Derbide, hem baskıyı kırıp pres yapacak hem de yakaladığını atabilecek kilit oyuncu olacaktır

Vole yorumcusu Mustafa Demirtaş Beşiktaş – Fenerbahçe derbisi öncesi siyah beyazlıları analiz etti.

Derbide, hem baskıyı kırıp pres yapacak hem de yakaladığını atabilecek kilit oyuncu olacaktır
A+
A-
1 Ekim 2022 11:42

Mustafa Demirtaş’ın tespitlerinden öne çıkanlar şu şekilde:

NOUMA, CAREW, NIANG…

Beşiktaş açısından en kilit oyuncu bana göre, beklenen bir isim. O isim de Wout Weghorst.

Zaten santrforların değeri derbilerde çok önemli hale geliyor. Derbi maçlarında bulunan pozisyonlar daha az oluyor. Bu tür önemli maçlarda o pozisyonları değerlendirecek oyuncular fark yaratıyorlar. Bir de Beşiktaş’ta, özellikle İnönü’deki maçları hatırlıyorum; hep böyle bir santrafor performansı süregelmiştir, iyi santrafor performansı olmuştur her zaman.

Mesela Pascal Nouma… İşte John Carew… Del Bosque zamanında çok iyi maç çıkarmıştı. Hatta Niang bile, Beşiktaş’a fiziksel şekilde baya düşmüş şekilde gelmiş olmasına rağmen Olcay’ın son dakikada attığı golde o da fark yaratmıştı. Keza Bobo da etkili olmuştu. Yani Beşiktaş, İnönü’deki Fenerbahçe derbilerinde hep iyi santrafor performansı almıştır.

Burada da o performansı Weghorst’tan bekleyecek.

WEGHORST’UN YAPACAĞI SERVİSLER ÇOK KİLİT OLACAK

Hem işin o tarafı var hem de taktiksel bakacak olursak; Fenerbahçe bu maçta yine presle oynayacaktır. Yani Jorge Jesus’un ‘Bu maçta pres yapmayalım’ dediği bir maç yok. Beşiktaş’a karşı da aynı oyunu oynayacaktır.

Beşiktaş’ın kendi oyunu da aslında prese odaklı. Weghorst da o presi çok iyi yapan bir santrfor. Beşiktaş o presi uygularken rakibin savunmasını bozacak bir oyuncu.

Ama daha da önemlisi Fenerbahçe pres yaparken, Beşiktaş’ın topla çıkamadığı anlarda yani merkezden ya da beklerden çıkamadığı anlarda başvuracağı seçenek Weghorst’a uzun top.

Orada Weghorst-Gustavo veya Weghorst-Szalai eşleşmesinden sonra Weghorst’un baskılı çıkması, topu orada tutacak olması… Kenar forvetlerde Redmond ve Muleka oynayacak gibi gözüküyor şu anda.  Weghorst’un o oyunculara yapacağı servisler çok kilit hale gelecek. O yüzden Fenerbahçe’nin de baskısını kıracak oyuncu Weghorst. Kendi o baskıyı yapacak oyuncu da Weghorst. Yanı sıra, yakaladığı pozisyonlarda da 1’de 1 yapabilecek bir oyuncu olursa kilit rol üstlenecektir diye düşünüyorum.

ETİKETLER:
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.