Salih Uçan: Beşiktaş’ta geçtiğimiz seneye kadar Emirhan diye bir futbolcu yoktu

Salih Uçan, verdiği röportajda önemli ifadeler kullandı.

Salih Uçan: Beşiktaş’ta geçtiğimiz seneye kadar Emirhan diye bir futbolcu yoktu
A+
A-
7 Nisan 2023 13:53

Son dönemdeki oyunuyla yıldızlaşan Salih Uçan, Beşiktaş Dergisi’ne röportaj verdi.

Emirhan İlkhan ve Rıdvan Yılmaz’ın arkasında durulması gerektiğini vurgulayan deneyimli futbolcu, “Teknik direktörlerin genç futbolcuların arkasında durması gerekiyor. Beşiktaş’ta geçtiğimiz seneye kadar Emirhan diye bir futbolcu yoktu. Ne oldu? Bazı futbolcular sakatlandı ve Emirhan’a şans doğdu. Kulüp, teknik direktör, taraftarlar arkasında durdu ve bir anda sükse yarattı. Yurt dışına transfer oldu. Kaliteli oyuncuların olduğu bir ortama gitti. Emirhan da Rıdvan da çok yetenekliler. Üstlerine gidilmesi gerekiyor. Gidilirse, arkasında dururlarsa çok yetenekliler, eminim çok iyi yerlere gelecekler. “Yapabilir, yapamaz” demek çok kolay ama o isimlerin hangi şartlarda, hangi ortamların içinde olduklarını bilmiyoruz. Bunlar zamanla ortaya çıkacak ve göreceğimiz şeyler. Bu sene belki oynamayabilirler ama seneye belki her maçta ilk 11’de başlayacaklar. Bunları zaman gösterebilir ancak” değerlendirmelerinde bulundu.

Kara Kartal’daki ilk sezonunda yaşadıklarını aktaran tecrübeli oyuncu, “Beşiktaş’a ilk geldiğimde de fiziksel ve mental açıdan çok iyiydim. Birçok kulüp istiyordu ancak Beşiktaş’a geldim, kısa bir süre sonra halsizlik, hastalık… Yakamı bırakmadı sanki şanssızlıklar. Geçen sene hiç sakatlanmadım ama kariyerimin en fazla idman kaçırdığım sezonu oldu. Mesela bu kısımları çok fazla bilen yok. Omicron oldum, buzdan bakteri kaptım ve beş gün hastanede yattım. Şanssızlık da sahiden var anlayacağınız” dedi.

Yabancı sınırı hakkındaki görüşlerini dile getiren Salih Uçan, “Bu problem bitmez. Bu her sene tartışılacak. Türk kuralı olduğunda, “Neden var?” denilecek; yabancıya döndüğünde, “Neden hep yabancılar oynuyor?” denilecek. Bunun orta yolunu bulmak çok zor. Orta yol bulunduğunda da gençler oynatılmıyor. Kaos seven bir ülkeyiz, kabul edelim. O yüzden bu kaos da hep var olacak bana kalırsa. Yabancı kuralı için bir orta yol bulmak çok zor. Bulunmaz. O yüzden tartışılmaya da devam edecek” diye konuştu.

Şenol Güneş ile yükselişe geçen formunu ve sezonu yorumlayan Uçan, “İstatistikler ortada… Şenol hoca geldikten sonra takımın birçok anlamda istatistikleri zaten yukarı doğru çıkmaya başladı. Yalnızca benim değil, tüm takımın. Çok tecrübeli bir isim, bizden neler beklediğini her futbolcuya tek tek anlatıyor. Herkesle özel olarak ilgileniyor. İkili ilişkilerde de çok iyi bir isim. Haliyle bu da sahaya yansıdı bana kalırsa. Sezona iyi başladık. İyi de çalıştığımızı düşünüyorum. Valérien Ismaël hocamızla birlikte de iyi bir enerjimiz vardı. Ne kötü olabilir diye düşündüğümde, tüm kamp sürecini 3’lü savunma taktiğiyle geliştirdik. Derken, hazırlık maçları kötü geçti, bazı eleştiriler oldu ve taktik değişti. Sonrasında takım enerjisiyle, kuvvetiyle bir noktaya kadar geldi ancak ardından bir dalgalanma yaşadık. O dalgalanmayı da iyi atlatamadık. Büyük takımın, bir maç yenildiğinde bir sonraki maçı mutlaka kazanması gerekiyor ancak biz yapamadık. Sonrasında Şenol hocamız geldi. İyi başladık, sonrasında yine birkaç üst üste puan kaybı yaşadık ancak şimdi yeniden çıkıştayız. Umarım böyle devam eder, böyle devam etsin” açıklamalarını yaptı.

Kaynak: Beşiktaş Dergisi

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.