TFF’den devrim gibi kararlar! VAR kayıtları, yabancı gözlemci, e-bilet…

Yarı Otomatik Ofsayt Sistemi’ni hayata geçirerek büyük tartışmaların önüne geçen TFF, yeni adımlar için kolları sıvadı.

TFF’den devrim gibi kararlar! VAR kayıtları, yabancı gözlemci, e-bilet…
A+
A-
31 Ocak 2024 15:29

Yarı Otomatik Ofsayt Sistemi’ni hayata geçirerek büyük tartışmaların önüne geçen TFF, yeni adımlar için kolları sıvadı.

Türkiye Futbol Federasyonu yeni projelerini hayata geçirmek üzere yoğun mesai içerisinde. Atılması planlanan yeni adımlarla ilgili tanıtımlar da sürüyor. Bu kapsamda TFF’nin konuğu; Fanatik Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Yalçın Uygun, Riva’ya gitti, TFF’nin yeni projelerini yerinde dinledi.  Projelere dair önemli bilgiler verildi.

Federasyon, önemli bir yatırım sonucunda hayata geçirdiği Yarı Otomatik Ofsayt Sistemi’nin ardından hakem tartışmalarının önüne geçmeyi amaçlayan önemli adımlar için de kolları sıvamış durumda. Bunların başında ise VAR Kayıtları geliyor. Her tartışmalı kararın ardından gündeme getirilen VAR Kayıtları’nın yayınlanmasıyla ilgili testler sürüyor. İFAB, VAR konuşmalarının eğitim amaçlı yayınına izin veriyor.

İspanya’da yayınlanıyor

İspanya Futbol Federasyonu, La Liga’da kayıtları günün maçları bittikten sonra yayınlıyor. Bu kapsamda Türkiye’de de benzer bir organizasyon için çalışma sözkonusu. Kısa süre içerisinde Süper Lig’de de kayıtların yayınlanması planlanıyor.

Gözlemci organizasyonunda yabancılar söz sahibi olacak

26. Haftadan itibaren uygulanacak yeni bir gözlemci organizasyonu için hazırlıklar tamamlanmak üzere. Artık yabancı gözlemciler hakemlerin notlarında büyük pay sahibi olacak. Planlama doğrultusunda; 10 kişiden oluşan UEFA’nın üst düzey yabancı gözlemcilerinin hakem notuna etkileri yüzde 50 olacak. Statta görevlendirilecek olan gözlemcinin hakem puanına etkisi yüzde 30’la sınırlandırılacak. Kalan yüzde 20’lik bölümde ise anket devreye girecek. Var hakemleri ve maç hakemlerinden oluşan 119 kişinin anketiyle verilecek notun toplam nota etkisi de yüzde 20 sayılacak. Mevcut durumda maça giden gözlemcinin yüzde 35’lik, TV gözlemcisinin yüzde 35, anketin ise yüzde 30’luk bir etkisi sözkonusuydu.

E-Bilet ihalesinde yeni çalışma

TFF’nin ana gündem maddelerinden bir tanesi de elektronik biletler. Bu konuda Kulüpler Birliği’nin bazı talepleri olmuştu. Yasal zorunluluk olan e-bilet sistemi devam edecek. Ancak yeni ihale hazırlığı sürüyor ve bu konuda da detaylı çalışmalar yapılıyor. Hazırlanan yeni modelde Kulüpler Birliği ile birlikte yapılan çalışmalar belirleyici olacak.

ETİKETLER:
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.