Uluslararası spor kuruluşlarından depremzedelere 1 milyon $ bağış geldi

Uluslararası spor kuruluşları depremden etklenen afetzedeler için 1 milyon $ bağışladıklarını açıkladı.

Uluslararası spor kuruluşlarından depremzedelere 1 milyon $ bağış geldi
A+
A-
12 Şubat 2023 13:09

Depremzedelere dört bir yandan yardım yağarken uluslararası spor kuruluşları da bu duruma sessiz kalmadı. Uluslararası Olimpiyat Komitesi (IOC), Asya Olimpiyat Konseyi (OCA), Avrupa Olimpiyat Komiteleri (EOC) ve Olimpik Mülteciler Vakfı (ORF), afetzedelere destek için 1 milyon $ bağışlayacaklarını açıkladı.

IOC Başkanı Thomas Bach, “Türkiye’nin Güneydoğu Bölgesi ve Suriye’yi etkisi altına alan depremin yol açtığı trajik can kaybı ve yıkımı büyük bir üzüntüyle öğrenmiş bulunuyoruz. Türkiye NOC Başkanı ve Suriye NOC Başkanı ile konuştum ve onlardan depremin Olimpiyat camiasının birçok üyesi üzerindeki etkisini duydum. Maalesef kurbanlar arasında çok sayıda sporcu ve olimpiyat camiasının üyeleri varken, birçoğu evlerini kaybetti ve spor altyapısı ağır hasar gördü. Türkiye’deki ilk müdahale acil yardımımız, sahadaki Olimpik Sığınak Vakfı ve ortakları aracılığıyla yönlendirilecek. Suriye’de, etkilenen bölgelere erişimi olan uluslararası STK’lar ve BM kuruluşlarıyla birlikte çalışacağız. Şu anda en büyük ihtiyacın gıda, ilaç ve çadır olduğunu öğrendik” ifadelerini kullandı.

EOC, Uluslararası Olimpiyat Komitesi (IOC) ile anlaşarak, afet bölgesindeki depremzedelere destek olmak amacıyla özel faaliyetler fonundan Türkiye Olimpiyat Komitesi’ne (TOC) bağış yapılmasına karar verdi. Konuyla ilgili görüşlerini açıklayan EOC Başkanı Spyros Capralos, “Geçen Pazartesi günü Türkiye ve Suriye’de yaşanan yıkıcı depremler hepimizi şok etti ve üzdü. Türkiye Olimpiyat Komitesi’ndeki arkadaşlarımıza her türlü yardımı teklif ettik. Bu nedenle, spor dünyasında ve ötesinde felaketten etkilenenlere yardımcı olmak için özel etkinlikler fonumuzdan para aktarmaya karar verdik” demecinde bulundu. TOC Başkan Yardımcısı ve EOC İcra Kurulu Üyesi Hasan Arat ile sürekli temas halinde olduklarını söyleyen Capralos, “Hasan Arat’a EOC’nin bu krizle yüzleşmek için TOC’u desteklemeye hazır olduğu konusunda güvence verdik. Düşüncelerimiz depremlerden etkilenen herkesle birlikte ve EOC ve Avrupa’nın tüm Olimpik hareketi adına sevdiklerini kaybedenlere taziyelerimi gönderiyorum” açıklamasını yaptı.

EOC Genel Sekreteri Raffaele Pagnozzi de, “Ülkedeki felaket haberinin duyulmasından bu yana Türkiye Olimpiyat Komitesi’ndeki arkadaşlarımıza ve meslektaşlarımıza yardım etmenin en iyi yollarını belirliyoruz. Türk halkına yardımcı olmak için mümkün olan her türlü çabayı göstermeye çalışırken, EOC İcra Komitesi’nin özel faaliyetler fonundan onlara 250.000 euro gönderme kararı oybirliğiyle alındı. EOC’nin depremlerden etkilenen bireylere, kulüplere ve ulusal federasyonlara nasıl yardımcı olabileceği konusunda TOC ile sürekli diyalog halinde olmaya devam ediyoruz. EOC’deki herkesin aklı Türkiye ve Suriye halkında kalıyor. Yakınlarını kaybedenlere başsağlığı diliyor, depremde ağır yaralananlara acil şifalar diliyoruz.” diye konuştu.

(Kaynak: NTV Spor)

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.