Trakya Üniversiteli Beşiktaşlılar’dan Gündem Beşiktaş’a özel açıklamalar

GundemBesiktas.com Muhabiri Murat Şenol, Trakya Üniversitesi’nin Beşiktaşlılar oluşumu Unity Trakya ile özel bir röportaj gerçekleştirdi.

Trakya Üniversiteli Beşiktaşlılar’dan Gündem Beşiktaş’a özel açıklamalar
A+
A-
24 Mayıs 2023 23:38

Unity Trakya’nın Başkanı Furkan Arslan ve Başkan Yardımcısı Mehmet Burak Yılmaz ile gerçekleştirdiğimiz röportajımız sizlerle.

Öncelikle Beşiktaş sizin için ne ifade ediyor?

F.A. – Beşiktaş benim için en klişe haliyle karşılığı olmayan bir aşk. Aslında baktığımız zaman bizim yaptığımız işin pek bir manası yok. Niye diye sorduğun zaman bu işin bir niyesi, karşılığı yok ama biz her seferinde Beşiktaş’a karşılığı varmış gibi gidiyoruz. Beşiktaş benim için en net hali ile ailedir.

Topluluğunuzun amacını nasıl tanımlarsınız?

F.A. – Edirne gibi küçük bir şehirdeyiz. Burada büyükşehirlerde olduğu gibi birçok üniversite değil de tek üniversite var. Biz de üniversite içindeki Beşiktaş ile ilgili olan tek oluşumuz. Bizim amacımız buradaki tüm Beşiktaşlıları tek çatı altında toplamak. Lise, Üniversite öğrencilerini ve hatta yerel halkı da bu çatı altında toplamak istiyoruz. Hedefimizi de gerçekleştirdiğimizi düşünüyoruz.

Topluluk olarak çoğu maça ve deplasmana gidiyorsunuz ve bazı zamanlar günlerce aynı ortamda bulunuyorsunuz. Beşiktaş vasıtasıyla arkadaşlık bağları da kuruluyor diyebilir miyiz?

M.B.Y. – Beşiktaş vasıtasıyla değil de tamamen Beşiktaş sayesinde kuruluyor. Hepimiz buraya farklı şehirlerden geldik ama burada çok güçlü bir bağ kurduk. Başlarda sadece selamlaşıyorduk ama beraber vakit geçirdikçe kardeş olduk diyebilirim. Biz, bizden öncekilerden farklı olarak bu bağı büyüttük. Maç günleri dışında da sürekli görüşüyoruz. Ben Kırklareli’nden buraya geldiğimde Edirne’deki Beşiktaşlılardan kimsenin haberi yoktu ancak şimdi buradan 20 kişi Kırklareli’ye gitsek bile ağırlanacak yerimiz var. Tüm Trakya’yı tek çatı altında topladık.

Üniversiteye yeni başlayacak olan Beşiktaşlılara tavsiyeleriniz nelerdir?

F.A. – Ben buradan önce 1. Sınıfı Kocaeli Üniversitesi’nde okudum. Yaptığım ilk şey oradaki Beşiktaşlıları bulmaktı. Ben orada da aynı aile ortamını gördüm. Zaten nereye gidersen git Beşiktaş sana aile şefkatini veriyor. Kalıcı dostluklar kurmalarını öneririm ve bence Beşiktaş buna çok güzel bir altyapı sağlıyor.

Beşiktaş’ın ligdeki durumunu nasıl değerlendiriyorsunuz?

M.B.Y. –  Beşiktaş’ın ligdeki durumu mali durumlar ve prestij açısından tabii ki önemli ancak biz taraftarlar için çok da önemli değil. Biz sonuçlar ne olursa olsun her zaman Beşiktaş’ın yanındayız. Tabii ki iyi gitmesini istiyoruz. Her koşulda ve her durumda Beşiktaşlılık duruşunu göstermeye çalışıyoruz. Bunlar bizim için daha önemli. Beşiktaş son dönemde Şenol Güneş ile kazanma alışkanlığını yakaladı ancak hala oyunumuzda eksiklikler olduğunu düşünüyorum. Beşiktaş sadece futbol değildir. Bu benim her zaman karşı çıktığım bir durum. Basketbol’a baktığımız zaman Beşiktaş’ın ligdeki durumu çok kötü. Kadın futbol takımımız lige senelerdir ambargo koymuştu ancak bu sene orada da gidişat kötü. Hentbol’a baktığımız zaman da bu yönetime kadar güzel bir yatırım vardı.

Kulübünüzün Üniversiteli Beşiktaşlılar’dan yeteri kadar faydalandığını düşünüyor musunuz?

M.B.Y. –  Beşiktaşlıların üniversitelerde 2 tane oluşumu var. Bunlardan biri UniBjk, diğeri de Beşiktaş Unity. Benim gözlemlediğim kadarıyla UniBjk’nin yönetimle arası çok daha iyi. Beraber iftar davetleri yaptılar geçtiğimiz ramazan ayında. Ancak Unity ile aynı bağ yok maalesef. Biz bize ayrıcalık istemiyoruz, diğerlerine ne yapılıyorsa biz de aynı şekilde bilet için liste vermek istiyoruz. Bize kontenjan sağlanmıyor. Bedava bilet istemiyoruz. Ben Unity kurulduğundan beri işin içindeyim. Kulüpte Bilgihan (Sürmen) abi ile iletişim sağlayabiliyoruz. Kulüpte Unity’i sadece o tanıyor.

Yaptığınız sosyal sorumluluk projeleri var mı?

F.A. – Bu sene benim son sınıfım. Pandemi, deprem derken 4 senenin 2 senesini doğru düzgün okuyabildim. Benim huzurevi ziyareti, fidan dikme projesi gibi planlarım vardı. Buradaki bir köy okuluna kütüphane yaptırıp ismini de Optik Başkan veya Süleyman Seba kütüphanesi koyacaktık. Pandemi ve deprem nedeniyle aksayan eğitimden dolayı bu projeleri gerçekleştiremedik ancak Ramazan’da ihtiyaç sahiplerine kumanya dağıttık ve 200 kişinin katılım sağladığı bir iftar düzenledik. Topluluk olarak Kızılay’a kan bağışında da bulunduk.

Edirne’deki diğer taraftar gruplarıyla iletişiminiz nasıl?

M.B.Y. – Aramızda arkadaşlık bağı olanlar da var. Bazılarıyla da sadece isim olarak tanışıyoruz. Gönül isterdi ki hiç sıkıntımız olmasın. Beşiktaşlıları ezme çalışması da var ama biz buna hiçbir zaman izin vermedik.

Son olarak Beşiktaşlı taraftarlara çağrınız nedir?

F.A. – Beşiktaş sadece futboldan ibaret değildir. Beşiktaş’a her branşta destek vermemiz gerekiyor. İyi bir Beşiktaş’lı duruşu yapmak istiyorlarsa Optik Başkan’ın, Süleyman Seba’nın peşinden gitmeliler.

GundemBesiktas.com / Murat ŞENOL

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.