Tükenmişlik sendromu

BJK Genel Kurul Üyesi Ali Engin, GundemBesiktas.com okurları için yazdı.

Tükenmişlik sendromu
A+
A-
29 Ocak 2024 19:37

Beşiktaş’ın bu çöküşün sebebini Aklım almıyor, bu takımın oyuncularında bir düşüş var ama onlara sahip olması gerekenlerde de düşüş var. Bu gidişe dur denecek bir adam olsa gidip yalvarıp getireceğim ama mümkün değil. Takım öyle bir girdaba düşmüş ki kendisi tükendiği gibi, içine aldığı herkesi de tüketiyor. İyi diyorsun alıyorsun, takımdaki diğerlerine benziyor, 3 metreye pas atamıyor. Birbirlerine güveni kalmayan bu takımın oyuncuları sahada olmak yerine kulübede kalmayı tercih ediyorlar. Takımın karşısına rakip olarak çıkanlar, Beşiktaş’tan korkmak yerine oyunu da domine ediyor ve hiç çekinmeden, takımın isminin altında ezilmeden, o meşhur seyircisinin baskısını hissetmeden, kendilerini de çok fazla yormadan oynuyorlar ve Beşiktaş’ı 3-0, 4-0 gibi hiç te alışık olmadığımız skorlarla yenip ellerini, kollarını sallayarak çıkıp gidiyorlar. Aslında onların çok fazla bir şey yapmasına da gerek yok Beşiktaş’ı yenmek için. Beşiktaş takımı bir yolunu bulup yenilmeyi zaten beceriyor.

Koca Beşiktaş kimlerin elinde biliyor musunuz? İsim zikretmeme gerek yok sanırım, genelleme ile anlatacağım. Rakip alana geçemeyen, topu taşıma cesareti olmayan, arkadaşını boşa çıkaramayan, boş alana dripling yapan takım arkadaşına pas atmayı beceremeyen, ayağındaki topu rakibe verip olmadık yerde rakibe pozisyon yaratan, top atacak arkadaşını göremeyince ellerini açarak gelsenize anlamında el hareketi ile onları tribünlere havale eden, ne yapayım bak gelmiyorlar anlamında sessiz protesto yapan ve sürekli geriye geriye oynayan, maç kaybedilirken bile tepki gösteremeyen, en önemlisi de direniş refleksi ölen, sözüm ona futbolcular gurubunun elinde arkadaşlar.

Çözüm diye oynattığın, takıma fayda yerine zarar veriyor. Oyuna sonradan aldığın hiçbir zaman katkı sağlamıyor. Böyle bir takım olur mu ? olursa da buna takım mı denir? Rakip seni kenara oynamaya zorluyor ve seni kenarda pres yapıp boğuyor ve biz o alandan çıkamıyoruz. Bu nasıl takım yahu. Ne oynadığı bilinmeyen, attığı veya atacağı goller bireysel yeteneklere kalan, duran toplardan bile gol atamayan, oyunun içinde A-B-C planları olmayan, rakip defansa bir kişi ile basan, daha doğrusu nasıl yapacaklarını bilmedikleri için birbirlerini sahada yalnız bırakan bir takım oldu koca Beşiktaş…

Sahanın zemini çok bozukmuş, yapma ya; Sivas’a bozuk değil mi o zemin. Rey Manaj o zeminde 60 metre top taşıyıp Beşiktaş kalesine inerken asfalttan mı gidiyordu?

Beşiktaş takımı tam bir “Tükenmişlik Sendromu” yaşıyor. Adım gibi eminim bu futbolcular antrenmanlarda da hocanın istediği gibi çalışmıyorlardır. Azıcık gayret etseler birçok sıkıntıyı hallederler ama!

Ali ENGİN

ETİKETLER:
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.