Kocadağ: Beşiktaş’a karşı yapılmak istenilen operasyonu geri çevirdik

Emre Kocadağ, derbi galibiyetinin ardından açıklamalarda bulundu.

Kocadağ: Beşiktaş’a karşı yapılmak istenilen operasyonu geri çevirdik
A+
A-
3 Nisan 2023 10:56

Beşiktaş Asbaşkanı Emre Kocadağ, derbi zaferinin ardından konuştu.

Maçı yorumlayan Kocadağ, “Zor bir maçtı. Derbiler üç ihtimalli olur. Yağmur altında, on kişiyle dört gollü bir galibiyet almak bizim için sevindirici. Oyuncularımızı ve teknik ekibimizi tebrik ediyorum, canla başla mücadele ettiler. Galibiyet, Camiamıza armağan olsun” dedi.

Hakemler hakkında görüşlerini aktaran asbaşkan, “Maçın öncesinde çok ilginç bir olay yaşandı. Hakem atamasında alametifarika gibi sunulan yapay zeka uygulaması rafa kaldırıldı. Manuel zekayla bu maça hakem Halil Umut Meler atandı. Yapay zeka tanıtılırken en yüksek puana sahip olan hakem o haftaki en zorlu maça atanacak denilmişti. Sezonun en önemli maçında yapay zekayı kullanmayıp manuel zeka tarafından atanan Halil Umut Meler ve VAR hakemi. VAR hakemi hiç değişmiyor. Bu hakemler, Beşiktaş’ın aleyhine kararların vericileri oluyor. Yine şaşırtmadılar ve bu hakemlerle bizi maça çıkardılar. Bugün Beşiktaş’a karşı yapılmak istenilen operasyonu, oyuncularımızın ve teknik ekibimizin mücadelesiyle geri çevirdik. Bugün yaşananlar, devreye giren manuel zeka, sonuç ne olursa olsun verilen penaltıyı verilmeyen ikinci sarı kartları herkes gördü. Aklımıza gelmiyor değil, “Beşiktaş’ı yarışın dışına itelim”, bu söylemlerden vazgeçsinler. Yarışın dışında kalırlarsa bu kararın değişmesinin de faydası olmaz diye bir operasyon çekilmek istendi diye düşünüyoruz. Bunu taraftarımız da Camiamız da düşünüyor, tüm spor kamuoyu da düşünüyor. Manuel zekaya gerekli cevabı bugün burada verdik, gerekirse birçok kez daha veririz. Beşiktaş Camiası çok büyük bir camia, önünü kesmek isteyene gerektiği yerde gerektiği cevabı verir” ifadelerini kullandı.

Ligden çekilen takımlarla ilgili verilen karara değinen Emre Kocadağ, “Deprem nedeniyle ligden çekilmek durumunda kalan takımların durumuyla alakalı karar alındı. Biz birçok kez bu kararın adaletli olmadığını, kamuoyunun vicdanına sığmadığını ifade ettik. Kulüpler Birliği’nde bu konu konuşuldu. Bununla alakalı kamuoyu oluştu. Bu kamuoyu adalet çağrısı yapıyor ve bu kararın gözden geçirilmesini ve düzeltilmesini söylüyor. Bu karar adaletli bir karar değil. Bugün mutluyuz, önümüzdeki maçlara bakacağız. Adaletsiz ve vicdanlara sığmayan kararla alakalı baskımızı şiddetle sürdüreceğiz. Vicdanlara sığmayan bir karar var burada. Federasyona yeniden gerekli başvuruları yapacağız, bunun da takipçisi olacağız. Kulüpler Birliği’nin söz konusu kararla ilgili açıklamasına federasyondan henüz cevap gelmedi. Büyük ihtimal bugünkü maçın sonucunu beklemiş olabilirler. Biz federasyon yönetim kurulunun bir araya gelerek bu kararı düzelttiklerini öğrenmek istiyoruz. Kulüpler Birliği’nde deklarasyon yapan belli kulüpler var. Sonrasında fikrini değiştirenler var. Fikir değiştirmek durumunda kalanlar olabilir. Ülkede herkes adalet çağrısı yapıyor ama sıra kendi faydasına geldiğinde adalet terazisini şaşırıyor. Kendi çıkarının başladığı yerde kimsenin adaleti, vicdanı kalmıyor. Herkes kendine göre bir hesap yapıyor. Bazı başkanlar dik duruş sergiliyor. Kendilerine dezavantaj olsa bile bu işin doğrusu böyledir diyen başkanlar da var. Hepsine saygı duyuyoruz. Federasyon oturacak, bu konunun adaletli bir şekilde çözümünü sağlayacak. Bizim puan beklentimiz yok. Biz rakiplerimizden sene sonunda daha fazla deplasmana gitmiş olacağız. Bu adaletsizlikle ilgili çözüm arayışımız var. Bununla ilgili bize reçete sunsunlar. Beşiktaş Camiası, adaletli bir camiadır. Biz o reçeteyi alır değerlendirir ve başımızın üstüne koyarız ama bize bir çözüm sunsunlar. Alınmış olan karar bir çözüm değildir. Sezon sonuna kadar mücadele edeceğiz. Kararın lig sonuçlanmadan verilmesi lazım herhalde. En kısa sürede soru işaretinin giderilmesi lazım” açıklamalarında bulundu.

Geçen seneki hakem operasyonunu hatırlatan Kocadağ, “Başkanımızın hakemlerle alakalı geçen sezon önemli bir çağrısı olmuştu. Başkanımız, hakemlerin değişmesi gerektiğini, hata yapacaksa genç hakemlerin yapması gerektiğini söylemişti. Bu çağrı kabul görmemişti. Herkes hakemleri savundu, biz hakemler için kötü olduk. Geldiğimiz noktada camialar bu konuda birleşmiş durumda. Aynı hakemlerin büyük maçlara verilmesi kabiliyetsizliğe gidiyor, demek ki bir eksiklik var. Yapay zeka gitti yerine başka bir zeka geldi, bunun adını manuel zeka koyduk. Bu zeka da aynı hakemi ve VAR hakemini atadı. Bugün yaşananlar bir operasyonu çağrıştırıyor. Beşiktaş yarışın dışına çıksın istendi. Puan kaybetseydik konuşulanların amacı kalmayacaktı. Konunun üstü kapanacaktı, Beşiktaş da sesini kesecekti diye düşünülmüş olabilir. Herkesin adaleti şaşıyor ama ilahi adalet şaşmıyor. Alın teri var. On kişiyle mücadele ediyoruz ve çevrilmez denilen maç çevriliyor, penaltı kaçıyor, bunu değerlendirmeleri gerekiyor” değerlendirmelerinde bulundu.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.