Puan kaybının telafisinin zor olacağı bir maç

Fanatik yazarı Harun Can Aydın’ın derbi öncesi değerlendirme yazısı

Puan kaybının telafisinin zor olacağı bir maç
A+
A-
1 Ekim 2022 11:30

Soru: Beşiktaş için sezonun dönüm maçı. Mutlaka kazanmak zorunda oldukları bir sınava çıkacaklar. Bu durum bir handikap mı? Özellikle teknik ekip ve oyuncular üzerinde baskı yaratır mı?

Heyecanla bekledikleri kanaatindeyim

Bu sezon gelinen nokta itibari ile Beşiktaş adına puan kaybının telafisinin zor olacağı bir maç. Bu durum muhakkak bir baskı unsuru yaratıyor ama futbolcuların bundan henüz teknik ekip kadar etkileneceğini düşünmüyorum. Beşiktaş’ın yeni transferlerinin bu atmosferi tatmayı heyecanla bekledikleri kanaatindeyim. Teknik ekip için ise aynı şeyi söyleyebilmek ne yazık ki mümkün değil. Bazı insanlar bu tip baskılı durumlarda ekstra performanslar ortaya koyabilirken bazı insanlar baskıyı yönetme konusunda başarısızlar. Valerien Ismael adına bunu daha test edecek çok fırsatımız olmadığı için hocanın performansını ben de merakla gözlemliyor olacağım.

Soru: Fenerbahçe’nin yükselen grafiğini de göz önünde bulundurarak bu maçta Beşiktaş için fırsat olabilecek unsurlar var mı? Ve yine varsa eğer, Siyah-Beyazlılar için handikaplar neler?

Handikaplar olacaktır

Beşiktaş bu maçta sezon başından beri uygulamaya çalıştığı coşkulu tempolu ve önde basan oyununa taraftar desteğini de ekleyip istediği skoru almaya çalışacaktır. Siyah-Beyazlılar’ın farklı bir oyun anlayışı deneyebileceğini düşünmüyorum zaten hocanın en çok eleştirilen yanlarından biri de bir B planı olmayışı. Karşı tarafta ise Jorge Jesus’un Portekiz ve Brezilya’daki büyük maç atmosferlerine alışkın olması, nasıl bir 11 ve taktikle maça çıkacağını takımı en yakından takip edenlerin bile kolay kolay öngörememesi Beşiktaş adına maçın handikapları olacaktır.

Soru: Valerien Ismael kötü sonuçların ardından, takıma çeki düzen vermek için Milli Takım arasında önemli bir zaman dilimi buldu. Fransız hocadan derbi için nasıl bir reaksiyon bekliyorsunuz?

Reaksiyon göstermesini bekliyorum

Herkes gibi Valerien Ismael de derbiden kötü bir sonuç alınması durumunda kendisine yönelik eleştirilerin çok daha yüksek sesle çıkacağının farkındadır diye düşünüyorum. Her ne kadar hocanın geleceği hakkında sezonun daha bu ilk düzlüğünde karar vermek için erken olduğunu düşünsem de maalesef camianın desteğini ve güvenini kazanabilmek adına onun için belki de son şans olacak. Hafta içi başkan ile görüşmesinde destek mesajları alan Ismael’den ben olumlu bir reaksiyon göstermesini bekliyorum.

Soru: Beşiktaş taraftarı takımın itici gücü. Deplasman yasağı sonrası, tamamen Siyah-Beyazlı taraftarların hükmettiği bir atmosfer olacak. Beşiktaş’ın bu önemli kası, maçtaki kötü bir senaryo halinde rüzgarı tersine çevirebilir mi?

Taraftarını arkasında hissetmeli

Açıldığından beri Vodafone Park’da Fenerbahçe’ye karşı ligde hiç maç kaybetmeyen Beşiktaş’ın bu maçtaki en önemli kozu dolu tribünleri olacaktır. Kendi seyircisi önünde oynamak Beşiktaş’ı Fenerbahçe karşısında bir adım öne çıkarıyor ve bence maçın favorisi yapıyor. Coşkulu bir oyun oynamak isteyecek olan Beşiktaş bunu başarabilmek için taraftarının güçlü rüzgarını arkasında hissetmeli.

Soru: Ghezzal sakatlık sonrası halen hazır değil. Diğer yandan Weghorst’un standart üstü performansı, Dele Alli’nin kalitesi, Redmond ve bazı maçlarda hayran bırakan performansları var. Beşiktaş adına yıldızlaşmasını beklediğiniz isimler kimler?

Salih’in yükselen grafiği devam etmeli

Formda bir Ghezzal bu ligin en kıymetli oyuncularından bir tanesi, her an bir orta veya ara pas ile skoru değiştirme potansiyeli olan bir oyuncu. Sahada olması Beşiktaş adına olumlu olacaktır. Dele’nin Tottenham zamanlarında büyük maçları ne kadar sevdiği tüm futbolseverlerin malumu. Her iki oyuncu da Weghorst’a ayak uydurabilirse bu maçın kaderine etki edip yıldızlaşabilecek isimler. Salih’in sezon başından beri yükselen grafiğinin de devam etmesini bekliyorum.

Soru: Ersin’in İstanbulspor maçı performansı tartışma konusu. Emre Bilgin hala tecrübesiz, Mert Günok üst düzey deneyimine rağmen uzun zamandır sahalardan uzak. Kaledeki doğru tercih kim olur?

Benim tercihim Ersin

Defans tandemi ile birlikte sezonun en çok tartışılan bir diğer bölgesi de kale maalesef. Derbi için benim Kaleci tercihim Ersin’den yana olurdu.

Harun Can AYDIN / Fanatik

ETİKETLER:
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.