Gezi Parkı olaylarına ilişkin taraftar grubu Çarşı mensuplarının yargılandığı dava ertelendi

Gezi Parkı olaylarına ilişkin aralarında Beşiktaş taraftar grubu Çarşı üyelerinin de bulunduğu 35 sanığın yargılanmasına devam edildi. Mahkeme diğer eksikliklerin giderilmesi amacıyla duruşmayı erteledi.

Gezi Parkı olaylarına ilişkin taraftar grubu Çarşı mensuplarının yargılandığı dava ertelendi
A+
A-
17 Ocak 2023 20:16

İstanbul 13. Ağır Mahkemesi’ndeki duruşmaya, 12 tutuksuz sanık ve avukatları katıldı. Mahkeme başkanı, bazı televizyon kanallarından, dönemin Başbakanlık Dolmabahçe Çalışma Ofisi’ne yönelik eylemlere ilişkin kamera ve görüntü kayıtlarının geldiğini kaydetti. Duruşmada, sanıklar ve avukatlarının davaya ilişkin talepleri alındı.

Davada ara kararını açıklamayan mahkeme heyeti, dönemin Başbakanlık Dolmabahçe Çalışma Ofisi’ne yönelik eylemlere ilişkin kamera ve görüntü kayıtlarının sanıklara ait olup olmadığının incelenmesi için Adli Tıp Kurumu’nun ilgili İhtisas Dairesi’ne ve TÜBİTAK’a gönderilerek, bilirkişi raporu aldırılmasına karar verdi. Mahkeme diğer eksikliklerin giderilmesi amacıyla duruşmayı erteledi.

Çarşı davasının geçmişi

Gezi Parkı olaylarına ilişkin aralarında Beşiktaş taraftar grubu Çarşı mensuplarının da bulunduğu 35 sanığa, “Türkiye Cumhuriyeti hükümetini ortadan kaldırmaya veya görevlerini yapmasını engellemeye teşebbüs etmek”, “Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu’na muhalefet”, “Terör örgütü kurma veya yönetme ile örgüte üye olma” suçlarından verilen beraat kararları, Yargıtay tarafından bozulmuştu.

Bozma ilamında İstanbul 30. Ağır Ceza Mahkemesindeki Gezi Parkı olaylarına ilişkin dosya ile bu dosya arasında hukuki ve fiili irtibat bulunduğu belirtilerek, dosyaların birleştirilerek karar verilmesi istenmişti. Dosyalar İstanbul 13 Ağır Ceza Mahkemesinde birleşmişti.

İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi de 35 sanıkla ilgili yaptığı yargılamada, Yargıtay 16. Ceza Dairesinin bozma ilamına uymuştu.”15 Temmuz darbe girişimi” ve “Gezi Parkı olaylarına” ilişkin Anadolu Kültür AŞ Yönetim Kurulu Başkanı Osman Kavala ve firariler eski CIA danışmanı Henri Barkey ile Can Dündar’ın da aralarında bulunduğu 17 sanığın yargılamasını yapan İstanbul 30. Ağır Ceza Mahkemesi, Çarşı mensuplarının da aralarında bulunduğu 35 sanıklı davaya bakan İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesine yazı yazarak, yargılama konusu eylemler açısından hukuki ve fiili irtibat bulunduğu gerekçesiyle dava dosyalarının birleştirilmesine ilişkin görüş sormuştu. Bu mahkemenin birleştirme konusunda muvafakat vermesinin ardından dava dosyaları, İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesinde birleştirilmişti. Dosyalar yeniden ayrıldı.

Davanın 21 Şubat 2022’deki duruşmasında mahkeme heyeti, dosyada tutuklu sanık kalmaması, tüm sanıkların savunmalarının alınmış olması ve Yargıtay ilamında araştırılması istenen hususların henüz tamamlanmamış olmasını dikkate alarak 35 sanık yönünden ayrılma kararı vermişti.

Kaynak: AA

ETİKETLER: , ,
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.