Kırmızı kart beni hiç şaşırtmaz!

Fanatik yazarı ve futbol yorumcusu Mehmet Demirkol, pazar akşamı oynanacak derbiyi değerlendirdi.

Kırmızı kart beni hiç şaşırtmaz!
A+
A-
29 Eylül 2022 11:12

Demirkol’un derbiye dair düşünceleri şu şekilde:

Ev sahibi her zaman avantajlıdır. Çok yüksek bir atmosfer olacağı da kesin.

Burada Beşiktaş açısından kritik olan psikolojiye de hâkim olmak. İki takım da riskli oynuyor.

‘Şizoid bir oyun!’

Kısaca şizoid bir oyun olarak tanımlanabilir. Vasat üstü bir Premier Lig temposundan darmadağın bir oyuna geçmesi bir anda oluyor Beşiktaş’ın.

Dalgalanmalar çok geniş bir aralıkta seyrediyor. Başta sorunun tek bir planı olması, B, C planlarının eksikliği olarak görüyordum ancak sanırım durum bundan biraz farklı.

Ortada bir niyet, hatta iyi niyet var ama tek başına bu oyuna komuta edemiyor olma ihtimali artık daha güçlü. Güçlü bir oyun ortaya koyamadığı İstanbulspor maçı dışında hemen her maçta çok parlak performansların ardından derin krizler gördük.

Rakibi sürklase ettikleri Sivas maçında dahi son 10 dakikada oyun elden gitti ve skoru da tehlikeye attılar. Öte yandan elde çok iyi orta saha oyuncuları var. Ve bu topa sahip olabilecek güçlü bir oyun vadediyor.

‘Moralsizlik görülüyor’

Redmond (ki çok yüksek potansiyelli bir oyuncu) dışında herkesin katkı sağlayabileceği görüldü. İki yeni transfer Muleka ve Weghorst ligin en uyumlu ikilisi desem herhalde ‘saçmalıyorsun’ diyen çıkmaz.

Oyuncuların aidiyet hissi de, İstanbulspor maçındaki moralsizlik dışında açık bir şekilde görülüyor. Transfer hamleleri hemen tüm taraftarları heyecanlandırdı ve oyuncular da buna karşılık veriyor. Buradaki yerli yabancı dengesinde de bir sorun yok. Ancak kaleci departmanı sorunlu. Bu rakipleri de yüreklendiriyor.

‘Ezbere değişiklik olmamalı’

Başlangıç kadrosundan çok 2. yarıda yapılacak değişiklikler çok daha önemli. Çok yüksek temponun ardından değişiklik zorunlu oluyor ama aynı oyunu devam ettirmek pek mümkün olmuyor.

Eldeki hızlı kanat oyuncuları ve Fenerbahçe’nin arkada bıraktığı geniş alanlar Beşiktaş açısından önemli. Ama orta sahada bu kadar pas yapamazken Fenerbahçe’nin top kapma hamleleri onları zorlayacak.

Ghezzal’ın sahada olması Muleka ve Weghorst’un ortaları değerlendirme kapasitesini rüya düzeyine çıkarabilir. Ancak tabii iş maça nasıl başlandığından çok nasıl bitirildiğine kilitlenecek. Ismael’in ezbere değişikliklerden çok oyunun gerektiği hamleleri yapabilmesi en önemli konu. Tabii kaleci performansı da…

‘Kırmızı kart belirleyici olur’

Ev sahibi her zaman avantajlıdır. Çok yüksek bir atmosfer olacağı da kesin. Burada Beşiktaş açısından kritik olan yukarıda anlattığım dengelerin yanı sıra psikolojiye de hâkim olmak. Bu tip bir oyunda kartların kolay çıkması beklenebilir. Çünkü iki takım da temaslı, tempolu ve riskli oynuyor. Kırmızı kart beni hiç şaşırtmaz. Hangi tarafın eksik kaldığı ise kesin belirleyici olabilir.

Mehmet DEMİRKOL / Fanatik

ETİKETLER:
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.