Modern Çağ Koleji

Atatürk, hayata gözlerini yumduğu Beşiktaş’ta anıldı

Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk, ölümünün 82. yıl dönümünde sabahın erken saatlerinde Dolmabahçe Sarayı’na gelen binlerce kişi tarafından anıldı.

11.11.2020
A+
A-

Beşiktaş Belediyesi Atatürk’ün hayata gözlerini yumduğu 71 numaralı odada yapılan yayınları Dolmabahçe Sarayı ve Barbaros Meydanı’na kurduğu led ekranlardan canlı olarak yayınladı. Dolmabahçe Caddesi’nde de gün boyu Atatürk’ün kendi sesinden 10. Yıl Nutku yankılandı. Beşiktaş Belediye Başkanı Rıza Akpolat yaptığı açıklamada Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK’ün insanlığın büyük, ortak ve ölümsüz bir kahramanı olduğunu kaydederek “Eserleri, devrimleri, fikirleri ile sonsuza kadar yaşayacak Büyük Atatürk’ün izinde Beşiktaş halkı ve belediyesi olarak ödün vermeden, yılmadan yürümeye kararlıyız.” ibarelerini kullandı.

İstanbul’daki 10 Kasım Anma Törenleri’nin ana adresi her sene olduğu gibi bu sene de Beşiktaş’taki Dolmabahçe Sarayı oldu. Anma programları bu yıl pandemi nedeniyle tüm yurtta sosyal mesafe, maske ve hijyen kurallarına dikkat edilerek gerçekleştirildi. Beşiktaş Belediyesi ekipleri de bu kurallar kapsamında Dolmabahçe Sarayı’nın birçok noktasına hem dezenfektan yerleştirdi hem de stant kurarak ziyarete gelen vatandaşlara maske ve eldiven dağıttı.

DOLMABAHÇE ‘AĞAÇLI YOL’ DA ATATÜRK’ÜN SESİ YANKILANDI
Anma programı sabahın ilk ışıklarıyla birlikte Dolmabahçe Caddesi’nde Ata’mızın kendi sesinden 10. Yıl Nutku’nun hoparlörlerden yayınlanmasıyla başladı. Beşiktaş Anadolu Lisesi’nde gerçekleşen resmi törenin ardından vatandaşlar sosyal mesafe kurallarına dikkat ederek Dolmabahçe Sarayı’nı ziyarete geldiler. Beşiktaş Belediyesi’ne bağlı ekipler Dolmabahçe Sarayı önünde yurttaşlara şapka ve Türk bayrağı dağıttı.

71 NUMARALI ODADAKİ HÜZÜN LED EKRANLARDAN CANLI OLARAK YAYINLANDI
Saatler 9’u 5 geçe sirenler çaldı ve hayat 1 dakikalığına tüm Türkiye’de olduğu gibi Beşiktaş’ta da durdu. Genci, yaşlısı, çoluk çocuk herkes saygı duruşuna geçerek Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ü ebediyete intikal edişinin 82. Yıl dönümünde saygı ve minnetle andı. Beşiktaş Belediyesi’nin Dolmabahçe Sarayı önüne ve Barbaros Meydanı’na kurduğu Led ekranlardan da yurttaşlar belediye tarafından hazırlanan özel videolar ile 71 numaralı odadaki hüznü ve matemi canlı olarak takip etti. 29 Ekim’de Barbaros Meydanı’nda açılan ‘Cumhuriyet ve Atatürk’ sergisini birçok vatandaş ziyaret etti.

RIZA AKPOLAT: ATATÜRK’ÜN İZİNDE BEŞİKTAŞ HALKI VE BELEDİYESİ OLARAK ÖDÜN VERMEDEN YÜRÜMEYE KARARLIYIZ
Bir süredir COVID-19 tedavisi evinde devam eden ve bu nedenle törenlere katılamayan Beşiktaş Belediye Başkanı Rıza Akpolat, 82 yıl önce sonsuzluğa uğurladığımız Atamızın anma törenine katılamadığı için duyduğu üzüntüyü dile getirerek şu açıklamayı yaptı: “Her zaman geleceği kuran, ulusunu geleceğe taşıyan ve insanlığın medeniyet mirasına değeri ölçülemez katkılar sunan büyük kahramanlar vardır. İşte Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK insanlığın büyük, ortak ve ölümsüz kahramanıdır. Değeri bütün insanlık tarafından her geçen gün çok daha iyi anlaşılan Büyük Atatürk’ü ebediyete uğurlayışımızın 82. yılında saygı, şükran ve minnetle anıyoruz.

Yaşadığımız ülke ve dünya koşulları Atatürk’ün ne denli büyük bir devrimci, kahraman ve lider olduğunu her defasında ortaya koymaktadır. Yokluklar içinde bir ulus yaratmak, yokluklar içinde yeni bir toplum inşa etmek ve bütün saldırılara rağmen dimdik ayakta kalabilmek bu tarihi kişiliğin eseridir. Eserleri, devrimleri, fikirleri ile sonsuza kadar yaşayacak Büyük Atatürk’ün izinde Beşiktaş halkı ve belediyesi olarak ödün vermeden, yılmadan yürümeye kararlıyız. Geçmişte bu ülkeyi var eden ışık elbette bu ülkeyi sonsuza kadar taşıyacaktır. ATA’mızı sonsuz saygı ve özlemle anıyor, yolunda yürümenin onurunu yaşıyoruz.”

GundemBesiktas.com

#BırakmamSeni
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.