 2026’ya kadar sözleşmesi var. Yılda 10 milyon Euro kazanıyor. Bu camialarla görüşüyoruz. Asya Şampiyonlar Ligi arası olmadan hiçbir oyuncuyu veremeyiz dediler. Yıldız isimler kadroda olmayabilir, o isimler için riske gireceğiz. 3-4 yerde çok ciddi açığımız var. 3 kulüple stratejik noktaya geldik. PSG başkanını da sayabiliriz. Ben buraya gelirken tüm sermayemi masaya yatıracağımı söyledim. Şahsi ilişkilerim 2-3 günde kurulacak ilişkiler değil. Beşiktaş için her şeyi yaparım.

Ahmet Bey idari olarak hata yapmış olabilir, eksik yapmış olabilir ama yanlış işlere girebileceğini sanmıyorum. Kimseye itibar suikastına gerek yok. Hukuk, kurallar ne diyorsa o uygulanacak. Geçmişe değil önümüze bakacağız.

PSG VE CHELSEA İLE İŞ BİRLİĞİ

Benim meşhur olmaya ihtiyacım yok ama Beşiktaş için her şeyi yaparım. PSG başkanıyla konuştum, kendisi söyledi yayınla diye. 3 Aralık’ta seçilince iş birliği, transfer çalışmalarımız şu şu diye. Niye söylemeyeyim ki bunu? Yarın Chelsea ile toplantım var. Oyuncu alternatiflerim belli. Chelsea’nin başkanı da benim arkadaşım.

SERDAR ADALI’NIN TJK BAŞKANLIĞINA GÖNDERME

Kendisinin 250 bin kişinin çalıştığı zor bir görevi var. Ama 2 tane JK aynı anda olmaz. Bir JK var o da Beşiktaş Jimnastik Kulübü. O yüzden eğer takdir ona giderse jokey kulübünden ayrılacaktır herhalde.

4,5 yılda Beşiktaş’ın borcunu sıfırlayacağım. Bu borç temizlenir. Elimizde olan gayrimenkuller var. Hayali projeleri kimse açıklamasın, bunlar spekülasyona girer.

Dijital App ile ekosistem oluşturacağız. Hayalim Beşiktaş’ın Euroleague’de oynaması. 2028’de olimpiyatlara giden sporcularımız olacak.

Süleyman Seba’dan övgü almak en büyük onurum.

Kartal Yuvası’ndan çok şikayet var. Hem fiyat hem fırat olarak. Mağaza olmayan yerlere tır götüreceğiz. İlk önce yurt dışında Almanya’dan başlayacağız. Kartal Yüvesi için yönetimde tekstil devi olacak.

YENİ YÖNETİM KURULU
Çarşamba günü 19.30’da bütün yönetim kurulunu açıklayacağız. Çok şaşıracağınız isimler var. Muazzam bir kadro geliyor, çok profesyonel bir kadro.”

ETİKETLER:
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.