Mehmet Büyükekşi’den flaş hakem ve yabancı sayısı açıklaması!

Türkiye Futbol Federasyonu Başkanı Mehmet Büyükekşi, çarpıcı açıklamalarda bulundu.

Mehmet Büyükekşi’den flaş hakem ve yabancı sayısı açıklaması!
A+
A-
18 Ekim 2022 15:34

“EKSİK OLAN YANIMIZ İYİ NİYET VE EMPATİ”

“Hiçbir zaman hakemlerin mükemmel olduğunu iddia etmedim. Ama futbolun aktörleri arasında (şu anda) en eğitimli kesimin hakemler olduğu konusunda iddialıyım. Eksik olan yanımız iyi niyetimiz ve empati duygumuzdu.”

“BAŞKANLAR, TEKNİK ADAMLAR…”

“20 Ekim’de Süper Lig’deki tüm başkanları ve teknik adamları davet ettik. Kendilerini VAR odasında misafir edeceğiz. Bir demo hazırladık. Yanlarında bir hakem arkadaşımız olacak. Başkanlar ve teknik adamlar, ofsayt çizgisini kendileri çekecek. Bir VAR hakemi gibi, sahadaki hakemle konuşacaklar. 90 dakika boyunca bir maçta hakemler ne yaşıyorsa, onlar da bir benzerini yaşayacak.”

KARARLARI ÖĞRENCİLER DEĞERLENDİRİYOR

Mehmet Arslan: “TFF, Yıldız Teknik Üniversitesi ile anlaşmış. Hafta hafta oynanan maçların hakem kararlarının görüntülerini üniversite paylaşıyor. Fenerbahçeli, Galatasaraylı, Beşiktaşlı, Trabzonlu ve diğer takım taraftarı olan 100 öğrenci bu kararları inceliyor. Düşüncelerini bir not halinde üniversiteye sunuyor. Üniversite bu düşünceleri değerlendirip bir rapor halinde TFF’ye sunuyor. Mehmet Büyükekşi bu çalışmanın faydasına inanıyor.”

“TOPLUMUN DÜŞÜNCESİ NE?”

Mehmet Büyükekşi’nin öğrencilerin değerlendirmesiyle ilgili düşünceleri şöyle: “Hakemler hakkında kimi zaman medyada, kulüplerde bir düşünce ortaya atılıyor. Toplum bu düşüncelerin ne kadarına hak veriyor? Hakemlerimiz hakkında toplumda nasıl bir kanaat oluşuyor? Bunları görmek ve değerlendirmek istiyoruz. Şimdiye kadar da çok faydasını gördük diyebilirim.”

“PSİKOTEKNİK ÇALIŞMA YAPILACAK”

Türkiye’de hakem olmak için 14 yaşında 3 günlük bir eğitime katılıp amatör hakem olabiliyorsunuz. Sonrası artık sizin yeteneğinize bağlı. Buraya kadar tamam. Ama ön önemli unsur hakemlerin psikolojik durumu hakkında hiçbir çalışma yok. Büyükekşi federasyonu bu konuda bir karar almış; “Hakem olacaklar için önce psikoteknik bir çalışma yapılacak. Ruhsal açıdan hakemliğe uygun olup olmadığı daha o yaşta belirlenecek.”

“KRİTERLERİN SAYISI 41’E ULAŞTI”

Mehmet Arslan: “Hakem kararları konusunda bir başka çalışma daha yapılıyor. Süper Lig hakem gözlemcilerinin tümü her hafta her maçın hakemini değerlendiriyor. Bu değerlendirmenin sonucu da hakem notlarına ekleniyor. Hani çok “ti”ye alınan yapay zeka ile hakem atanması var ya…O kriterlere bu sonuçlar da ekleniyor. Unutmadan o kriterler 41’e ulaşmış durumda.”

YABANCI SAYISINA CEVAP

Mehmet Arslan: “Yabancı futbolcu sayısı da, hakem tartışması kadar milli sporumuz haline dönüştü. Bu konuda Büyükekşi federasyonunu ben de eleştirdim. “Gelir gelmez kulüplerin isteğini yerine getirdiler” diye. Ama yanılmışım. Bu konuya da açıklık getirdi Mehmet Büyükekşi.”

Mehmet Büyükekşi: “Yabancı oyuncu konusunda ben ya da TFF karar almayacak. Biz karar alacağız. Yani kulüpler, futbolcular, teknik adamlar, medya. Bir çalışma grubu oluşturacağız. Futbolun tüm aktörlerinin düşüncelerini dinleyeceğiz. O düşünceler doğrultusunda ihtiyacımızın ne olduğuna karar vereceğiz. Bu önemli konu bir kişinin ya da bir kurumun kararı ile hayata geçmeyecek. Hepimizin ortak kararı olacak. Ve uygulamaya geçilecek. Ben yaptım oldu, uygulayalım gibi bir düşüncemiz yok. Ve olmayacak da.”

“SINAVI GEÇENLER ATANACAK”

Mehmet Arslan: “Mehmet Büyükekşi’yi Dinlerken bir şey dikkatimi çekti: “Kriter.” Bu sözcüğü o kadar sık kullandı ki. Ben de kendisinden öğrendim; Merkez Hakem Kurulu her değiştiğinde Türkiye’deki 81 hakem il başkanı da değişiyormuş. Yeni MHK başkanı da yeniden atama yapıyormuş. Bu atamalar neye göre yapılıyor? Yanıtı yok. Yeni başkan kimi tanıyorsa ya da kim tavsiye ediliyorsa. TFF’nin pek çok alanında yapılmaya başlandığı gibi buna da bir kriter getirilmiş. Bir sınav yapılacak. Bu sınav neticesinde kazananlar atanacak.”

Kaynak: Hürriyet

ETİKETLER:
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.