Mehmet Ekşi: Sergen Yalçın, ‘Hocam burası emrinde, ne istiyorsan yapalım’ dedi

Fanatik’in Beşiktaş Akademisi’ne konuk olduğu röportajda Mehmet Ekşi’nin sözlerini sizler için derledik.

Mehmet Ekşi: Sergen Yalçın, ‘Hocam burası emrinde, ne istiyorsan yapalım’ dedi
A+
A-
12 Nisan 2023 11:15

Fanatik, BJK Nevzat Demir Tesisleri’ne giderek Beşiktaş JK Yönetim Kurulu Üyesi Fırat Fidan, Gençlik Gelişim Direktörü Mehmet Ekşi ve U-19 Teknik Direktörü Serdar Topraktepe ile akademiyi konuştu. Mehmet Ekşi’nin görüşleri sizlerle…

Bilgi birikimlerinden bahseden Ekşi, “Şu anda Avrupa’da benim gibi güncel bir altyapı teknik direktörü yok. 10 yıl Beşiktaş altyapısında çalıştıktan sonra 10 yıl da TFF’de görev yaptım. 20 ülkede UEFA’nın planladığı ders programlarına katıldık. Dünyada ne var ne yok her şeyi biliyoruz. Bizim altyapı hocamız Serdar Topraktepe ve yardımcısı Yunus hoca mesela Avrupa çapındalar. Tek mesele biz onlara ne kadar imkan sağlayabiliyoruz. Avrupa’dan gelecek bir teknik adamın bize öğretebileceği çok şey yok. Biz onlara öğretiriz. Biz çok donanımlıyız” diye konuştu.

Altyapıdaki üretimin artacağını vurgulayan deneyimli isim, “Beşiktaş’ın makus talihini kırıyoruz, altyapıdaki tesis yetersizliğine son veriyoruz. Fırat Fidan’ın mücadelesi, Ahmet Nur Çebi’nin de desteğiyle Beşiktaş artık çağdaş tesislerde mücadele edecek. Dolayısıyla şu andaki mevcut üretimin 3-4 katına çıkacağımız için heyecanlıyız. Yönetimimiz büyük bir adım atıyor tesisleşme konusunda. Türk gençleri artık daha modern tesislerde yetişecek” açıklamalarında bulundu.

“Ben bir dönem kısa bir süre Beşiktaş’ı çalıştırdığımda Sergen oynuyordu. Sonra ben TFF’de Pro Lisans hocasıyken Sergen lisansını benden aldı. Bir ara ‘Hadi gel Beşiktaş’a’ dedim. O da ‘Tamam beraber gidelim’ dedi. Sonra Sergen Yalçın, Beşiktaş’ın başına geçti. Beni aradı, gelmemi istedi. ‘Hocam burası emrinde, ne istiyorsan yapalım’ dedi. Kendi fizik-kondisyon hocasını bize verdi, fitness salonunu bizim oyuncularımıza açtı. Çok imkan verdi, sağ olsun” ifadelerini kullandı.

Yabancı ınırına da değinen Ekşi, “Beşiktaş, Avrupa’nın devleriyle mücadele ediyor. Onlar da yabancı sınırlaması yok. Biz neden kendimizi kısıtlıyoruz? Serbest olsun. Ama bir koşul koyuyoruz, en az 5 altyapı oyuncusunun 21 kişilik maç kadrosunda olması lazım. Belçika kalkınma planını böyle yaptı. Yabancı sayısını serbest bıraktı, 7 altyapı oyuncusunu zorunlu tuttu. Biz de bunu yaparsak hem takımlarımız kurtulacak hem de milli takım kurtulacak. Futbolcu üretmek en kaliteli ekonomiyi yaratıyor. Bu kadar yetenekli genç varken bu düzeyde kalmak ne bize ne de Beşiktaş’a yakışıyor” değerlendirmesini yaptı.

Kaynak: Fanatik

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.