Mehmet Büyükekşi: VAR kayıtları bir defa açıklandı

Türkiye Futbol Federasyonu Başkanı Mehmet Büyükekşi, VAR kayıtlarının açıklanmasının ardından ilk kez konuştu. Büyükekşi, bu uygulamanın bir defaya mahsus olduğunu ifade etti.

Mehmet Büyükekşi: VAR kayıtları bir defa açıklandı
A+
A-
5 Ocak 2023 12:57

Türkiye Futbol Federasyonu, Demir Grup Sivasspor – Galatasaray ve Gaziantep Futbol Kulübü – Beşiktaş maçlarında yaşanan hakem hatalarının ardından VAR kayıtlarını ilk kez kamuoyuyla paylaştı.

Federasyon Başkanı Mehmet Büyükekşi, yankıları süren bu gelişmeyi Hürriyet Gazetesi’ne değerlendirdi.

Mehmet Büyükekşi, bu uygulamanın bir defaya mahsus olduğunu vurguladı. Büyükekşi, VAR kayıtlarının artık kamuoyuna açıklanmayacağını ifade etti.

Büyükekşi, “Bu iki maçta siyah ile beyaz kadar açık hata vardı. 100 kişinin izleyip 100’ünün de üzerinde mutabık kaldığı hatalardı bunlar. 7 yaşındaki çocuğa bile sorsanız, onun bile göreceği türden hatalardandı. Ama diğer kararlardaki hatalar daha farklı” ifadelerini kullandı.

Mehmet Büyükekşi, Bu maçlardan sonra insanların aklında soru işaretleri oluştuğuna dikkat çekti. TFF Başkanı Büyükekşi, “Bu soru işaretlerini de yayınlayarak gidermiş olduk. Hiçbir şey yok işte, gayet samimi konuşmalar, bir karar vermeye çalışıyorlar. Her şey doğal. Ama hata var, o ayrı” dedi.

Türkiye Futbol Federasyonu Başkanı, VAR kayıtlarının bundan sonraki dönemde açıklanır mı sorusuna ise “Aynı konsensüs sağlanırsa” cevabını verdi.

“Bu kültürün artık değişmesi lazım. Her maçtan sonra hakem konuşmayı bırakmalıyız. Bakın Fenerbahçe maçından sonra Nuri Şahin çok doğru bir hareket yaptı. Hakemin üzerine yürümek isteyen oyuncularının önüne geçti. Kulüpler; hakemler kadar, futbolcularının ve teknik adamlarının da hatalarına baksınlar. Biz herkese eşit davranıyoruz. Hiç merak etmesinler.”

Türkiye Futbol Federasyonu Başkanı Mehmet Büyükekşi, VAR kayıtlarını açıklamak için FIFA veya UEFA’dan izin alınmadığını da belirtti.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.