Çarşı’yı darbecilikle suçlayan savcı, açığa alındı!

Bir ihbar ile başlanan soruşturmada Çarşı davasına bakan savcı hakkında da suçlamalar yer aldı.

Çarşı’yı darbecilikle suçlayan savcı, açığa alındı!
A+
A-
28 Mart 2023 10:15

Çarşı davasına bakan savcı hakkındaki iddialar, ortalığı karıştırdı. Savcı Adem Meral’in, kendisini MİT görevlisi ve polis olarak tanıtan iki kişi ile bir iş insanından para tahsil etmeye çalıştığı belirtildi.

24 Şubat günü 112 çağrı merkezini arayan Alkar Plaza isimli şirketin avukatı, geçen günlerde müvekkilinin ofisine biri Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) mensubu, biri cumhuriyet savcısı ve biri ise polis olmak üzere üç kişinin geldiğini, müvekkilinin o esnada deprem bölgesinde olduğu için şahıslarla telefonla görüşerek, “Firmama neden geldiniz?” diye sorduğunu, cevap olarak ise “Buraya gelin sizinle görüşeceğiz” yanıtını aldığını söyledi. Bu 3 kişinin iş yeri çalışanlarına 10 milyon TL alacak konusu olduğunu dediklerini aktardı. MİT görevlisi olarak kendini tanıtan kişinin bugün telefonla aradığını ve ‘öğleden sonra tahsilata geleceğini’ bildiren avukat, polis ekibi talep etti.

İhbarın ardından söz konusu iş yerine giderek inceleme yapan Asayiş Şube Müdürlüğü Gasp Büro Amirliği’nde görevli polisler, 11 Şubat’ta Çarşı iddianamesini hazırlayan Bakırköy Cumhuriyet Savcısı Adem Meral ve yanında bulunan iki kişinin araçlarıyla Alkar Plaza’ya gittiklerini tespit etti. İşyerine girdikten sonra patronun ‘nerede olduğunu’ soran Adem Meral’ın kendisini savcı olarak tanıttığı, yanındaki kadının ise polis kimliği gösterdiği anlaşıldı. Diğer şahsın ise kendisinin MİT görevlisi oluğunu belirttiği kaydedildi. İşyeri sahibinin şehir dışında olduğunu öğrenmeleri üzerine ‘işyerinin sahibinden 10 milyon TL alacakları’ olduğunu söyleyip MİT görevlisi ve polis olduğunu belirten kişilerin, çalışanların üzerlerini aradıkları kaydedildi.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’nca hazırlanan iddianamede, savcı Adem Meral’in dosyası ayrıldı. Suçlamalar hakkında Meral, kendisine karşı bir kumpas kurulduğunu belirterek bazı bilgilerin devlet sırrı olması gerekçesiyle paylaşamayacağını öne sürdü. Çarşı davasının savcısı, “İşyeri sahibine devleti ilgilendiren önemli bir konuyla ilgili bilgi almak için mesaj attım. Ancak onun gelmemesi üzerine işyerine gittim. Orada şüphelilerden Anar saçma sapan şeyler konuşunca ben onu mutfak bölümüne çağırıp kızdım” ifadelerini kullandı.

Kaynak: Duvar Gazetesi

ETİKETLER: ,
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.