Muçi’yi izleyelim

Beşiktaş JK Genel Kurul Üyesi Ali Engin, GundemBesiktas.com okurları için yazdı.

Muçi’yi izleyelim
A+
A-
26 Şubat 2024 15:17

Çok merak ediyorum, Beşiktaşlı oyuncular mı böyle oynuyorlar yoksa Santos mu takımı böyle oynatıyor. Bu takım ligin sonuncusu karşısında bu kadar baskı yedikten ve rakibe mahkum oynadıktan sonra, oynaması için rakibine bu kadar büyük alan bıraktıktan sonra önümüzdeki hafta oynayacağı Galatasaray maçını düşünemiyorum bile ! rakibe kendi alanında pres yapamıyorsun, onun alanında yapamıyorsun, takım olarak önde baskı kuramıyorsun, önde basmayı düşündüğün anda rakibi takip etmediğin için geri dönemiyorsun, bloklar arasında büyük bir boşluk bırakıyorsun, böyle bir takım Galatasaray karşında ne yapar gerçekten çok merak ediyorum.

Beğenirsiniz ya da beğenmezsiniz, şu anda Türkiye’nin en çabuk ve en iyi top oynayan 2 takımından birine karşı böyle sistemsiz ve isteksiz oynarsanız maç bitsin diye dua edersiniz haberiniz olsun.

Beşiktaş’ın, kendi gücünü bilen ve yetenekli oyuncuları olmamasına rağmen kapasitesinin üstüne çıkan ve oynamak için müthiş bir özveri gösteren rakibi karşısında ilk yarıda yapabildiği tek şey Semih ile bulduğu harika gol. Koca ilk yarıya sığan tek güzel hareketin genç oyuncudan geldiğini görünce diğerlerine söylenecek çok söz var. Cenk’in sadece hücumu düşünmesi ve defansa yardıma gelmemesi, Muçi’nin maça bu kadar isteksiz başlaması ve onun performansına yakışmayacak bir oyun sergilemesi ve absürt bir alanda oynatılması, Al Musrati ve Gedson’un ilk yarıda takımı hücuma taşımada ve defansif yönde kötü bir performans sergilemesi İstanbulspor’a oynaması için rahat bir alan  bırakması ve topa az sahip olması, Beşiktaş’a hiç ama hiç yakışmadı. Tamam, ikinci yarı takım olarak ağırlığımızı koyarız oyunu ve skoru değiştiririz diye düşünüyorduk ama boşa geçen bu ilk yarının da hesabının ödenmesi gerekiyor ilgiler tarafından.

Gedson’un ikinci gol öncesinde Muçi ile ortaklaşa pres yaparak kazandığı topu ceza alanı üstüne kadar taşıması, attığı ara pasına Muçi’nin ustalık kokan şutu ile golü atması karşısında, acaba bunları neden ilk yarı yapmadılar diye düşünmeden duramıyorum. Acaba, Santos tarafından özgürlükleri mi kısıtlanıyor bazı oyuncuların.

Bana göre Beşiktaş’ın en büyük sorunu, hangi alanda pres yapıyor ise o alanda çok büyük boşluk bırakması. Rakip, İstanbul olunca bu boşluk skor olarak yansımadı ama başka takımlara da böyle rahat oynayacakları alan bırakırsak vay halimize. 50 nci dakikadan sonra 70 nci dakikaya kadar yaptığımız iyi şeyleri tekrar tekrar izleyip bu sürenin çoğalmasını sağlamalıyız

Şunu kabul edelim, biz takım olarak rakip alanda pres yapmayı beceremiyoruz. O zaman bırakın rakip üstümüze gelsin onları orta alanda karşılayalım, defansı öne çıkarıp alanı daraltalım ve rahat dolaşacakları alan bırakmayalım ama biz de lütfen biraz koşalım. Kazandığımız topu da Muçi gibi usta ayağa teslim edip, filmin sonunu izleyelim.

Ali Engin

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.