Serdar Bilgili, deprem hakkında konuştu

Depremde yakınlarını kaybeden Beşiktaş’ın eski başkanı Serdar Bilgili, depremin bilançosu ve yapılması gerekenler hakkında konuştu.

Serdar Bilgili, deprem hakkında konuştu
A+
A-
13 Şubat 2023 09:57

Yaşanan deprem felaketinin ardından konuşan Beşiktaş’ın eski başkanlarından Serdar Bilgili, afetzedelerin yaralarını sarmak için yapılması gerekenleri ve memleketinin son durumunu dile getirdi.

Kayıplarının oluğunu bildiren Bilgili, ”Herkese çok çok geçmiş olsun. Cumhuriyet tarihinin herhalde en büyük felaketini yaşadık. Çok kaybımız var. Çok üzüntülüyüz, çok hüzünlüyüz. Ben o bölgenin çocuğuyum, Kahramanmaraşlıyım. Son 5-6 yıla kadar orada işlerim vardı. Orada yaşayan kuzenlerim, yakınlarım var. Maalesef enkaz altında kalan, kaybettiğimiz akrabalarım, arkadaşlarım var” ifadelerini kullandı.

Depremin Faturası

Depremin acı bilançosuna değinen Serdar Bilgili, “10 şehrimiz ama Kahramanmaraş bitti yani. Hayatlar yok oldu, binalar yok oldu. Çok can kaybettik. Ancak, bizim için şimdi başlıyor iş. Orada yaşayan 13.5 milyon kişi var. Onların yeniden yaşamların, eğitimlerin, psikolojilerin toparlanması gerekiyor. Bizim de Türk milleti olarak destek vermemiz gerekiyor. Çok zor bir dönem. Mali olarak Türkiye için çok büyük yük. Dünyadan çok ciddi destek almamız lazım. Bunun için kampanya lazım. Bu bizim tek başına altında kalkacağımız bir yük değil. Tahmin yapmak kolay değil. Yıkılan birçok bina var ama kalan binalarda da yaşamak mümkün değil. Ciddi bir altyapı problemi olacak bundan sonra. Altyapının komple yeniden yapılması lazım. Çok şey var. Benim hesabım 120-130 milyar dolar seviyesinde. Doğru, yanlış olabilir. Rakam bu seviyelerde. 100 milyar dolardan aşağı değil benim görüşüm. Bu çok çok ciddi bir rakam” demecinde bulundu.

Yapılması Gerekenler

Destek ve yardımların olması gereken boyutunu belirten Serdar Bilgili, ”Dünya Bankası’ndan, IMF’den, bize destek olacak ülkelerden bu rakamı ciddi bir kampanyayla toplamamız lazım. Yeniden yapılanma hızlı olmalı. 1 yıl içerisinde bunun toparlanması kolay değil. Gerçekten zor bir süreç. Bu süreci önümüzdeki 2-3 yıllık bir süreç olarak görüyorum, yeniden yapılanmayı. Bizlere de görev düşüyor, hem yardım hem fikir olarak. Tüm kurşunları bugünden kullanmamak lazım. Uzun vadeye yaymamız lazım. İnanılmaz bir çaba var. Tüm arkadaşlarım sahada. Kimsenin morali yok. Herkes elinden geleni yapmaya çalışıyor ama biraz organizasyonsuzluk var. Bence, destek süreci 2-3 yıldan az değil” dedi.

Moral ve Mutsuzluk

Psikolojik yıkıma da değinen Serdar Bilgili, “Çok uzun bir süreç. Maddi yükümlülüğün ötesinde manevi ağırlık var. Kurtulan insanların psikolojisinin toparlanmasına, bizlerin deprem döneminde o bölgede olmayan fakat içimizde bu acıyı hisseden insanların da toparlanması lazım. Türk halkının morali zaten yerlerdeydi. Mutsuz bir millet olduk uzun zamandır. Bu olay da üstüne tuz biber ekti. Allah yardımcımız olsun, çok ihtiyacımız var” açıklamasında bulundu.

(Kaynak: Spor Gecesi Digitale)

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.