Yabancı kuralı açıklanıyor! İşte detaylar

Sürekli değişen yabancı kuralının son versiyonu Cuma günü açıklanacak. Detaylar ise dikkat çekici…

Yabancı kuralı açıklanıyor! İşte detaylar
A+
A-
10 Mayıs 2023 12:18

Süper Lig’de gelecek sezon uygulanacak yabancı kuralı belirsizliğini koruyor. Karar, Cuma günü açıklanacak olsa da detaylar ortaya çıkmaya başladı.

Sahada yerli futbolcu oynatma zorunluluğunun kaldırılacağı düşünülen yabancı kuralı kapsamında 14 sözleşmeye izin verileceği ve 23 yaş altı nitelikli yabancılar için 14 sözleşmenin üzerinde de esneklik gösterileceği öğrenildi. Ancak 14’ü aşan sözleşmeler için TFF’de oluşturulacak bir fona alt yapılar için pay aktarma zorunluluğunun getirilmesi bekleniyor. Süper Lig kulüplerinin yaptıkları genç yabancı transferlerinden bir veya ikisini, bölgesel hale getirilerek 3. Lig’e dahil edilmesi konuşulan B takımlarında oynatabileceği belirtildi. Süper Lig’e çıkma hakları olmayan B takımlarında yerli ve yabancı 23 yaş üstü futbolcuların oynamasına izin verilmeyecek.

Kulüplerin yüzde 70’inin yabancıda serbestliği savunması üzerine teknik direktörlerin de görüşlerini alan TFF’nin, bir ara formülle sorunu çözmeye çalıştığı ve kulüplere yapılacak bilgilendirme toplantısından sonra yabancı kuralı hakkındaki kararı kamuoyuna açıklayacağı aktarıldı.

Kaynak: Akşam

ETİKETLER: ,
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.