Hasan Bozkurter: Hatay’a sahip çıkalım!

Beşiktaş Belediyesi Meclis Üyesi ve Beşiktaş JK Divan Kurulu Üyesi Hasan Bozkurter, Hatay’da yaşananları GündemBesiktas.com’a anlattı.

Hasan Bozkurter: Hatay’a sahip çıkalım!
A+
A-
10 Şubat 2023 17:14

GundemBesiktas.com’a açıklamalarda bulunan Beşiktaş Belediyesi Meclis Üyesi ve Beşiktaş JK Divan Kurulu Üyesi Hasan Bozkurter, “Hatay’da maalesef koordinasyon diye bir şey yok. AFAD diye bir şey yok. Şu an insanlar için STK’lar, belediyeler, kamu kuruluşları elinden geleni yapıyorlar ama geç kalındı.

Bugün 5’inci günde eğer canlı çıkartılıyorsa buraya kurtarma ekipleri daha erken gönderilebilseydi demek ki bu hayatını kaybeden vatandaşlarımızın çoğunu canlı olarak çıkartabilecektik. Biz Beşiktaş Belediyesi olarak İskenderun’da kırk tane vatandaşımızı kurtardık, maalesef 60 tane de hayatını kaybetmiş vatandaşımıza ulaştık. Şu an çalışmalarımız devam ediyor, ama görünen şu ki Antakya ve Hatay tamamen hakikaten yerle bir oldu ve Antakya’yı bırakmayalım. Antakya’ya sahip çıkalım, Antakya çok kötü.

Yani koordinasyon yok, insanlar kendi derdine düşmüş durumda ortalıkta tam bir kaos hakim. Ben 5 gündür burada olduğum için böyle detaylı anlatabiliyorum. Buraya 3’üncü gün insanlar grup halinde gelmeye başladılar ama bilanço ağır oldu tabii ki, yani Antakya’ya yazık oldu, Hatay’a yazık oldu. Hayatını kaybeden vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet diliyoruz. Burada biz Beşiktaş Kulübü olarak da çok ciddi katkıları verdik. Belediye olarak vatandaşlarımızın yanında olduk elimizden geldiğince, yaralarını sarmaya çalıştık.

ÇARŞI HATAY’DA NELER YAPTI?

Çarşı tabii ki bir profesyonel kurtarma ekibi değil enkaz çalışmalarında yer alamadılar fakat insanların mesajlarını dikkate alarak ses gelen enkazlara ulaştılar, gıda yardımında yardımcı oldular, insanların eksiklerini öğrenip onları giderdiler. Onlara da Beşiktaşlı olarak çok çok teşekkür ederiz gerçekten. Orada bütün halkımız, milletimiz bütünleşti, kucaklaştı. Kimse kimseyi tanımıyor ama tek hedef var. Oradaki vatandaşlara katkı sağlamak, buradaki canlarımızı kurtarmak.

Ülkemizin, milletimizin başı sağ olsun, ama bu kadar can kaybı yaşanmayabilirdi. Maalesef yetkililer organize olamamışlar biz elimizden gelen her şeyi yaptık. Hem bizim Beşiktaş Belediyesi olarak kurtarma ekibimiz var. Hem dağıtım ekibimiz var.

VALİLİK YARDIM TIRLARIMIZA İZİN VERMİYOR

Yani düşünün Valilik şuana kadar bizim tırlarımızı limanda tutuyor. Dün Vali Bey’e diyorum ki niye bırakmıyorsunuz bizim tırlarımızı, insanlar burada bot istiyor, insanlar kazak istiyor, kadın giysi istiyor, battaniye istiyor, çocuk mamasına ihtiyaç var bunların hepsi bizim tırlarımızda mevcut bırakın biz dağıtalım diyorum. Vali bey yağma olmasından korkuyor, bu kadar güvenlik güçleri var neden yağma olsun sayın Valim dedim, kurtardığımız insanları açlıktan soğuktan mı kaybedelim dedim. AFAD bölge müdürü ile görüştüm tırlarımızı alacağız yardımlarımızı yapacağız. Yani demek istediğim koordinasyon olmayınca böyle sıkıntılar yaşanıyor, burada birlik beraberlik içinde yaralarımızı sarmamız lazım birlikten başka hiçbir şeye ihtiyacımız yok” dedi.

GundemBesiktas.com Özel Haber

 

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.