İşte Fernando Santos’un bilinmeyen özellikleri

Beşiktaş’ın yeni teknik direktörü olan diplomalı mühendis Fernando Santos, savunmayı ve hücumu birlikte yapan bütün halinde takımlar yaratıyor. Geleneksel 6 ve 9 numaraları önemseyen taktik anlayışıyla, eldeki oyuncu havuzunu iyi kullanıyor.

İşte Fernando Santos’un bilinmeyen özellikleri
A+
A-
8 Ocak 2024 11:03

Beşiktaş’ta Rıza Çalımbay’dan boşalan teknik direktörlük görevine Fernando Santos getirildi. Ülkesinde Benfica, Sporting, Porto gibi kulüpleri çalıştıran Portekizli çalıştırıcı, Yunannistan’da AEK ve PAOK’un da başında bulundu.

Yunanistan ve son olarak Polonya Milli Takımı’nı çalıştıran Santos, ilk Avrupa şampiyonluğuna ulaştırdığı Portekiz Milli Takımı’nın ise tarihindeki en başarılı teknik adam olarak görülüyor.

Fernando Santos iş disiplini üst düzey olan ve sıkı çalışan bir futbol adamı. Cristiano Ronaldo ile sonradan arasının bozulduğu meşhur tartışma dışında, futbolcularla iyi ilişkisi olan ve oyuncuları tarafından sevilen bir hoca olarak biliniyor. Yönettiği takımlar defansif sağlamlığıyla öne çıksa da, kontratak oyunu sevmiyor ve pozisyonel bir oyun oynatmayı tercih ediyor. Takımları göze hoş gelen futboldan ziyade, istediği sonucu almaya odaklı hareket ediyor.

Futbol dünyasının mühendisi, elindeki oyuncu havuzunu iyi kullanabilen yönüyle dikkat çekiyor. Bu yönüyle Beşiktaş’ın mevcut durumunda uygun bir tercih gibi görünen Santos’un öncelikle takımı defansif olarak sağlam bir yapıya kavuşturması bekleniyor. 11 futbolcunun sahada bir bütün olarak hareket ettiği bir Beşiktaş’ı inşa etmek de öncelikli hedeflerinden olacak.

Fernando Santos’un hücum kurgusunda da tüm oyuncuların katıldığı ataklar yer alıyor. Birlikte savunup birlikte hücum eden takım mentalitesi öne çıkıyor. Taktik anlayışında değişiklikleri sevmeyen, 4-3-3 formasyonunda geleneksel 6 ve geleneksel 9 numaraları tercih eden kurt çalıştırıcı için siyah-beyazlılarda bu pozisyonların büyük önemi olacak.

Lizbon Yüksek Mühendislik Enstitüsü’nden mezun olan Fernando Santos, futbol camiasında bu yüzden ‘mühendis’ lakabıyla anılıyor.

Kaynak: Fanatik

ETİKETLER:
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.