Sol hattın tamamen yeni oyunculardan olması zafiyet oluşturur

Vole yorumcusu Serkan Akkoyun Beşiktaş’ın transfer planlamasına dair değerlendirmelerde bulundu.

A+
A-
27 Temmuz 2022 09:55

GHEZZAL’IN YERİ DEĞİŞTİ 
Beşiktaş ön tarafı ana planda kapattı. Orada Weghorst var. Cenk var. Muleka var. Ghezzal var. Belki Keny de ekleniyor oraya.

Bizim Beşiktaş’ta geçen sene en son bıraktığımız noktada, formasyon sanki 3-4-2-1 gibiydi. Beşiktaş bu sene biraz daha fazla 3-4-1-2 görünüyor. Bu dizilişle Ghezzal kenardan merkeze doğru gelen oyun kurucu şeklinde değil de; daha çok bir uzun, hedef santrfor  ve yanında hareketli santraforun arkasındaki oyun kurucu gibi oynuyor.

BEŞİKTAŞ’IN GENÇLERDEN KATKISI ÇOK POZİTİF 
Arkaya bakıyorsun sağ bekin; tamam… Rosier, ana planda var. Ama Rosier’in yeriyle biraz denemeler yapılıyor. Merkezde Gedson’un var. Emirhan İlkhan çok iyi bir alternatif olarak döndü. Belki de ana planda kendine yer bulabilir…

Bu arada, Emirhan Delibaş Ghezzal’ı çok iyi yedekleyebilir. Beşiktaş’ın gençlerden katkısı da çok pozitif. Salih iyi bir kamp geçiriyor. Gerçekten özellik gösteriyor.

SOL KENARDA PROBLEM VAR 
Sol kenar şu anda Beşiktaş’ta çok ciddi bir problem olarak duruyor. Umut hiçbir şekilde orayı taşıyamaz. Yani Rıdvan’ın yerine gelecek oyuncu da mesela oraya Fassnacht’ı koy; eyvallah.

Ama oraya konuşulan işte Tayfur’u da alıp koysan, ismi geçen Schalke’den Kerim Çalanoğlu ismi olsun, Cabral ismi olsun. Yani hiçbir şekilde alıp oraya direkt koyamazsın.

JOSEF’İN BOŞLUĞU İÇERDEN DOLDURULACAK 
Josef’in bir süre olmaması bence Beşiktaş için büyük problem olacak. Önde baskı oyununda, top kapma, top çalma oyununda Josef çok özel bir oyuncuydu. Onun yerini içeriden bir şekilde doldurmaya çalışacaklar.

Belki Beşiktaş için uygun bir şey olursa o bölgeye bir transfer olabilir.

BİR SOL STOPER MUTLAKA DÜŞÜNÜLECEK
Ama asıl problem arkada başlıyor. Saiss geldi ama bir türlü takıma dahil olamadı. Sakatlığı ne durumda; son durumunu bilmiyorum. Serdar kadro dışı. Belki o maçtan önce, ana plan içerisinde konuşabileceğimiz bir oyuncuydu.

Montero sanki Valerien İsmael’in, yerine oyuncu aradığı bir model gibi duruyor. Şu an, Rosier’i sağ kenar stoperi olarak kullanıyor. Bir sol stoper mutlaka düşünülecek.

SOL HATTIN KOMPLE YENİ OYUNCULARDAN OLMASI ZAFİYET OLUŞTURUR 
En ileri hattan, kademe kademe geriye gelecek olursak; Beşiktaş en ön tarafı çok iyi yaptı. Tamam… Onun bir arka tarafı, o da tamam. Arkaya doğru geldikçe; orta sahayı içeriden de çözeriz. Fakat en arkaya, stoper bölgesine geldiğimizde, ben çıtanın yükseltilmesi gerektiğini

düşünüyorum. Şöyle söyleyeyim. Sola Emrecan’ı düşünelim. Sol beke, kenar bekine bir tane transfer yapıyorsun.

Senin sol tarafın zaten komple yeni ve henüz beraber oynamamış oyunculardan kurulu. Sol kanat bekini de genç yaparsan; Emrecan zaten daha bu seviyeyi oynamadı. Bir de oraya da genç yaparsan büyük zaafiyet olur. Sol kanat bekinde hazır, direkt oynayacak bir oyuncu lazım. Belki de sol stopere de yine Emrecan’ın üstünde bir oyuncu lazım.

EN AZ 5-6 OYUNCUYA İHTİYACIN VAR 
Çünkü sen, savunmayı dörtlü oynayan takımlar gibi değilsin. Dörtlü oynayan takımlar stopere iki tane ana oyuncu koyar. İki tane de yedek koyar; dört oyuncuyla götürür. Ama sen üç tane stoperle oynuyorsun. Ve onlar özellikli stoperler olmalı. Birisi sağ kenara oynayacak, birisi sol kenar oynayacak, birisi merkez ve 6 numarayı destekleyecek. Bunların da birer alternatifi olması lazım.

Başka takımlar dört tane stoperle, bir tane de genç destekle işi götürürken senin ana planda en az 5-6 tane direkt atabileceğin ya da içeriden devşirebileceğin oyuncuya ihtiyacın var.

 

 

 

 

 

 

ETİKETLER:
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.